Ekonomista: gospodarcza potęga Niemiec to złudzenie. Rośnie liczba ubogich, a płace spadają


Potęga gospodarki Niemiec jest mitem opierającym się na złudzeniach - uważa szef renomowanego instytutu ekonomicznego DIW Marcel Fratzscher. Ekonomista skrytykował rząd Angeli Merkel za politykę zaciskania pasa i zażądał zwiększenia inwestycji.

W swojej najnowszej książce "Niemieckie złudzenie" Fratzscher przyznaje, że w minionej dekadzie Niemcy odniosły gospodarczy sukces, stając się z "chorego człowieka Europy", jakim były jeszcze kilkanaście lat temu, krajem powszechnie uznawanym za ekonomicznego prymusa.

Wśród niepodważalnych sukcesów wymienia spadek liczby bezrobotnych o blisko połowę (z 5 mln do 2,7 mln), imponujące wyniki eksportu oraz doprowadzenie do zrównoważenia budżetu, który po raz pierwszy od 1969 roku nie wykazuje deficytu.

Niemiecka euforia jest nieuzasadniona

"Każdy sukces ma jednak drugie dno, a szereg poważnych problemów stanowi poważne zagrożenie dla niemieckiej gospodarki" - powiedział Fratzscher we wtorek na spotkaniu z dziennikarzami zagranicznymi w Berlinie. Jego zdaniem panująca wśród Niemców euforia z powodu rzekomej siły niemieckiej gospodarki jest nieuzasadniona. Złudzeniem jest przekonanie, że gospodarcza przyszłość kraju jest bezpieczna. "Nasza euforia jest niebezpieczna, ponieważ sprawia, że stajemy się zarozumiali, ślepi i ociężali" - ostrzega. - Jesteśmy lepsi od Francji czy Hiszpanii, ale nie jesteśmy wystarczająco dobrzy - mówi ekonomista. Wśród największych problemów trapiących niemiecką gospodarkę Fratzscher wymienia powolny wzrost gospodarczy, wysoki odsetek pracowników wykonujących prace nisko opłacane i zatrudnionych w niepełnym wymiarze godzin, rosnącą strefę ubóstwa i spadek płac realnych. Fratzscher zwrócił uwagę, że indywidualny majątek Niemców jest niewielki, a ich strategie oszczędzania na starość całkowicie błędne, polegające na trzymaniu pieniędzy na nisko oprocentowanych kontach bankowych. Wzrasta też przepaść między warstwą najbogatszych Niemców a przeciętnymi obywatelami RFN. Jak twierdzi, rozwarstwienie pod względem zamożności jest w Niemczech największe w całej UE. Niemiecki ekonomista za błąd uznaje traktowanie przez rząd jako "fetyszu" celu zrównoważonego budżetu państwa, niezależnie od fazy koniunkturalnej, w jakiej znajduje się kraj. Innym brzemiennym w skutki złudzeniem jest - zdaniem Fratschera - szeroko rozpowszechniona w RFN opinia, że Niemcy nie potrzebują Europy i powinni raczej rozwijać kontakty ekonomiczne z Azją i Ameryką Południową.

Konieczna radykalna zmiana

Za "kompletną bzdurę" szef DIW uznał przekonanie, iż partnerzy Niemiec z UE interesują się tylko i wyłącznie niemieckimi pieniędzmi i chcą "wydoić Niemców". Tak popularne od wybuchu kryzysu w strefie euro zdanie: "Niemcy płacą za wszystkich" jest nieprawdziwe - podkreśla Fratscher. "Niemcy uważają się za ofiary UE i ignorują liczne korzyści, jakie daje im Europa pomimo kosztów i ryzyka związanych z kryzysem" - uważa ekonomista. Jak zaznacza, na akcji pomocowej dla krajów pogrążonych w kryzysie zyskują też niemieckie banki i niemieccy podatnicy. Niemcy - kluczowy kraj europejski, od którego zależy w dużej mierze powodzenie całej UE - muszą wzmocnić swoją gospodarkę - postuluje Fratzscher. Konieczne są też jego zdaniem dalsze reformy unijnych instytucji, włącznie z powołaniem europejskiego ministra finansów. Ekonomista opowiada się za pobudzeniem wzrostu poprzez inwestycje publiczne. "Polityka zerowego deficytu jest obecnie, w okresie słabej koniunktury, błędem" - ocenia. Jak przyznaje, rząd Merkel nastawiony jest negatywnie do tej propozycji, gdyż uznaje za priorytet budżet bez deficytu. Dopóki tempo wzrostu będzie takie jak obecnie, czyli 1,2 proc., rząd nie zdecyduje się na radykalną zmianę polityki. "Doświadczenie uczy nas, że rządzący decydują się na reformy dopiero wtedy, gdy nie mają innego wyjścia" - powiedział szef DIW. Fratzscher ostro krytykuje rząd za rozdawanie prezentów wyborczych, w tym obniżenia do 63 lat wieku emerytalnego dla wybranych grup pracowników. "To całkowicie błędna decyzja" - uważa, pochłaniająca środki finansowe, które mogły zostać przeznaczone na inwestycje. Bagatelizuje natomiast negatywny wpływ sankcji wobec Rosji na niemiecką gospodarkę. Ich wpływ nie jest duży, ważniejsze są reformy wewnętrzne - podkreśla Fratzscher. 43-letni ekonomista został niedawno powołany przez ministra gospodarki Sigmara Gabriela na szefa grupy niezależnych ekspertów, którzy mają doradzać rządowi w sprawach polityki gospodarczej.

Autor: km / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

Donald Trump stwierdził, że wielu ludzi wie, kto wysadził gazociągi Nord Stream. Prezydent USA podkreślił przy tym, że to on jako pierwszy "wysadził" bałtyckie sieci przesyłowe, gdy nałożył na nie sankcje.

Donald Trump: wielu ludzi wie, kto to wysadził

Donald Trump: wielu ludzi wie, kto to wysadził

Źródło:
PAP

Władze USA nałożyły sankcje na birmańską Armię Narodową Karenów, która została uznana za transgraniczną organizację przestępczą z powodu cyberoszustw, handlu ludźmi i przemytu. Wyniku działań KNA Amerykanie mają tracić miliardy dolarów.

USA nakładają sankcje na "transgraniczne imperium przestępcze"

USA nakładają sankcje na "transgraniczne imperium przestępcze"

Źródło:
PAP

Administracja prezydenta Donalda Trumpa oferuje nielegalnym imigrantom 1000 dolarów za to, że dobrowolnie opuszczą Stany Zjednoczone - przekazał amerykański resort bezpieczeństwa krajowego (DHS).

Dają 1000 dolarów za wyjazd z kraju

Dają 1000 dolarów za wyjazd z kraju

Źródło:
PAP, Reuters

Ogłoszono przetarg na projekt i budowę odcinka autostrady A2 Biała Podlaska - Kijowiec. To pierwszy przetarg, który uwzględnia wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i umożliwia niedopuszczenie ofert wykonawców spoza UE.

Autostrada A2. Pierwszy taki przetarg

Autostrada A2. Pierwszy taki przetarg

Źródło:
PAP

Właściciel działki będzie mógł wyciąć drzewo, jeśli w czasie 35 dni od takiego wniosku odpowiedni organ nie zgłosi sprzeciwu - wynika z założeń projektu opublikowanego w wykazie prac rządu.

Wycięcie drzewa na posesji. Nowy plan rządu

Wycięcie drzewa na posesji. Nowy plan rządu

Źródło:
PAP

Polskie Linie Lotnicze LOT odwołały część lotów do i z Tel Awiwu w Izraelu - poinformował Krzysztof Moczulski, rzecznik prasowy spółki. Wskazał, że chodzi o loty w dniach 6-7 maja.

Polski przewoźnik odwołuje loty do Tel Awiwu

Polski przewoźnik odwołuje loty do Tel Awiwu

Źródło:
tvn24.pl, PAP

- Unia Europejska chce przyciągnąć najbardziej utalentowanych badaczy z całego świata, w tym z USA - zapewniła szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Zapowiedziała przy tym wsparcie dla nauki w wysokości 500 milionów euro. Skrytykowała też działania prezydenta USA Donalda Trumpa.

