"Istnieje wola usunięcia wszelkich oznak niepewności, biedy i niepożądanych rzeczy"

Źródło:
Reuters
Ulice Paryża oczyszczane ze stoisk z podróbkami przed Olimpiadą
Ulice Paryża oczyszczane ze stoisk z podróbkami przed OlimpiadąReuters
wideo 2/6
Ulice Paryża oczyszczane ze stoisk z podróbkami przed OlimpiadąReuters

W Paryżu trwają przygotowania do Igrzysk Olimpijskich. To nie tylko ostatnie porządki na obiektach sportowych, ale także zakrojona na szeroką skalę akcja policji, która wypowiedziała wojnę podrabianym towarom. Podobne akcje odbywały się w Pekinie, Londynie czy Rio w poprzednich latach, jednak z mizernym skutkiem. We Francji pojawiły się głosy krytyki, że uderzają one w społeczności znajdujące się w trudnej sytuacji ekonomicznej i popychają je w jeszcze większe ubóstwo.

Na turystycznym pchlim targu w Saint-Ouen, niedaleko Stade de France, gdzie sportowcy będą rywalizować na tegorocznych Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu, 3 kwietnia o świcie pojawili się policjanci i zamknęli 11 sklepów sprzedających podrabiane torebki i buty. Skonfiskowali 63 tysiące sztuk odzieży, obuwia i galanterii skórzanej, w tym podrabianych produktów Louis Vuitton i Nike, i na miejscu wrzucili je do zgniatarek śmieci. Zatrzymano dziesięć osób.

Michel Lavaud, szef ochrony policji na przedmieściach Seine-Saint-Denis, które będzie gospodarzem zawodów lekkoatletycznych i pływania w Paryżu w 2024 r. oraz ceremonii zamknięcia, opisał tę operację jako część przedolimpijskiej walki z podróbkami.

Jak zauważa Reuters, odzieżowe fałszerstwa to wielki biznes. Według Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej szacuje się, że same podrabiane markowe ubrania będą kosztować firmy we Francji średnio 1,7 miliarda euro utraconej sprzedaży rocznie w latach 2018–2021.

Społeczna strona handlu podróbkami

- Od dwóch lat rozmawiamy o problemie podróbek – powiedział Lavaud w rozmowie z agencją, dodając, że policja zamierza zintensyfikować swoje wysiłki. Jak zauważa Reuters, nalot na światową stolicę mody przypomina w pewnym stopniu porządki przeprowadzane przez poprzednich gospodarzy igrzysk, takich jak Pekin w 2008 r., które przyniosły mieszane rezultaty, a także Londyn w 2012 r. i Rio w 2016 r.

Jednak policyjne ataki na handlarzy ulicznych w Seine-Saint-Denis, gdzie według francuskich statystyk co trzecia osoba żyje w ubóstwie, spotkały się z krytyką za popychanie osób znajdujących się już w niepewnej sytuacji ekonomicznej ku jeszcze większym trudnościom finansowym.

Axel Wilmort, badacz z francuskiego instytutu nauk społecznych LAVUE, powiedział, że w ciągu ostatnich trzech miesięcy zauważył gwałtowny wzrost obecności policji i represji wobec małych sprzedawców na obrzeżach Paryża, wraz z częstymi patrolami policyjnymi i instalacją metalowych barierek na ulicach miast, które uniemożliwiają sprzedawcom ustawienie stoisk.

- Istnieje wola usunięcia wszelkich oznak niepewności, biedy i niepożądanych rzeczy – stwierdził, dodając, że funkcjonariusze organów ścigania często nie rozróżniają między sprzedawcami podróbek a sprzedawcami legalnych towarów używanych.

Policja w Paryżu nie odpowiedziała na prośbę o komentarz Reutersa.

Od lutego naloty policji na niezarejestrowanych handlarzy w pobliżu słynnego wzgórza Montmartre w Paryżu nasiliły się, a na początku czerwca w ciągu czterech dni przeprowadzono 10 nalotów, aby zlikwidować targowisko liczące około 1000 sprzedawców. Tak wynika z listu, do którego dotarła agencja Reuters, od burmistrza dzielnicy do władz dzielnicy. Napisano w nim, że w samym marcu zniszczono siedemdziesiąt ton produktów.

W kwietniu agencja Reuters udokumentowała, jak sprzedawcy uliczni zostali wciągnięci w zakrojoną na szeroką skalę operację policyjną mającą na celu oczyszczenie przed igrzyskami biednych przedmieść Paryża z drobnej przestępczości.

Luksusowe marki sponsorują Igrzyska

Oczekiwana liczba około 15 milionów gości, którzy przybędą na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu – magnes przyciągający miłośników dóbr luksusowych – stanowi kuszący cel dla sprzedawców podrobionych przedmiotów znanych projektantów.

Organizatorzy rozgrywek Paryż 2024 i Międzynarodowy Komitet Olimpijski zostali w zeszłym roku członkami francuskiego stowarzyszenia ochrony własności intelektualnej UNIFAB. Organizacja współpracuje z markami, aby podnosić świadomość zagrożeń związanych z podrabianymi produktami, które często naruszają przepisy bezpieczeństwa i pomagają finansować nielegalną działalność. - Dużo pracowaliśmy przed Igrzyskami Olimpijskimi - powiedziała dyrektor generalna UNIFAB Delphine Sarfati-Sobreira.

Sponsorem igrzysk w Paryżu jest firma LVMH, której znaczącym członkiem jest największy na świecie konglomerat luksusowy. To właściciel m.in. takich marek jak Louis Vuitton, Dior, Hennessy. LVMH nie odpowiedziało Reutersowi na prośbę o komentarz w sprawie wprowadzonych niedawno środków zwalczania podróbek. Firma oświadczyła, że ​​ściśle współpracuje z władzami i urzędnikami celnymi, aby egzekwować swoje prawa własności intelektualnej i chronić konsumentów przed fałszerzami.

Według danych opublikowanych w maju w ubiegłym roku francuskie organy celne przejęły 20,5 miliona podrobionych produktów, co stanowi wzrost o 78 proc. w porównaniu z 11,5 miliona skonfiskowanych w 2022 roku.

Autorka/Autor:jw/ams

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images

Pozostałe wiadomości

Chińska gospodarka urosła o 4,7 procent w drugim kwartale - wynika z danych tamtejszego urzędu statystycznego. Choć w wielu miejscach na świecie uchodziłoby to za imponujący wynik, to tamtejsi ekonomiści nie kryją rozczarowania. PKB Chin rośnie najwolniej od pierwszego kwartału 2023 roku.

W Chinach gospodarcze rozczarowanie. Ekonomiści mówią o niepokoju

W Chinach gospodarcze rozczarowanie. Ekonomiści mówią o niepokoju

Źródło:
Reuters, PAP

W nowym tygodniu będziemy czekać między innymi na dane o inflacji, przeciętnym wynagrodzeniu oraz produkcji przemysłowej. W czwartek napłyną również informacje o produkcji przemysłowej, a Bank Gospodarstwa Krajowego ruszy ze sprzedażą obligacji. Na rynkach światowych uwagę przykują natomiast wyniki spółek w USA, odczyt sprzedaży detalicznej, a także konwencja prezydencka Republikanów, podczas której zapadnie decyzja czy Donald Trump zostanie kandydatem na prezydenta.

Najnowsze dane o inflacji, wynagrodzenia i wyniki spółek w USA. Tym będzie żyła gospodarka

Najnowsze dane o inflacji, wynagrodzenia i wyniki spółek w USA. Tym będzie żyła gospodarka

Źródło:
PAP

W Wenecji zakończył się w niedzielę trwający od kwietnia eksperyment z pobieraniem opłaty w wysokości 5 euro ze wstęp do miasta. Byli z niej zwolnieni turyści, którzy nocowali w tamtejszych hotelach. Pierwsza taka inicjatywa na świecie ma na celu wprowadzenie systemu zarządzania napływem turystów - tłumaczą władze Wenecji.

Koniec turystycznego eksperymentu

Koniec turystycznego eksperymentu

Źródło:
PAP

Polska potrzebuje nowych obiektów ochrony ludności, jednak ustawa schronowa może doprowadzić do wstrzymania budowy nowych mieszkań - przekazała w poniedziałek "Rzeczpospolita". Miejsca w ogólnodostępnych budowlach mają być dostępne dla co najmniej 50 procent ludności.

Będą schrony, ale mniej mieszkań? Rząd kończy prace nad specjalną ustawą

Będą schrony, ale mniej mieszkań? Rząd kończy prace nad specjalną ustawą

Źródło:
PAP

Na wakacjach rezydent zajmuje się wszystkim, od wymiany brudnych ręczników po załatwianie formalności, gdy turysta nagle umrze. - To nie jest praca dla wszystkich. Niektórzy chcą wracać w trakcie sezonu - stwierdza pracownica biura podróży. Ale są też tacy, którzy nie wyobrażają sobie innego życia.

Praca marzeń? "Ludzie zachowują się, jakby przestali używać mózgu"

Praca marzeń? "Ludzie zachowują się, jakby przestali używać mózgu"

Źródło:
tvn24.pl

Kuwait Petroleum Corporation (KPC) przekazała w niedzielę informację o odkryciu "gigantycznego" złoża ropy naftowej na wschód od wyspy Fajlaka. Spółka szacuje, że złoża wynoszą około 3,2 miliarda baryłek, co odpowiada trzyletniej produkcji całego kraju.

Kuwejt ogłosił odkrycie ogromnego złoża ropy

Kuwejt ogłosił odkrycie ogromnego złoża ropy

Źródło:
PAP, Bloomberg

1,5 złotego za komentarz, ale przy dłuższej współpracy stawka może być podwojona. Im więcej ocenionych telefonów lub tabletów, tym wyższe zarobki. Tak wygląda kupowanie fałszywych opinii o produktach, usługach czy miejscach wypoczynku. Jak informuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, w ostatnich latach nieuczciwi przedsiębiorcy oferowali publikowanie zmyślonych ocen zarówno w mediach społecznościowych, wyszukiwarkach, jak i serwisach, które pozwalają porównywać ceny albo rezerwować terminy do lekarza czy mechanika. 

Plaga fałszywych komentarzy. "Odpowiedź zwaliła mnie z nóg"

Plaga fałszywych komentarzy. "Odpowiedź zwaliła mnie z nóg"

Źródło:
TVN24

Polskę można zwiedzać wzdłuż i wszerz na wiele sposobów. Jednym z nich jest podążanie szlakiem polskich zabytków wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Znajduje się na niej aż 17 obiektów. Pierwszy trafił na nią w 1978 roku.

Miejsca, które warto odwiedzić w Polsce

Miejsca, które warto odwiedzić w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Tacie blogera Michała Góreckiego przestępcy próbowali wyczyścić konto bankowe, korzystając z tego, że na popularnej platformie OLX wystawił do sprzedaży biurko i szafkę. - Wielowarstwowa ściema. Najłatwiej hakuje się człowieka - ocenił w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl. Opisał też sposoby działania przestępców wobec rodzica.

Triki oszustów. Tak "próbowano wyczyścić konto"

Triki oszustów. Tak "próbowano wyczyścić konto"

Źródło:
tvn24.pl

Skoro wszystko drożeje, to rosnąć musi też składka OC - tak podwyżki tłumaczą specjaliści z branży ubezpieczeń. Jednocześnie brak ważnego OC wiąże się nie tylko z karą finansową, ale też niesie ryzyko wypłaty ogromnych kwot w przypadku spowodowania wypadku. Materiał programu "Raport" TVN Turbo.

Rachunek dla kierowcy może być słony. "To jest bankructwo tego człowieka"

Rachunek dla kierowcy może być słony. "To jest bankructwo tego człowieka"

Źródło:
TVN Turbo

Na rzymskiej stacji metra Barberini doszło w sobotę wieczorem do interwencji policji w rezultacie serii kradzieży, której ofiarami padło wielu pasażerów, a także z powodu starć między bandami kieszonkowców. Stacja była zamknięta przez 40 minut.

Chaos i bitwa między bandami kieszonkowców. Akcja policji

Chaos i bitwa między bandami kieszonkowców. Akcja policji

Źródło:
PAP

Wybierając się na włoską Sardynię, warto pamiętać o obowiązujących tam zasadach. Tamtejsze władze zabraniają wywożenia z wyspy muszelek, kamyków czy piasku. Mimo to niektórzy turyści nadal próbują zabrać je ze sobą do domu. Tymczasem grozi za to grzywna do trzech tysięcy euro.

Zakaz wywożenia piasku. Kara może być ogromna

Zakaz wywożenia piasku. Kara może być ogromna

Źródło:
PAP

Chorwacja, jeden z ulubionych kierunków wakacyjnych podróży Polaków, może pochwalić się najczystszymi kąpieliskami morskimi w Europie. Eksperci wskazują między innymi na jeden z najlepiej zorganizowanych systemów monitorowania jakości wody w Unii Europejskiej.

Najczystsze morze w Europie. "Kilka czynników"

Najczystsze morze w Europie. "Kilka czynników"

Źródło:
PAP

W sobotę w Lotto ponownie nie padła główna wygrana. Oznacza to, że rośnie kumulacja i w najbliższym losowaniu będzie można wygrać sześć milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 13 lipca 2024 roku.

Wyniki Lotto z 13 lipca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Lotto z 13 lipca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Po matce dostała walizkę, a w niej kilka kosmetyków, zdjęć i książek. - Drobnica, do wyceny praktycznie zero złotych - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Katarzyna Kujawa, prawniczka z kancelarii adwokackiej Rynkowski. Mimo to na konto wchodzi komornik i zabiera dziesięć tysięcy złotych. W kolejce są następne egzekucje. - Mam już wiele nieprzespanych nocy za sobą, jestem tym okrutnie zmęczona - komentuje Maria Zapędowska, która spłaca długi po zmarłym rodzicu.

Dostała walizkę, musi spłacać dług. "Gehenna i paranoja. Idzie się rozchorować"

Dostała walizkę, musi spłacać dług. "Gehenna i paranoja. Idzie się rozchorować"

Źródło:
tvn24.pl

Przez dwa miesiące w roku jest tyle pracy, że nie wiadomo, w co ręce włożyć. Potem mają "szyje jak u żyrafy", wyglądając majowego weekendu, bo brakuje pieniędzy po zimie. Dla firm funkcjonujących w turystyce nie ma niczego pośrodku. Niektóre się zamykają, część szuka pomysłu, jak przetrwać w trakcie tak zwanego niskiego sezonu.

Najpierw "ostra jazda", potem "szyja jak u żyrafy"

Najpierw "ostra jazda", potem "szyja jak u żyrafy"

Źródło:
tvn24.pl

Część klientów otrzymała wysokie przedpłaty za prąd na lipiec i koleje miesiące. Stało się to zanim weszły w życie nowe regulacje mrożące ceny energii. Czy firmy energetyczne wyślą nowe, skorygowane rachunki? Zapytaliśmy o to największych sprzedawców prądu w kraju.

Zamieszanie z cenami prądu. "Przyjmujemy wszystkie wnioski o korekty"

Zamieszanie z cenami prądu. "Przyjmujemy wszystkie wnioski o korekty"

Źródło:
tvn24.pl

Rząd szykuje ograniczenie sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. Część krajów Unii Europejskiej już je wprowadziło, bądź zupełnie zakazało sprzedaży napojów alkoholowych na stacjach paliw. Napojów alkoholowych nie można kupić na stacjach benzynowych między innymi w Szwecji i na Litwie. Władze Francji, Słowenii i Portugalii zdecydowały o zakazie sprzedaży alkoholu w nocy.

Szykują się zmiany na stacjach paliw. Tak to wygląda w innych krajach

Szykują się zmiany na stacjach paliw. Tak to wygląda w innych krajach

Źródło:
PAP

Wokół sztucznej inteligencji powstaje bańka inwestycyjna, która może zakończyć się katastrofą. Tak jak bańka internetowa z początku wieku - uważa analityk James Ferguson.

Ostrzeżenie przed powtórką z historii. "Wiemy, jak takie bańki się kończą"

Ostrzeżenie przed powtórką z historii. "Wiemy, jak takie bańki się kończą"

Źródło:
Fortune

Donald Trump ponownie ma pełny dostęp do swoich kont na Facebooku i Instagramie - ogłosiła spółka Meta. Decyzję koncernu skomentował sztab wyborczy Joe Bidena.

Decyzja giganta w sprawie kont Trumpa na Facebooku i Instagramie

Decyzja giganta w sprawie kont Trumpa na Facebooku i Instagramie

Źródło:
PAP

Spacery albo kąpiel w morzu bywają ograniczane przez najemców płatnych plaż. Jednak to jest działanie bezprawne - przypomina włoska Krajowa Unia Konsumentów. Nie wiedzą o tym przede wszystkim zagraniczni turyści.

Zakazy na plaży. Tego mogą nie wiedzieć turyści

Zakazy na plaży. Tego mogą nie wiedzieć turyści

Źródło:
PAP

Na ślubie wystąpili już Rihanna i Justin Bieber, był szklany pałac i rejs, a "najbardziej ekstrawaganckie wesele roku" jeszcze się nie skończyło - pisze "Wall Street Journal". Eksperci z branży szacują, ile to wszystko kosztowało.

"Najbardziej ekstrawagancki ślub roku". Ile to kosztowało

"Najbardziej ekstrawagancki ślub roku". Ile to kosztowało

Źródło:
"The Wall Street Journal"