Grecja zakończyła rozmowy z MFW

Najnowsze

Aktualizacja:

Rozmowy z inspektorami Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) na temat kolejnej transzy pomocy zostały zakończone - poinformowało w czwartek późnym wieczorem greckie ministerstwo finansów. W piątek mają być kontynuowane rozmowy z przedstawicielami Komisji Europejskiej.

Według przedstawiciela MFW, zakończenie rozmów i analiz stanu gospodarki greckiej spodziewane jest za kilka dni.

Inspektorzy MFW, Komisji Europejskiej i Europejskiego Banku Centralnego (EBC), czyli tzw. trojka, wznowili w ub. tygodniu sprawdzenie jakie postępy uczyniła Grecja we wdrażaniu programu oszczędnościowego.

Realizacja postawionych w tym programie wymogów jest warunkiem udzielania temu krajowi, borykającemu się z ostrym kryzysem finansowym, dalszej pomocy. Bez tej pomocy Grecji grozi już najbliższym czasie niewypłacalność, która spowodowałaby jeszcze głębszy kryzys w strefie euro.

Grecja dostanie pomoc, ale musi się postarać

Reuters powołując się na źródła zbliżone do trojki, pisze, że kolejna transza pomocy zostanie najprawdopodobniej wypłacona, ale przedtem Ateny muszą uczynić więcej aby przekonać kredytodawców, że są w stanie realizować reformy.

Program reform przewidujący drastyczne oszczędności, podwyżki podatków i zwolnienia w sektorze publicznym, spotyka się z gwałtownymi sprzeciwami społeczeństwa greckiego.

Źródło: PAP