Prowadzisz firmę, coś się stało - i chciałbyś zawiesić działalność? Można to zrobić, ale najkrótszy okres zawieszenia to miesiąc. Teraz ma to się zmienić: rząd przyjął projekt zmiany ustawy, który pozwoli zawiesić działalność nawet na kilka dni, albo np. na trzy tygodnie, czy dwa miesiące i pięć dni.
Teraz minimalny okres zawieszenia działalności to miesiąc. "Nowe przepisy umożliwią przedsiębiorcom zawieszanie działalności gospodarczej na określoną liczbę dni, miesięcy albo miesięcy i dni" - stwierdzono w komunikacie Centrum Infomacyjnego Rządu po posiedzeniu gabinetu.
Projekt reguluje też kwestie zawieszania tej działalności przez przedsiębiorców, którzy wykonują ją w różnych formach prawnych. "Na podstawie obecnych przepisów nie mogą oni zawiesić działalności wykonywanej w jednej formie, a utrzymać drugiej formy lub pozostałych. Nowe przepisy to zmieniają. Przedsiębiorca wykonujący działalność gospodarczą w różnych formach prawnych będzie mógł zawiesić działalność gospodarczą tylko w jednej z nich" - napisano w komunikacie.
"Jedno okienko" w internecie?
Projekt zawiera też nowe rozwiązania, które modyfikują przepisy o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Dzięki nim ma się stać bardziej funkcjonalna. CEIDG powinien zacząć działać od lipca tego roku. System ma umożliwić ewidencjonowanie działalności gospodarczej drogą elektroniczną i udostępniać informacje o przedsiębiorcach. CEIDG będzie prowadzony przez ministra gospodarki.
Zgodnie z projektem, podstawową formą wpisu do CEIDG będzie tzw. samorejestracja, czyli składanie wniosku przez przedsiębiorcę za pomocą formularza na stronie internetowej. Jednocześnie taki wniosek będzie można też złożyć pisemnie. "Przedsiębiorca sam zdecyduje czy wniosek (w formie papierowej) o wpis do CEIDG złoży urzędzie gminy, czy w urzędzie skarbowym. (...) Dzisiaj przedsiębiorca wniosek o wpis do gminnej ewidencji działalności gospodarczej może złożyć tylko w gminie. Jednocześnie odrębny wniosek o wyborze formy opodatkowania działalności musi dostarczyć do urzędu skarbowego" - napisano w komunikacie.
Wpisałeś do rejestru - możesz działać
W ramach CEIDG przewidziano także uruchomienie tzw. rejestru pełnomocnictw, który zacząłby funkcjonować od stycznia 2012 r. Chodzi o rejestr pełnomocników, którzy reprezentują przedsiębiorców.
Jednocześnie obowiązujące przepisy doprecyzowano tak, aby przedsiębiorca mógł podjąć działalność gospodarczą w dniu złożenia wniosku o wpis do CEIDG albo po uzyskaniu wpisu do rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym.
Zgodnie z założeniami rozwiązanie to ma być korzystne dla firm, ponieważ wpis do CEIDG oznacza, że wszystkie dane zawarte we wniosku zostały pozytywnie zweryfikowane w odpowiednich rejestrach i są poprawne. Wskazano, że przedsiębiorca we wniosku o wpis do ewidencji działalności gospodarczej będzie mógł określić późniejszy dzień rozpoczęcia działalności, niż dzień złożenia wniosku.
Na przedsiębiorców, którzy są wspólnikami spółek cywilnych, nałożono obowiązek podawania informacji o numerach NIP i REGON tych spółek.
Jak podało CIR, większość przepisów ma obowiązywać od 1 lipca 2011 r.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu