Ekonomista: gospodarcza potęga Niemiec to złudzenie. Rośnie liczba ubogich, a płace spadają


Potęga gospodarki Niemiec jest mitem opierającym się na złudzeniach - uważa szef renomowanego instytutu ekonomicznego DIW Marcel Fratzscher. Ekonomista skrytykował rząd Angeli Merkel za politykę zaciskania pasa i zażądał zwiększenia inwestycji.

W swojej najnowszej książce "Niemieckie złudzenie" Fratzscher przyznaje, że w minionej dekadzie Niemcy odniosły gospodarczy sukces, stając się z "chorego człowieka Europy", jakim były jeszcze kilkanaście lat temu, krajem powszechnie uznawanym za ekonomicznego prymusa.

Wśród niepodważalnych sukcesów wymienia spadek liczby bezrobotnych o blisko połowę (z 5 mln do 2,7 mln), imponujące wyniki eksportu oraz doprowadzenie do zrównoważenia budżetu, który po raz pierwszy od 1969 roku nie wykazuje deficytu.

Niemiecka euforia jest nieuzasadniona

"Każdy sukces ma jednak drugie dno, a szereg poważnych problemów stanowi poważne zagrożenie dla niemieckiej gospodarki" - powiedział Fratzscher we wtorek na spotkaniu z dziennikarzami zagranicznymi w Berlinie. Jego zdaniem panująca wśród Niemców euforia z powodu rzekomej siły niemieckiej gospodarki jest nieuzasadniona. Złudzeniem jest przekonanie, że gospodarcza przyszłość kraju jest bezpieczna. "Nasza euforia jest niebezpieczna, ponieważ sprawia, że stajemy się zarozumiali, ślepi i ociężali" - ostrzega. - Jesteśmy lepsi od Francji czy Hiszpanii, ale nie jesteśmy wystarczająco dobrzy - mówi ekonomista. Wśród największych problemów trapiących niemiecką gospodarkę Fratzscher wymienia powolny wzrost gospodarczy, wysoki odsetek pracowników wykonujących prace nisko opłacane i zatrudnionych w niepełnym wymiarze godzin, rosnącą strefę ubóstwa i spadek płac realnych. Fratzscher zwrócił uwagę, że indywidualny majątek Niemców jest niewielki, a ich strategie oszczędzania na starość całkowicie błędne, polegające na trzymaniu pieniędzy na nisko oprocentowanych kontach bankowych. Wzrasta też przepaść między warstwą najbogatszych Niemców a przeciętnymi obywatelami RFN. Jak twierdzi, rozwarstwienie pod względem zamożności jest w Niemczech największe w całej UE. Niemiecki ekonomista za błąd uznaje traktowanie przez rząd jako "fetyszu" celu zrównoważonego budżetu państwa, niezależnie od fazy koniunkturalnej, w jakiej znajduje się kraj. Innym brzemiennym w skutki złudzeniem jest - zdaniem Fratschera - szeroko rozpowszechniona w RFN opinia, że Niemcy nie potrzebują Europy i powinni raczej rozwijać kontakty ekonomiczne z Azją i Ameryką Południową.

Konieczna radykalna zmiana

Za "kompletną bzdurę" szef DIW uznał przekonanie, iż partnerzy Niemiec z UE interesują się tylko i wyłącznie niemieckimi pieniędzmi i chcą "wydoić Niemców". Tak popularne od wybuchu kryzysu w strefie euro zdanie: "Niemcy płacą za wszystkich" jest nieprawdziwe - podkreśla Fratscher. "Niemcy uważają się za ofiary UE i ignorują liczne korzyści, jakie daje im Europa pomimo kosztów i ryzyka związanych z kryzysem" - uważa ekonomista. Jak zaznacza, na akcji pomocowej dla krajów pogrążonych w kryzysie zyskują też niemieckie banki i niemieccy podatnicy. Niemcy - kluczowy kraj europejski, od którego zależy w dużej mierze powodzenie całej UE - muszą wzmocnić swoją gospodarkę - postuluje Fratzscher. Konieczne są też jego zdaniem dalsze reformy unijnych instytucji, włącznie z powołaniem europejskiego ministra finansów. Ekonomista opowiada się za pobudzeniem wzrostu poprzez inwestycje publiczne. "Polityka zerowego deficytu jest obecnie, w okresie słabej koniunktury, błędem" - ocenia. Jak przyznaje, rząd Merkel nastawiony jest negatywnie do tej propozycji, gdyż uznaje za priorytet budżet bez deficytu. Dopóki tempo wzrostu będzie takie jak obecnie, czyli 1,2 proc., rząd nie zdecyduje się na radykalną zmianę polityki. "Doświadczenie uczy nas, że rządzący decydują się na reformy dopiero wtedy, gdy nie mają innego wyjścia" - powiedział szef DIW. Fratzscher ostro krytykuje rząd za rozdawanie prezentów wyborczych, w tym obniżenia do 63 lat wieku emerytalnego dla wybranych grup pracowników. "To całkowicie błędna decyzja" - uważa, pochłaniająca środki finansowe, które mogły zostać przeznaczone na inwestycje. Bagatelizuje natomiast negatywny wpływ sankcji wobec Rosji na niemiecką gospodarkę. Ich wpływ nie jest duży, ważniejsze są reformy wewnętrzne - podkreśla Fratzscher. 43-letni ekonomista został niedawno powołany przez ministra gospodarki Sigmara Gabriela na szefa grupy niezależnych ekspertów, którzy mają doradzać rządowi w sprawach polityki gospodarczej.

Autor: km / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

W 2024 roku przeciętny oczekiwany czas aktywności zawodowej w państwach Unii Europejskiej osiągnął prawie 37,2 roku - podał Eurostat. W ciągu ostatniej dekady wzrósł o 2,4 roku. Dla Polski wskaźnik ten był poniżej średniej UE.

Tak pracuje się w Europie. Polska poniżej średniej

Tak pracuje się w Europie. Polska poniżej średniej

Źródło:
PAP

Donald Trump ogłosił 50-procentowe cła na towary z Brazylii, czym chciał wesprzeć byłego brazylijskiego prezydenta Jaira Bolsonaro. Jednak działania prezydenta USA zwiększyły poparcie dla obecnego prezydenta Brazylii Inácio Luli da Silvy.

Zaskakujący efekt ceł Trumpa. "Gringo nie będzie rozkazywał"

Zaskakujący efekt ceł Trumpa. "Gringo nie będzie rozkazywał"

Źródło:
PAP

Współpraca Rosji z Koreą Północną wykracza poza sferę wojskową, obejmując kolejne dziedziny takie jak handel czy inwestycje infrastrukturalne - informuje "Financial Times". Dodaje, że efekty ożywienia są już widoczne, dzięki czemu reżim w Pjongjangu wychodzi z międzynarodowej izolacji.

Szansa dla Korei Północnej. Może doprowadzić do "prawdziwej transformacji"

Szansa dla Korei Północnej. Może doprowadzić do "prawdziwej transformacji"

Źródło:
PAP

Kalifornisjka firma górnicza KoBold Metals zawarła umowę na wydobycie litu z kopalni Manono w Demokratycznej Republice Konga. To jedno z największych na świecie złóż tego surowca. Amerykańska spółka zamierza zainwestować łącznie ponad miliard dolarów w kongijski sektor wydobywczy.

Jedno z największych złóż "białego złota". Amerykanie z umową na wydobycie

Jedno z największych złóż "białego złota". Amerykanie z umową na wydobycie

Źródło:
PAP

Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała o rozpoczęciu prac nad ustawą, która ma wprowadzić zakaz bezpłatnych staży. Mają na niej skorzystać młodzi pracownicy.

Zmiany w stażach. Zapowiedź ministry

Zmiany w stażach. Zapowiedź ministry

Źródło:
PAP

Administracja Donalda Trumpa ogłosiła ponad 90-procentowe cła na chiński grafit wykorzystywany do produkcji akumulatorów. Jak wskazał CNN, wyższe stawki celne zwiększą koszty produkcji samochodów w USA, choć w dłuższej perspektywie mogą wspomóc rozwój krajowych producentów.

Trump podbija stawkę Bidena. "To bardzo zmieni sytuację"

Trump podbija stawkę Bidena. "To bardzo zmieni sytuację"

Źródło:
CNN

W sobotnim losowaniu Lotto żaden z graczy nie wytypował poprawnie wszystkich sześciu liczb. Oznacza to, że kumulacja rośnie do pięciu milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 19 lipca 2025 roku.

Bez szóstki w Lotto. Kumulacja rośnie

Bez szóstki w Lotto. Kumulacja rośnie

Źródło:
Lotto.pl

W maju 2025 roku ceny czekolady w Unii Europejskiej wzrosły średnio o 21,1 procent rok do roku - podał urząd statystyczny Eurostat. Wskazał też, że największy skok w UE odnotowano w Polsce.

Ten produkt zdrożał w Polsce najbardziej w Europie

Ten produkt zdrożał w Polsce najbardziej w Europie

Źródło:
tvn24.pl, PAP, "Wall Street Journal"

W pierwszym półroczu 2025 roku Pop Mart, chiński producent zabawek, odnotował wzrost zysków o 350 procent. Kluczem do sukcesu okazały się pluszowe lalki Labubu, których ceny na rynku wtórnym sięgają nawet setek tysięcy dolarów.

Ta zabawka podbija świat. Ponad trzykrotny wzrost zysków

Ta zabawka podbija świat. Ponad trzykrotny wzrost zysków

Źródło:
PAP

Na początku lipca sprzedaż mieszkań w siedmiu największych miastach przewyższyła średnią z ostatnich lat - wynika z raportu Otodom. Zdaniem ekspertów wyższy popyt na rynku pierwotnym jest tylko anomalią, którą wywołała ostatnia decyzja Rady Polityki Pieniężnej.

Anomalia na rynku. "Przez kilka miesięcy będzie na huśtawce"

Anomalia na rynku. "Przez kilka miesięcy będzie na huśtawce"

Źródło:
PAP

Sieć Action wycofała ze sprzedaży chipsy Lay's, lalkę Cupcake oraz zegarek My Time. Firma apeluje w komunikatach, by nie spożywać lub nie korzystać z produktów i by zwrócić je w najbliższym sklepie.

Znana sieć wycofała trzy produkty

Znana sieć wycofała trzy produkty

Źródło:
tvn24.pl

Wywiad wojskowy Ukrainy (HUR) przeprowadził cyberatak na systemy rosyjskiego koncernu gazowego Gazprom - podał ukraiński portal Ukrinform, przy czym powołał się na źródło w HUR.

Media: wywiad przeprowadził cyberatak na Gazprom

Media: wywiad przeprowadził cyberatak na Gazprom

Źródło:
PAP

Diesel nadal będzie drożeć o kilka groszy na litrze, a ceny benzyny i autogazu będą stabilne - tak ma wyglądać sytuacja na stacjach w przyszłym tygodniu według analityków Refleksu. Z kolei zdaniem portalu e-petrol.pl nie ma perspektyw na obniżkę cen paliw.

"Brak głębokich korekt". To wpływa na ceny na stacjach

"Brak głębokich korekt". To wpływa na ceny na stacjach

Źródło:
PAP

Wielka Brytania ogłosiła nałożenie sankcji zarówno na trzy jednostki Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej (GRU), jak i oficerów tej instytucji. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało komunikat w związku z działaniami Londynu.

MSZ: Polska wyraża solidarność z Wielką Brytanią

MSZ: Polska wyraża solidarność z Wielką Brytanią

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie odnotowano głównej wygranej, a kumulacja rośnie do 420 milionów złotych. W Polsce najwyższe byłe wygrane czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 18 lipca 2025 roku.

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

24 lipca Stały Komitet Rady Ministrów ma zająć się projektem tak zwanej ustawy frankowej - wynika z porządku obrad SKRM. Nowe regulacje mają wejść w życie jeszcze w tym roku.

Rząd zajmie się projektem ustawy frankowej

Rząd zajmie się projektem ustawy frankowej

Źródło:
PAP

"Indie nie popierają jednostronnych sankcji" - podkreślił rzecznik indyjskiego resortu spraw zagranicznych Randhir Jaiswal. W ten sposób odniósł się do sankcji nałożonych przez Unię Europejską na Rosję, które obejmują największą rafinerię ropy rosyjskiego koncernu Rosnieft w indyjskim stanie Gudźarat.

Reakcja na ruch Unii Europejskiej. "Nie popierają jednostronnych sankcji"

Reakcja na ruch Unii Europejskiej. "Nie popierają jednostronnych sankcji"

Źródło:
PAP

Policja przeprowadziła przeszukanie w rezydencji i w siedzibie partii Jaira Bolsonaro. Były prezydent Brazylii jest oskarżony o przygotowywanie zamachu stanu. Sąd nakazał mu noszenie elektronicznej bransoletki i zabronił używania mediów społecznościowych.

Przeszukanie w rezydencji i siedzibie partii byłego prezydenta

Przeszukanie w rezydencji i siedzibie partii byłego prezydenta

Źródło:
PAP, CNN

Wielka Brytania nałożyła nowe sankcje na ponad 20 rosyjskich szpiegów, hakerów i jednostki wywiadu. Chodzi o osoby i podmioty oskarżone o operacje cybernetyczne zagrażające stabilności Europy - wskazał brytyjski rząd w oświadczeniu.

"Szpiedzy GRU prowadzą kampanię mającą na celu destabilizację Europy"

"Szpiedzy GRU prowadzą kampanię mającą na celu destabilizację Europy"

Źródło:
PAP

Wielki sukces polskiego programisty. Przemysław Dębiak zajął pierwsze miejsce w prestiżowych zawodach AtCoder World Tour Finals 2025, pokonując nie tylko wszystkich pozostałych zawodników, ale też sztuczną inteligencję.

Polak lepszy od sztucznej inteligencji. Osobiste gratulacje od szefa OpenAI

Polak lepszy od sztucznej inteligencji. Osobiste gratulacje od szefa OpenAI

Źródło:
tvn24.pl