Czy katastrofa strąci Malaysia Airlines? "Spółka na skraju bankructwa"

"Chodziło o zapewnienie dużego samolotu, który byłby w stanie latać na bardzo dużych odległościach"
"Chodziło o zapewnienie dużego samolotu, który byłby w stanie latać na bardzo dużych odległościach"
tvn24
"Chodziło o zapewnienie dużego samolotu, który byłby w stanie latać na bardzo dużych odległościach"tvn24

Akcje Malaysia Airlines spadają w piątek nawet o 11 proc. w następstwie katastrofy boeinga 777 na wschodzie Ukrainy. W katastrofie zginęło 298 osób. To druga tragedia tego przewoźnika w ciągu czterech miesięcy. W marcu boeing 777 malezyjskich linii zniknął z radarów na Morzu Południowochińskim, w drodze z Kuala Lumpur do Pekinu. Na pokładzie było 239 osób. Dziś spółka stoi na skraju bankructwa.

W historii lotnictwa nigdy nie było linii lotniczych, które musiały przebrnąć przez dwie duże katastrofy na przestrzeni czterech miesięcy. To przypadek bez precedensu.

Tajemnicze zniknięcie

8 marca boeing 777 Malaysia Airlines (MH370) z 239 osobami na pokładzie zniknął z radarów, mniej niż godzinę po starcie z lotniska w stolicy Malezji, Kuala Lumpur. Samolot leciał do Pekinu. Na podstawie analizy satelitarnej panuje przeświadczenie, że samolot nagle zboczył z kursu w kierunku południowej części Oceanu Indyjskiego.

Akcja poszukiwawcza malezyjskiego samolotu jest największą tego typu operacją w historii lotnictwa. Przeszukiwanie dna morskiego za pomocą podwodnego drona nie naprowadziło na ślad samolotu. Organizatorzy akcji poszukiwawczej rozszerzyli jej zasięg do 56 tys. km kwadratowych, co ma zająć od ośmiu miesięcy do roku. Eksperci podkreślają, że będzie to najdroższa taka operacja w historii.

Drugie uderzenie

Kolejny cios dla linii przyszedł w czwartek. Boeing 777 (MH17) rozbił się na terytorium Ukrainy, niedaleko granicy z Rosją. Na pokładzie samolotu było 298 osób; nikt nie przeżył. W rejonie, gdzie spadł samolot, trwają walki między prorosyjskimi separatystami a ukraińskimi siłami rządowymi. Zdaniem władz Ukrainy samolot mógł być zestrzelony przez separatystów, którzy dysponują ciężkimi zestawami przeciwlotniczymi Buk. Separatyści obarczają winą za strącenie boeinga 777 stronę ukraińską.

Po drugiej tragedii w ciągu czterech miesięcy akcje Malaysia Airlines zanotowały w piątek dramatyczny spadek na giełdzie w Kuala Lumpur. Wczorajsza katastrofa z pewnością spowoduje olbrzymie straty finansowe narodowego przewoźnika Malezji. Jeszcze przed marcowym tajemniczym zaginięciem lotu MH370 linie notowały straty z powodu ostrej konkurencji ze strony tanich linii lotniczych, takich jak Air Asia.

Utrata zaufania

Po katastrofie MH370 pasażerowie masowo odwoływali rezerwacje, a niepewność co do przyszłości linii wzmogły obawy dotyczące wypłaty odszkodowań dla rodzin ofiar. To wszystko wywołało spekulacje co do przyszłości malezyjskich linii, które już wtedy były na granicy bankructwa. Linie musiały wówczas ponieść dodatkowe koszty związane ze wsparciem dla rodzin ofiar i zwiększeniem wydatków na marketing.

- Jeszcze przed drugim wypadkiem byłem bardzo sceptyczny jeśli chodzi o zdolność firmy do przetrwania dłużej niż do drugiej połowy 2015 roku. Generują ogromne straty. Wczorajsza katastrofa przyśpieszy upadek - uważa cytowany przez "The Guardian" Mohsin Aziz, analityk rynku lotniczego.

