Co zrobić, gdy rodzic umarł, nie pozostawił testamentu, a dzieci kłócą się o spadek? Jak rozstrzygnąć ten spór? Na te pytania odpowiedział Paweł Blajer w programie "Biznes dla Ludzi" w TVN24 Biznes i Świat.
Gdy spadkodawca nie sporządził testamentu, mamy do czynienia z dziedziczeniem ustawowym, czyli dziedziczeniem według przepisów prawa spadkowego.
Jedyne wyjście
Gdy w rodzinie dochodzi do kłótni o to, kto ma nabyć spadek, jedyną drogą do wyjścia z sytuacji jest sądowe postępowanie spadkowe. - Jeżeli nie ma zgody między spadkobiercami, nie pozostaje inna droga jak wniosek o sądowe stwierdzenie nabycia spadku - tłumaczy radca prawny Jakub Więckowicz.
Jak wyjaśnia, postępowanie ws. stwierdzenia nabycia spadku dotyczy ustalenia, kto dziedziczy i w jakich proporcjach.
Postępowanie może wszcząć każdy, kto ma w tym interes prawny. - Najczęściej robi to spadkobierca, ale może to zrobić też wierzyciel, jeżeli ma interes prawny, aby dochodzić w takim postępowaniu swoich praw - zaznacza.
We wniosku o stwierdzenie nabycia spadku jeden ze spadkobierców powinien wskazać uczestników postępowania, czyli drugiego spadkobierca z imienia i nazwiska i podać jej adres zamieszkania.
"Biznes dla Ludzi" w TVN24 Biznes i Świat od poniedziałku do piątku o 18.00.
Autor: red. / Źródło: TVN24 Biznes i Świat
Źródło zdjęcia głównego: TVN24, shutterstock.com