Dziś wypłata pierwszej emerytury z OFE

 
TVN24.plW piątek wypłaty pierwszej emerytury kapitałowy

Pierwsza pełna emerytura kapitałowa, która zostanie dziś wypłacona przez ZUS wyniesie 917,80 zł, z czego tylko 23,65 zł będzie pochodzić z OFE - informuje "Gazeta Prawna". Tymczasem rząd chce zreformować Otwarte Fundusze Emerytalne. Ministerstwo pracy zaproponowało w czwartek m.in. stworzenie tzw. OFE B czyli funduszy inwestujących pieniądze przyszłych emerytów "bez nadmiernego ryzyka".

Obecnie towarzystwa emerytalne oferują tylko jeden rodzaj funduszu, który inwestuje tak samo pieniądze osób młodych, jak i starszych. Tymczasem mają one inne oczekiwania. Osoby zbliżające się do emerytury są zainteresowane raczej tym, by ich pieniądze były inwestowane bezpiecznie, np. w obligacje skarbowe. Ludzie młodzi natomiast woleliby, aby fundusz inwestował ich środki na giełdzie, co w dłuższej perspektywie czasowej może okazać się korzystne finansowo. MPiPS chce, by przyszli emeryci mogli wybrać: czy chcą, żeby ich pieniądze były inwestowane mniej, czy też bardziej ostrożnie.

Trzy rodzaje OFE

Resort proponuje, by podzielić fundusze na trzy rodzaje. Pierwszy to OFE A, najbardziej zbliżony do obecnego modelu, do którego należałyby osoby, które same nie wybrały sobie konkretnego funduszu i zostały do któregoś z nich przydzielone. OFE B byłyby obowiązkowe dla osób, którym do osiągnięcia wieku emerytalnego pozostało nie więcej niż 5 lat. Inwestowałyby pieniądze swoich członków ostrożnie, głównie w papiery dłużne, np. obligacje skarbowe. Trzeci rodzaj funduszy czyli OFE C inwestowałyby agresywnie i były przeznaczone dla najmłodszych, którym do emerytury zostało wiele lat.

Małe zainteresowanie

Według "Gazety Prawnej", od początku roku, do OFE skupiających 70 proc. klientów II filaru zgłosiło się zaledwie 11 osób, które chcą uzyskać prawo do emerytury okresowej. O tego typu świadczenie ubiegać się mogą jedynie kobiety urodzone po 1949 r. Małe zainteresowanie emeryturami okresowymi jest efektem m.in. przepisu, który daje 60-letnim kobietom nabywającym w latach 2009- 2013 prawo do tzw. emerytury mieszanej, możliwość wypisania się z OFE i przeniesienia zgromadzonych tam środków do ZUS.

Źródło: Gazeta Prawna, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl

Pozostałe wiadomości