Jak dodał, nie ma znaczenia, czy linie są winne obu katastrof. - Ciężko będzie przekonać pasażerów, którzy stwierdzą, że nie chcą już korzystać z usług Malaysia Airlines. A teraz mogą mieć takie przekonanie - zaznaczył Aziz.

Podkreślił, że ludzie będą chcieli latać tymi liniami tylko jeżeli bilety będą "naprawdę bardzo tanie".

Krytyka i chaos

Po zaginięciu loty MH370 przewoźnik spotkał się z olbrzymią krytyką za chaotyczny sposób informowania o katastrofie. Krewni pasażerów skarżyli się, że nie otrzymują rzetelnych informacji o wypadku i obwiniali przewoźnika, że ten nie mówi im całej prawdy.

Również w czwartek chaos panujący na lotnisku w Kuala Lumpur spowodował gniew bliskich ofiar lotu MH17, którzy nie mogli doczekać się przedstawiciela linii i domagali się wglądu w listę pasażerów lotu z Amsterdamu.

- Czekaliśmy cztery godziny. Okazało się, że międzynarodowe media i portale społecznościowe są bardziej wydajne niż Malaysia Airlines. Te linie są pośmiewiskiem - powiedział dziennikarzom młody człowiek czekający na jakiekolwiek wieści dotyczące tragicznego rejsu.

Pod adresem linii pojawiły się również zarzuty dotyczące wyboru trasy lotu. Reuters zauważa, że w związku z narastaniem konfliktu na wschodzie Ukrainy kilka miesięcy temu z lotów nad tym obszarem zrezygnowały m.in. australijskie linie Qantas, Air Berlin, dwóch przewoźników z Korei Południowej (Korean Air i Asiana), tajwańskie China Airlines, hongkońskie Cathay Pacific.

Malaysia Airlines odpiera te zarzuty twierdząc, że nie było ryzyka ponieważ ONZ-owska Międzynarodowa Organizacja Lotnictwa Cywilnego (ICAO) uznała tę trasę za bezpieczną.

Ogromne straty

Większość udziałów (69 proc.) w Malaysia Airlines posiada kontrolowany przez rząd fundusz Khazanah Nasional, który przejął udziały, aby dokonać restrukturyzacji linii. W ciągu ostatnich 10 lat rządowy fundusz zainwestował w linie ponad 1,6 mld dolarów. Ale wczorajsza tragedia znacząco pogarsza perspektywy przewoźnika.

Jak informuje Reuters, w ciągu ostatnich 5 lat akcje Malaysia Airlines potaniały o 83 proc. Spółka była zyskowna w latach 2007-2010, jednak rok później zanotowała rekordową stratę, co spowodowało cięcia w zatrudnieniu. Od początku 2011 roku firma straciła ponad 14 mld dolarów, a na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy akcje zanotowały spadek o 40 proc.

W ostatnich tygodniach nadzieją dla inwestorów zaangażowanych w malezyjskie linie lotnicze było rzekome zainteresowanie spółką ze strony linii Etihad Airways. Jednak przewoźnik ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich zainwestował we Włoszech, wykupując 49 proc. udziałów w liniach Alitalia.

Nie ma środków

Jak podaje Reuters, Malaysia Airlines jest obecnie na wyczerpaniu i brakuje jej środków na prowadzenie działalności operacyjnej. Teraz inwestorzy prawdopodobnie będą chcieli jak najszybciej sprzedać swoje udziały.

Najpewniej katastrofa pogłębi spadek sprzedaży biletów i zmusi malezyjski rząd do przyspieszenia planu ratowania narodowego przewoźnika. - Wsparcie ze strony rządu musi być bardziej wyraźne - powiedział Bertrand Grabowski, dyrektor zarządzający banku DVB, który obsługuje finanse spółki.

