O 2,9 proc. w ujęciu rok do roku w listopadzie 2013 roku wzrosła w Polsce produkcja przemysłowa. Natomiast w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 6,2 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. Analitycy szacowali, że wzrost wyniesie 1,7 proc. w porównaniu do poprzedniego roku.
GUS w środę wskazał, że po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym, produkcja przemysłowa ukształtowała się na poziomie o 4,4 proc. wyższym niż przed rokiem i o 0,3 proc. niższym w porównaniu do października br.
Pozytywne dane
- W stosunku do listopada ub.r. wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 24 (spośród 34) działach przemysłu, m.in. w produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep – o 11,6 proc.; wyrobów z metali – o 7,7 proc.; urządzeń elektrycznych – o 7,7 proc.; mebli – o 6,7 proc.; wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych – o 5,6 proc. oraz metali – o 5 proc. - napisano w komunikacie GUS. Dodano, że licząc rok do roku spadek produkcji odnotowano w 10 działach, m.in. w produkcji wyrobów farmaceutycznych – o 6,9 proc.; chemikaliów i wyrobów chemicznych – o 6,7 proc.; komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych – o 4,7 proc. oraz maszyn i urządzeń – o 1,8 proc. - W okresie styczeń-listopad br. produkcja sprzedana przemysłu była o 1,8 proc. wyższa w porównaniu z analogicznym okresem ub.r. - zaznaczono w komunikacie.
Spadki w budownictwie
GUS poinformował również, że ze wstępnych wyliczeń wynika, iż w minionym miesiącu produkcja budowlano-montażowa (w cenach stałych), obejmująca roboty o charakterze inwestycyjnym i remontowym, zrealizowana na terenie kraju przez przedsiębiorstwa budowlane zatrudniające więcej niż 9 osób, była o 2,9 proc. niższa niż przed rokiem.
Z kolei w ujęciu miesięcznym odnotowano spadek o 8,9 proc. - Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja budowlano-montażowa ukształtowała się na poziomie o 4,2 proc. niższym niż w analogicznym miesiącu ub.r., a w porównaniu z październikiem br. wzrosła o 3,9 proc. - dodano. W stosunku do listopada ub.r. spadek produkcji odnotowano w jednostkach specjalizujących się we wznoszeniu obiektów inżynierii lądowej i wodnej - o 14,4 proc. Wzrost wystąpił natomiast w przedsiębiorstwach zajmujących się głównie robotami budowlanymi specjalistycznymi - o 7,4 proc. i w przedsiębiorstwach, których podstawowym rodzajem działalności jest wznoszenie budynków – o 4,8 proc.
W porównaniu z październikiem br. spadek produkcji odnotowano we wszystkich działach budownictwa, przy czym w przedsiębiorstwach, których podstawowym rodzajem działalności jest budowa obiektów inżynierii lądowej i wodnej - o 16 proc., w jednostkach specjalizujących się we wznoszeniu budynków – o 5,9 proc., a w wykonujących głównie roboty budowlane specjalistyczne – o 0,5 proc. W okresie styczeń-listopad br. produkcja budowlano-montażowa była o 13,9 proc. niższa niż w analogicznym okresie ub.r.
Zgodne opinie
Eksperci twierdzą, że podane przez GUS dane są dobrze wróżą przyszłości krajowej gospodarki.
- Przyczyną spadku dynamiki produkcji przemysłowej w listopadzie względem października jest mniej korzystny układ dni roboczych. W listopadzie br. mieliśmy bowiem o dwa dni robocze mniej, niż w listopadzie ub.r. Biorąc pod uwagę różnicę w liczbie dni roboczych, dane o produkcji należy uznać za bardzo dobre - ocenił Wojciech Matysiak, ekonomista banku Pekao. Natomiast analityk DM TMS Brokers Bartosz Sawicki uznał, że listopadowa dynamika produkcji przemysłowej w Polsce zaskoczyła bardzo pozytywnym wynikiem. - Podobnie jak wcześniej indeks PMI. Produkcja wzrosła o 2,9 proc. rok do roku; rynek oczekiwał 1,7 proc. rok do roku - dodaje Sawicki.
Autor: msz/klim/ / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24