Ursula von der Leyen krytykuje Donalda Trumpa. "Co za gigantyczna pomyłka"

Ursula von der Leyen krytykuje Donalda Trumpa. "Co za gigantyczna pomyłka"

Źródło:
PAP, Politico

Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) Jacek Jastrzębski ocenił w poniedziałek w mediach społecznościowych, że pojawienie się nowych inwestorów na rynku bankowym może zwiększyć konkurencyjność tego sektora. Jastrzębski zamieścił swój wpis w poniedziałek na platformie X po informacji o tym, że Erste Group kupi 49 procent udziałów Santander Bank Polska.

Wielkie przejęcie w Polsce. Jest komentarz urzędu

Wielkie przejęcie w Polsce. Jest komentarz urzędu

Źródło:
PAP

Erste Group podpisał umowę w sprawie zakupu 49 procent w Santander Bank Polska i 50 procent w Santander TFI za łącznie 7 miliardów euro - poinformował Erste w komunikacie. Erste oczekuje, że przejęcie zostanie sfinalizowane pod koniec 2025 roku.

Wielka transakcja na polskim rynku bankowym. Jest umowa

Wielka transakcja na polskim rynku bankowym. Jest umowa

Źródło:
PAP

Ustawa obniżająca składkę zdrowotną jest niesprawiedliwa społecznie - podkreślili związkowcy podczas spotkania Rady Dialogu Społecznego z Andrzejem Dudą. Prezydent wyjaśnił, że poprosił o konsultacje zanim podejmie decyzję co do dalszych losów ustawy.

Składka zdrowotna. Konsultacje z prezydentem Andrzejem Dudą

Składka zdrowotna. Konsultacje z prezydentem Andrzejem Dudą

Źródło:
PAP

Linie Finnair odwołały w poniedziałek około 100 lotów, czyli blisko jedną trzecią. Pracownicy fińskiego przewoźnika kontynuują strajk rozpoczęty pod koniec ubiegłego tygodnia, a domagają się podwyżki płac.

Protest ma wpływ na podróż kilku tysięcy osób

Protest ma wpływ na podróż kilku tysięcy osób

Źródło:
PAP

Polska spółka hotelarska Orbis po ponad 100 latach działalności zmieniła swoją nazwę na Essendi - wynika z informacji przekazanych przez firmę. Zmiana ta jest efektem decyzji właściciela, grupy AccorInvest, która dąży do ujednolicenia swojej działalności.

Orbis zmienił nazwę

Orbis zmienił nazwę

Źródło:
PAP

Przez zakaz używania fajerwerków upaść mogą tysiące firm, a rynek zostanie zalany niebezpiecznymi produktami niewiadomego pochodzenia - ostrzega Stowarzyszenie Importerów i Dystrybutorów Pirotechniki. We wtorek ma odbyć się posiedzenie sejmowej komisji nadzwyczajnej do spraw ochrony zwierząt, podczas którego omawiana będzie kwestia ograniczeń w korzystaniu z wyrobów pirotechnicznych.

Zakaz fajerwerków? Branża ostrzega

Zakaz fajerwerków? Branża ostrzega

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Obszar startów rakiet firmy SpaceX, należącej do Elona Muska, uzyska oficjalny status miasta. W referendum dotyczącym tej kwestii większość głosujących stanowili pracownicy miliardera. "Starbase w Teksasie jest teraz prawdziwym miastem!" - napisał w mediach społecznościowych Elon Musk.

Musk będzie miał swoje miasto

Musk będzie miał swoje miasto

Źródło:
PAP

Prezes UOKiK wszczął postępowanie przeciwko spółce Radaway oraz jej dyrektorowi handlowemu - poinformował urząd w komunikacie prasowym. Według UOKiK, firma mogła przez prawie 10 lat w niedozwolony sposób ustalać ceny wyposażenia łazienek.

Podejrzenie zmowy cenowej. Jest postępowanie urzędu

Podejrzenie zmowy cenowej. Jest postępowanie urzędu

Źródło:
PAP

Rodzice i opiekunowie, którzy jeszcze nie złożyli wniosków o świadczenie wychowawcze 800 plus na nowy okres, powinni zrobić to jak najszybciej. 31 maja kończy się okres wypłat na podstawie wniosków z ubiegłego roku - przekazał Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Rodzice powinni się pospieszyć. ZUS przypomina

Rodzice powinni się pospieszyć. ZUS przypomina

Źródło:
PAP

Na wtorek zaplanowano posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Decyzja zostanie ogłoszona w środę. Ekonomiści są zgodni. Według oczekiwań rynkowych RPP obniży stopy procentowe o 50 punktów bazowych. Byłoby to dobrą wiadomością dla części kredytobiorców, bowiem im niższa stopa NBP, tym niższa rata.

Rada Polityki Pieniężnej spotka się w sprawie stóp procentowych

Rada Polityki Pieniężnej spotka się w sprawie stóp procentowych

Źródło:
PAP

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Microsoftu w poniedziałek zostanie wyłączony komunikator Skype. Usługa została uruchomiona w 2003 roku i szybko zyskała popularność na całym świecie jako tańsza alternatywa dla połączeń telefonicznych. Ale czasy świetności ma już dawno za sobą.

To koniec funkcjonowania słynnego komunikatora

To koniec funkcjonowania słynnego komunikatora

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump bierze pod uwagę wydłużenie terminu na sprzedaż TikToka przez spółkę ByteDance. Według obecnych przepisów Chińczycy mają na to czas do 19 czerwca, inaczej aplikacja będzie zakazana w USA.

170 milionów użytkowników. Trump: chciałbym, żeby to się udało

170 milionów użytkowników. Trump: chciałbym, żeby to się udało

Źródło:
CNN

Trwają prace nad ostatecznymi zapisami programu dopłat do rowerów elektrycznych - przekazał resort klimatu i środowiska. Zapewniono, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pracuje, by "Mój Rower Elektryczny" ruszył do połowy roku. Budżet programu to 50 milionów złotych.

Państwo dopłaci do roweru. Ostatnia prosta

Państwo dopłaci do roweru. Ostatnia prosta

Źródło:
PAP

Narodowy bank Tanzanii zakazał używania walut obcych, w tym dolara amerykańskiego, do rozliczania krajowych transakcji i płatności. Cudzoziemcy, również turyści, muszą wymienić waluty obce w bankach komercyjnych lub kantorach w Tanzanii.

Koniec płacenia dolarami. Nowy zakaz

Koniec płacenia dolarami. Nowy zakaz

Źródło:
PAP

Warren Buffett, amerykański miliarder, finansista i legendarny inwestor, zapowiedział odejście na emeryturę pod koniec tego roku i rezygnację z kierowania Berkshire Hathaway. 94-latek wskazał również swojego następcę.

Warren Buffett odchodzi na emeryturę

Warren Buffett odchodzi na emeryturę

Źródło:
PAP, BBC

Wzrost ceł może spowodować wzrost kosztów produkcji samolotów i osłabić turystykę przyjazdową do USA - ocenili ekonomiści w raporcie Allianz Research. Ich zdaniem wojna handlowa dodatkowo zwiększy zakłócenia w globalnych łańcuchach dostaw dla producentów samolotów.

Ta branża stoi w obliczu "kolejnego burzliwego okresu"

Ta branża stoi w obliczu "kolejnego burzliwego okresu"

Źródło:
PAP

W pierwszym kwartale tego roku na rynku było wielu klientów zdecydowanych na zakup mieszkania w najbliższym czasie - wynika z raportu Barometr Metrohouse i Credipass oraz RynekPierwotny.pl. Autorzy informacji zwrócili uwagę, że coraz dłużej trwa proces sprzedaży mieszkania.

"Na sprzedaż trzeba czekać prawie pięć miesięcy"

"Na sprzedaż trzeba czekać prawie pięć miesięcy"

Źródło:
PAP

Niecodzienny pomysł na relaks miał były prawnik, Kwon Yong-Seok, który założył hotel Prison Inside Me, inspirowany więzieniem. W obiekcie położonym 80 kilometrów od Seulu goście mogą zamknąć się w pięciometrowych celach.

Goście zamykani są w celach. Nietypowy sposób na relaks

Goście zamykani są w celach. Nietypowy sposób na relaks

Źródło:
PAP