Gaz nie stanieje

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.hu PGNiG na początku listopada podniosło ceny za gaz od klientów indywidualnych

Rosja zapowiedziała, że z początkiem 2009 roku obniży cenę gazu dostarczanego do Europy. Jednak nasze rachunki za błękitne paliwo wcale się nie obniżą - zapowiada krajowy monopolista PGNiG. A przynajmniej przez najbliższe dziewięć miesięcy.

Obniżka ceny gazu ziemnego dostarczanego europejskim odbiorcom przez rosyjski Gazprom to skutek taniejącej ropy. Tysiąc metrów sześciennych błękitnego paliwa ma kosztować od 350 do 400 dol. Obecnie kraje europejskie za tą sama ilość gazu płacą od 460 do 520 dol.

Wicepremier Pawlak o cenach gazuTVN CNBC BIZNES

Kontrakty Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, uzależniają ceny gazu ziemnego od ropy. Od lipca cena baryłki na giełdzie nowojorskiej spadła o blisko 60 proc. W podobnej proporcji powinien więc tanieć gaz. Do tej pory PGNiG wnioski o podwyżski uzasadniało zawsze ciągłym wzrostem cen ropy.

Dlaczego PGNiG nie obniży cen?

- Nasz kontrakt z Gazpromem przewiduje, że notowania ropy naftowej przekładają się na ceny gazu z dziewięciomiesięcznym opóźnieniem. Oznacza to, że PGNiG będzie kupować tańszy gaz od rosyjskiego dostawcy dopiero w drugim kwartale przyszłego roku - tłumaczyła w rozmowie z tvn24.pl Joanna Zakrzewska, rzecznik PGNiG.

Czy za 9 miesięcy nasze rachunki będą niższe? - Nie wiadomo, wszystko jest zależne od sytuacji na rynku - od cen ropy i stosunku złotówki do dolara. Im będzie ona słabsza, tym dla nas gorzej.

To dobra wiadomość dla naszej gospodarki - tak zapowiedź Gazpromu o obniżeniu cen gazu dla europejskich partnerów ocenia wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak. Jego zdaniem taka decyzja może oznaczać obniżki cen gazu na polskim rynku.

- Jeżeli są zapowiedzi obniżania cen gazu, to jest to dobra wiadomość i myślę, że powinniśmy się wszyscy z tego cieszyć. Przecena na rynku ropy naftowej ze 140 dolarów, to jest około 300 złotych w tamtym czasie za baryłkę, zeszliśmy do poziomu 60 dolarów to jest około 170 złotych po obecnych cenach to też jest sygnał dla rynku gazowego i myślę, że możemy się spodziewać podobnych zmian cenowych - powiedział w TVN CNBC Biznes wicepremier Pawlak.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu