Firma ukrywała wyniki testów wadliwych poduszek samochodowych. Miliony Amerykanów złożyło pozew

WikipediaPoduszki powietrzne miały być śmiertelnie groźne

Japońska firma Takata Corp., dostawca części samochodowych, testował swoje poduszki powietrzne pod względem wad znacznie wcześniej niż dotychczas sądzono i działała w kierunku ukrycia wyników tych testów - podaje CNN Money, powołując się nowy raport. W związku z wadliwymi poduszkami miało dojść do czterech zgonów i dziesiątek zranień.

Raport został opublikowany przez "The New York Times", który twierdzi, że inżynierowie Takata przeprowadzali testy na poduszkach w 2004 roku po sygnałach o incydencie w amerykańskim stanie Alabama, podczas którego jedna z produkowanych przez firmę poduszek pękła.

Wyniki testów

CNN Money pisze, że inżynierowie byli zaniepokojeni wynikami testów. Jednak kierownictwo firmy miało - według raportu - zamiast wydać ostrzeżenie "nakazali technikom usunięcie danych testowych z komputerów" i zutylizowanie poduszek. - Wszystkie badania były trzymane w tajemnicy - podkreślił jeden z pracowników. - Pewnego dnia trzeba było wszystko zapakować i zamknąć. To nie była standardowa procedura - dodał. Po publikacji raportu akcje Takata na giełdzie w Tokio spadły o ponad 7 proc. Firma odmówiła komentarza do raportu. CNN Money przypomina, że w sumie 10 producentów wezwało swoje pojazdy do warsztatów właśnie z powodu problemów z poduszkami powietrznymi. Mogły one wybuchnąć i uderzyć pasażerów. Serwis podaje, powołując się na Centrum Bezpieczeństwa Samochodowego USA, że w związku z wadliwymi poduszkami doszło do czterech zgonów i dziesiątek zranień. W ubiegłym tygodniu jeden z poszkodowanych producentów Honda Motor dowiedział się o pozwie zbiorowym złożonym w amerykańskim sądzie przez pięć milionów klientów aut dotkniętych usterką. Pozew dotyczy też firmy Takata. Inni producenci samochodów w tym Toyota, BMW, Mazda, Mitsubishi, Subaru, Nissan, Ford i GM także wzywały swoje samochody do warsztatów. Ten rok okazał się rekordowym w USA pod względem wezwań do warsztatów ze względu na defekty poduszek powietrznych. Wezwano 52 mln aut.

Autor: mn//km / Źródło: CNN Money

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia

Pozostałe wiadomości