2,4 proc. - tyle ma wynieść w 2008 roku wzrost gospodarczy w krajach Unii Europejskiej - wynika z raportu Businesseurope Economic Outlook. To spadek w porównaniu z tym rokiem, w którym wzrost ten wyniósł 2,9 proc.
Jeszcze niższy wzrost gospodarczy niż cała Unia zanotują kraje strefy euro. Spadnie on z 2,6 do 2,1 proc.
Średnia inflacja w krajach UE wyniesie zaś w przyszłym roku 2,2 proc. Jest to niewielki wzrost w porównaniu z tegorocznym wynikiem: 2,1 proc. W strefie euro inflacja w przyszłym będzie niższa niż w tym roku i wyniesie 2 proc. wobec 2,1 proc.
Spadek dynamiki W krajach UE nadal ma rosnąć zatrudnienie, choć już w wolniejszym tempie - 1,2 proc. wobec 1,6 proc. w tym roku. - Z raportu wynika, że gospodarka europejska, w tym strefa euro, szczyt dynamiki ma już za sobą. Odwrócenie trendu nastąpiło w pierwszej połowie roku - komentuje raport Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan.
Według raportu, istnieją różne czynniki ryzyka, które mogą "pociągnąć europejską gospodarkę w dół". Należy do nich np. umocnienie euro do dolara i juana oraz jena, które postępuje zbyt szybko, aby firmy zdążyły się dostosować.
Ponadto istnieje ryzyko, że skutki kryzysu na rynkach kredytowych, jaki miał miejsce w sierpniu i wrześniu br., przeniosą się na resztę gospodarki.
Reakcja na sygnały zza oceanu W raporcie czytamy, że gdyby w USA nastąpiła recesja, Europie nie uda się uniknąć jej skutków. "Na razie gospodarka USA radzi sobie z kryzysem na rynku nieruchomości, ale to, czy bez recesji przetrzyma straty systemu finansowego, nie jest takie oczywiste" - czytamy w raporcie.
Dodatkowo, autorzy raportu obawiają się, że także w niektórych krajach UE - w Hiszpanii, Irlandii i Wielkiej Brytanii - może dojść do korekty na rynkach nieruchomości mieszkaniowych. Wywołałoby to negatywne skutki dla popytu krajowego na tych rynkach.
Raport podkreśla też, że rekordowo wysokie ceny ropy naftowej jesienią br. zwiększają koszty produkcji. Zaowocuje to wzrostem cen i zahamuje wzrost popytu na różne dobra. Wyższe ceny surowców grożą też zwiększeniem napięć inflacyjnych.
Businesseurope zrzesza ponad 20 mln firm z 39 organizacji przedsiębiorców z 33 krajów. Polskę reprezentuje Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan. Raport publikowany jest dwa razy w roku.
Źródło: PAP