Bankructwo linii jest bardzo prawdopodobne jeżeli rząd nie podejmie pilnych działań. Spółce w ciągu roku może zabraknąć gotówki, a szanse na pozyskanie kapitału na rynku są coraz mniejsze.

Linie lotnicze Malaysia Airlines powstały w 1947 roku. Początkowo ich nazwa brzmiała Malayan Airways Limited. W 1957 roku linie lotnicze stały się kierowaną przez państwo spółką akcyjną. W 1960 sprzedano bilety lotnicze na pierwszy międzynarodowy lot, do Hongkongu, a w siedem lat później firma Malaysia Airlines zakupiła pierwszego boeinga.

Autor: ToL//gry/zp / Źródło: TVN24 Biznes i Świat, Reuters, news.com.au

Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia Commons

Pozostałe wiadomości

Po trzech tygodniach spadków przecena na stacjach paliw hamuje - ocenili analitycy portalu e-petrol.pl w najnowszym raporcie. Zdaniem analityków Refleksu, koniec lutego może przynieść wzrost cen diesla średnio do 5 groszy za litr. Z kolei detaliczne ceny benzyny mogą spaść.

Co czeka kierowców w przyszłym tygodniu? "Przecena na stacjach paliw hamuje"

Co czeka kierowców w przyszłym tygodniu? "Przecena na stacjach paliw hamuje"

Źródło:
PAP

- Przyszłość jest naturalną konsekwencją naszych działań tu i teraz. Tylko na nią jeszcze mamy wpływ. Dlatego tak ważne, żeby dobrze się do niej przygotować - mówi Natalia Hatalska, założycielka i dyrektorka infuture.institute – instytutu badań nad przyszłością. W rozmowie z tvn24.pl wskazuje, że kolejnym obszarem, który ludzkość będzie próbować cyfryzować są zmysły. -Doświadczenia cyfrowe mają w ten sposób stać się pełniejsze - wyjaśnia.

Po cyfryzacji informacji i relacji czas na zmysły. "Czy w przyszłości nie będą nam potrzebne ciała?"

Po cyfryzacji informacji i relacji czas na zmysły. "Czy w przyszłości nie będą nam potrzebne ciała?"

Źródło:
tvn24.pl

Miliarder, 94-letni Warren Buffet, sprzedał pod koniec 2024 roku akcje o wartości ponad 134 miliardów dolarów. Zwiększył tym samym zapas gotówki firmy Berkshire, w której jest prezesem, do rekordowej sumy 334 miliardów dolarów - wynika z rocznego raportu. Nie wyjaśnia jednak powodów swojej decyzji.

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Źródło:
PAP

Plany umożliwienia angielskim producentom whisky używania terminu "single malt" wywołały ostry sprzeciw szkockich destylarni i polityków - informuje BBC. Obecnie whisky single malt musi być produkowane w jednej destylarni. Nowe przepisy dopuściłyby wytwarzanie trunku w kilku różnych lokalizacjach – co radykalnie obniżyłoby koszty. Szkoccy producenci twierdzą, że taki krok "podepcze tradycję" i zaszkodzi wielomiliardowemu przemysłowi.

Spór między Szkotami i Anglikami o whisky. Kłócą się o termin "single malt"

Spór między Szkotami i Anglikami o whisky. Kłócą się o termin "single malt"

Źródło:
BBC, "Daily Mail"

Ceny pączków w zbliżający się tłusty czwartek powinny zostać na stabilnym poziomie, pomimo, że koszty podstawowych produktów wykorzystywanych do ich smażenia, takich jak jaja, masło i mąka, wzrosły - ocenił BNP Paribas. Z kolei za cukier i olej piekarnie zapłacą mniej. Ile trzeba będzie zapłacić za pączki w zbliżający się Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Źródło:
PAP

W sobotę wieczorem pracownicy rządu federalnego USA otrzymali e-maile z działu kadr Biura Zarządzania Personelem Stanów Zjednoczonych (OPM), z prośbą o przesłanie informacji co udało się im zrobić w pracy w minionym tygodniu - donosi Reuters. Brak odpowiedzi ma być podstawą do zwolnienia z pracy. Chwilę wcześniej Musk zapowiedział takie działanie w serwisie X.

"Co robiłeś w zeszłym tygodniu?" Musk przepytuje urzędników, za brak odpowiedzi grozi zwolnieniami

"Co robiłeś w zeszłym tygodniu?" Musk przepytuje urzędników, za brak odpowiedzi grozi zwolnieniami

Źródło:
Reuters, X, PAP, tvn24.pl

Polska jest na trzecim miejscu w UE pod względem odsetka osób samozatrudnionych. Choć statystycznie zarabiają lepiej od zatrudnionych na etat, niemal wszyscy przedsiębiorcy płacą najniższe składki, które nie wystarczą na minimalną emeryturę. Dopłaci do nich państwo. - Najbardziej interesuje nas "tu i teraz". Emerytura wydaje się czymś abstrakcyjnym - komentuje dla nas ekonomistka.

Przeżyć za 1878,91 złotych. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na "dobrowolne ubóstwo"?

Przeżyć za 1878,91 złotych. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na "dobrowolne ubóstwo"?

Źródło:
tvn24.pl
Tak wytrenowano chińską AI

Tak wytrenowano chińską AI

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Koszt remontu mieszkania dwupokojowego o powierzchni 45 metrów kwadratowych wyniesie w 2025 roku około 65 tysięcy złotych - wynika z analizy ekspertów Rankomat.pl. Prognozują jednak wzrost kosztów o 5-10 procent w niedalekim czasie. Przestrzegają również przed długim terminem oczekiwania na ekipę remontową w przypadku uruchomienia programu dopłat do mieszkań "Klucz do mieszkania". Ma on bowiem objąć przede wszystkim mieszkania z drugiej ręki.

Remont mieszkania w 2025 roku. Ile będzie kosztował?

Remont mieszkania w 2025 roku. Ile będzie kosztował?

Źródło:
tvn24.pl

Renta inwalidzka, to świadczenie pieniężne, które przyznaje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Żeby ją otrzymać należy spełnić szereg warunków - przede wszystkim otrzymać orzeczenie lekarskie. Natomiast o jej wysokości decyduje między innymi czas odprowadzania składek.

Renta inwalidzka w 2025 roku. Ile wynosi? Komu przysługuje?

Renta inwalidzka w 2025 roku. Ile wynosi? Komu przysługuje?

Źródło:
tvn24.pl

W sobotnim losowaniu Lotto główna wygrana nie padła. We wtorek będzie można wygrać pięć milionów złotych. Oto liczby, jakie wylosowano 22 lutego 2025 roku.

Kumulacja w Lotto rośnie

Kumulacja w Lotto rośnie

Źródło:
tvn24.pl

W czwartek rozpoczął się transport lotniczy ponad tysiąca obywateli Chin, którzy pracowali w internetowych centrach oszustw we wschodniej Mjanmie. W operację zaangażowane są służby birmańskie, tajskie i chińskie. Z raportu jednostki ONZ z 2023 r. wynika, że w Mjanmie znajduje się 120 tys. osób zaangażowanych w prowadzenie nielegalnej działalności lub zmuszonych do niej.

Setki Chińczyków podejrzanych o cyberprzestępstwa wracają do kraju

Setki Chińczyków podejrzanych o cyberprzestępstwa wracają do kraju

Źródło:
PAP

Likwidacja programów różnorodności, równości i inkluzywności (DEI) w agencjach federalnych i firmach z nimi współpracujących została tymczasowo zakazana przez sąd federalny w stanie Maryland w USA. Zamknięcie DEI było jednym z pierwszych decyzji Donalda Trumpa. W ślad za nim poszło już także Google, Meta, czy Goldman Sachs.

Amerykański sąd wstrzymuje decyzję Trumpa. Brak zgody na likwidację programów równościowych

Amerykański sąd wstrzymuje decyzję Trumpa. Brak zgody na likwidację programów równościowych

Źródło:
PAP

Dubajska firma kryptowalutowa Bybit przekazała informację o kradzieży cyfrowej waluty o wartości 1,5 miliarda dolarów - donosi BBC. Założyciel firmy deklaruje, że zwróci pieniądze poszkodowanym. Może to być największa kradzież kryptowalut w historii.

Ogromna kradzież kryptowaluty. Jedna z największych w historii

Ogromna kradzież kryptowaluty. Jedna z największych w historii

Źródło:
BBC, tvn24.pl

- Takie przypadki będą się powtarzały coraz częściej, bo Rosja się rozzuchwala - powiedział w rozmowie z TVN24 Maksymilian Dura, ekspert portalu Defence24.pl, odnosząc się do uszkodzenia kabla na Morzu Bałtyckim, o którym w piątek poinformował szwedzki rząd. Od czasu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę na Bałtyku doszło do uszkodzenia kilku kabli podmorskich przebiegających między państwami unijnymi.

Kolejne uszkodzenie kabla na Bałtyku. "Rosja się rozzuchwala"

Kolejne uszkodzenie kabla na Bałtyku. "Rosja się rozzuchwala"

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Sejm uchwalił w piątek nowelizację ustawy zakładającą zakaz sprzedaży podgrzewanych wyrobów tytoniowych z aromatem. Producenci i sprzedawcy będą mieli dziewięć miesięcy na dostosowanie się do nowego prawa.

Te produkty mają być zakazane. Decyzja Sejmu

Te produkty mają być zakazane. Decyzja Sejmu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Jeden z dziesięciu największych producentów akumulatorów na świecie, chińska spółka China Aviation Lithium Battery (CALB), wybuduje na zachodzie Portugalii swoją fabrykę. Kierownictwo spółki wyjaśnia, że to przedsięwzięcie, które służy "długoterminowemu planowi działań na rynku europejskim".

Chiński gigant wybuduje w Europie fabrykę za dwa miliardy euro

Chiński gigant wybuduje w Europie fabrykę za dwa miliardy euro

Źródło:
PAP

- Do tej pory z programu dobrowolnych odejść w Poczcie Polskiej skorzystało 2,4 tysiąca pracowników - przekazał w Sejmie wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Ziejewski. Dodał, że sytuacja spółki, ze względu na generowane straty, pozostaje "bardzo zła".

"Bardzo zła" sytuacja polskiego giganta. Cięcie etatów

"Bardzo zła" sytuacja polskiego giganta. Cięcie etatów

Źródło:
PAP

Władimir Putin polecił w piątek swojemu rządowi, by przygotował się do powrotu zachodnich firm do Rosji - napisał portal brytyjskiego dziennika "Financial Times". To sygnał potencjalnego odrodzenia relacji biznesowych na tle zbliżenia między USA i Rosją.

Putin szykuje się na powrót zachodnich firm

Putin szykuje się na powrót zachodnich firm

Źródło:
PAP

- Ministerstwo Finansów nie planuje wprowadzenia podatku katastralnego w Polsce - zapewnił w piątek w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman, odpowiadając na pytania posłów. Przypomniał też, że rząd nie wprowadził żadnego nowego podatku od kapliczek, ogrodowych krasnali czy płotów, o czym wcześniej informowały niektóre media.

"Żadnego podatku od krasnali, kapliczek"

"Żadnego podatku od krasnali, kapliczek"

Źródło:
PAP

Rosja może wyrazić zgodę na wykorzystanie zamrożonych na Zachodzie aktywów państwowych do odbudowy Ukrainy, pod warunkiem, że część tych środków trafi na terytoria kontrolowane przez Moskwę - przekazała w piątek agencja Reutera, powołując się na trzy źródła.

Nowy pomysł w sprawie zamrożonych rosyjskich aktywów

Nowy pomysł w sprawie zamrożonych rosyjskich aktywów

Źródło:
PAP