Fiskus nie da ci kredytu

 
TVN24Po wejściu w życie zmian w Ordynacji podatkowej automatycznie wzrosną odsetki za zwłokę

Odsetki za zwłokę w płaceniu podatków wynoszą obecnie 10 proc. Trudno znaleźć bank, który udzieliłby tańszego kredytu. W tej sytuacji opłaca się z podatkami zalegać jak długo się da. Ma to zmienić nowelizacja Ordynacji podatkowej, którą w czwartek podpisał prezydent Bronisław Komorowski, a wejdzie w życie dwa tygodnie po jej ogłoszeniu.

Nowelizacja przewiduje podwyższenie odsetek za zwłokę w regulowaniu zaległości podatkowych.

Zgodnie z dotychczasowymi przepisami, odsetki te to dwukrotność podstawowej stopy oprocentowania kredytu lombardowego wynoszącej obecnie 5 proc. Ponieważ stopy procentowe z powodu globalnego kryzysu finansowego są bardzo niskie, a banki niechętnie udzielają kredytu, okazuje się, że zaległości podatkowe stały się najtańszym dostępnym kredytem.

Odstetki za zwłokę wzrosną do 12 proc.

Podwyższona stawka odsetek za zwłokę ma wynieść dwukrotność stopy oprocentowania kredytu lombardowego, powiększonej o 2 punkty procentowe. Stawka ta nie może być jednak niższa niż 8 proc.

Zmiany w Ordynacji przewidują też utworzenie centralnej bazy danych o podatnikach. Jeden z przepisów nowelizacji zakłada, że minister finansów będzie mógł przetwarzać dane wynikające z deklaracji podatkowych składanych do naczelników urzędów skarbowych, dla celów analityczno-sprawozdawczych.

Prezydent podpisał także nowelizację ustawy o cenach i kontroli skarbowej. Przewiduje ona, że kontrolerzy skarbowi zaprzestaną kontrolować ceny umowne, a będą zajmować się tylko badaniem prawidłowości stosowania cen urzędowych, w tym marż handlowych urzędowych.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości