Jak pokonać ślubne formalności? Wyjaśnia Paweł Blajer

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24 Biznes i Świat"Biznes dla Ludzi" cz.2

Okres jesienno-zimowy nie jest wprawdzie sezonem na śluby, ale tak ważne wydarzenie należy planować ze znacznym wyprzedzeniem. Dlatego w programie "Biznes dla ludzi" w TVN24 Biznes i Świat wyjaśniamy, jak przebrnąć przez ślubne formalności w urzędzie stanu cywilnego.

Ślub cywilny jest prawną formą zawarcia związku małżeńskiego. Od momentu jego zawarcia małżeństwo jest uznawane przez wszystkie organy prawne i administracyjne.

- Obecna ustawa nie precyzuje, w jakie dni można wziąć ślub. Czy mają to być dni powszednie czy nie. Największym zainteresowaniem cieszą się soboty - podkreśliła Marzena Stępień z Urzędu Stanu Cywilnego.

A jakie formalności trzeba spełnić? - Musimy złożyć zapewnienie o braku przeszkód do zawarcia małżeństwa. Musi to nastąpić pełen miesiąc przed zawarciem związku małżeńskiego. Okazujemy też dokument tożsamości i w zależności od tego, jaki jest nasz stan cywilny, składamy odpowiednie odpisy aktów - zaznaczyła. Co ważne, jeśli ktoś już kiedyś brał ślub, należy przedstawić dokument o rozwiązaniu poprzedniego małżeństwa.

Urlop

Warto pamiętać, że na okoliczność wzięcia ślubu przysługuje nam wolne. - Szef nie może odmówić urlopu pracownikowi, który bierze ślub. Przysługują mu dwa dni tzw. zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Ale szef nie udziela takiego urlopu z własnej inicjatywy. To pracownik musi poprosić o taki urlop - podkreśla Karolina Schiffter z Kancelarii Raczkowski i Wspólnicy. Zastrzegła, że przepisy nie regulują terminu, w jakim musimy poinformować pracodawcę. Najlepiej zrobić to możliwie najwcześniej. Pracodawca może poprosić nas o dokument potwierdzający chęć zawarcia ślubu, ale nie musi tego robić.

Autor: red. / Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Biznes i Świat