Instytucje, którym (nie) ufamy

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.hu48 proc. respondentów ufa bankom, reszta instytucji traci...

Zaufanie do instytucji finansowych maleje - wynika z sondażu przeprowadzonego dla "Rzeczpospolitej". Największy kredyt zaufania mają u nas jeszcze banki. Najgorzej wypadają Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych i Giełda Papierów Wartościowych.

Wśród instytucji finansowych, którym nadal ufamy, są banki i towarzystwa ubezpieczeniowe - wynika z badania przeprowadzonego przez GfK Polonia na zlecenie "Rzeczpospolitej".

Zaufanie do nich zadeklarowało 48 proc. respondentów.

Po drugiej stronie znalazły się natomiast ZUS, OFE, fundusze inwestycyjne i Giełda Papierów Wartościowych - przodujące w niechlubnym rankingu instytucji obdarzanych przez nas najmniejszym zaufaniem. W przypadku GPW i TFI różnica jest nawet dwukrotna - podkreśla "Rzeczpospolita".

– Wyraźnie spadło zaufanie do instytucji finansowych – przyznaje prof. Tadeusz Szumlicz z SGH, po raz trzeci badający zaufanie do nich w raportach „Diagnozy społecznej”.

Szumlicz zaznacza jednak, że nie zmienia się kolejność przychylności społecznej: – To się nie zmienia. Najbardziej ufamy bankom, potem towarzystwom ubezpieczeniowym, ZUS, OFE, funduszom inwestycyjnym i na końcu giełdzie.

Banki dla młodych i starych

Największe zaufanie dla banków płynie od ludzi młodych i starszych wiekiem. Dyrektorowie i właściciele firm dają im znacznie mniejszy kredyt zaufania niż pracownicy umysłowi.

Z kolei do ZUS najmniej przekonani są robotnicy. Wśród robotników i rolników małe zaufanie budzi też giełda.

Zdaniem ekonomistów, tak wysokie zaufanie dla instytucji bankowych może wynikać z tego, że ludziom, którzy wciąż trzymają swoje oszczędności w bankach, trudno jest przyznać się do braku zaufania dla nich. – Poza tym banki istnieją od stuleci i od tego czasu budują swój prestiż – podkreślił prof. Marek Góra z SGH.

– Dopóki poszczególne osoby nie zaczną się obawiać o swoje oszczędności, bo właśnie dowiedziały się, że ich bank bankrutuje, dopóty będą miały do nich zaufanie. Dodatkowo dobre oceny respondentów wspierają zapewnienia różnych rządów w świecie, że będą pomagały bankom i instytucjom finansowym.

Podobnie - zdaniem Góry - wygląda kwestia zaufania lub jego braku do ZUS i do OFE. – ZUS wspiera się na obietnicach rządowych i politycznych, a OFE mogą liczyć tylko na prawidła czy obietnice rynkowe – mówi Góra w "Rzeczpospolitej".

Źródło: Rzeczpospolita

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu