Internet radykalnie skrócił drogę do milionów - tak wynika z raportu firmy Boston Consulting Group. To internetowy boom m.in. sprawił, że do rodzin zamieszkujących w Ameryce Północnej należy już 31 procent światowego majątku. Szybko bogacą się jednak i Azjaci.
To też sprawiło, że po raz pierwszy w historii Amerykanie w sumie posiadają więcej niż Europejczycy, choć liczebnie jest ich zdecydowanie mniej.
- Do czasów rewolucji internetowej majątki rzeczywiście były budowane z pokolenia na pokolenie. W tej chwili poszczególne jednostki potrafią stworzyć majątek, bogactwo rzędu setek milionów euro, a nawet miliardów euro w ciągu dosłownie kilku lat. W obecnych czasach skrócił się czas budowania takich dużych fortun i wygląda na to, że to zjawisko będzie się nasilać - zauważa Grzegorz Cimochowski z The Boston Consulting Group.
Eksperci firmy wyliczyli, że aż 40 proc. światowego bogactwa znajduje się w rękach 12,5 miliona osób. Co setna rodzina na świecie w 2010 roku została uznana za milionerów - czyli miała majątek wartości co najmniej 1 miliona dolarów amerykańskich.
Najszybciej bogacą się Azjaci
Na całym świecie takich rodzin było 12,5 milionów, o 12,2 proc. więcej niż rok wcześniej. Ich łączny majątek - czyli wszystkie posiadane papiery wartościowe, jednostki funduszy oraz aktywa w bankach, ale bez wartości posiadanych nieruchomości i prowadzonych firm — zwiększył się do rekordowych 121,8 bilionów dolarów.
Jednak majątek Europejczyków wzrósł najwolniej na świecie - jedynie o 4,8 proc. Majątek amerykańskich milionerów w ciągu zeszłego roku powiększył się o ponad 10 proc. Posiadają oni łącznie 38,2, bilionów dolarów. To jednak nic w porównaniu z tempem bogacenia się Azjatów: ich majątki zwiększyły się o 17 procent. Wyjątkiem okazali się Japończycy, którzy wręcz zbiednieli o 0,2 proc.
Majątki na Bliskim Wschodzie i w Afryce urosły o 8,6 proc., a w Ameryce Łacińskiej o 8,2 proc. Na Azję, Afrykę i Bliski Wschód przypada już 1/4 światowego bogactwa, podczas gdy rok wcześniej 1/5.
Milionera najłatwiej spotkać w Singapurze: tam majątkiem przekraczającym milion dolarów dysponuje 15,5 proc. rodzin. W drugiej na liście Szwajcarii taki majątek ma co 10 rodzina.
Po raz pierwszy eksperci Boston Consulting Group przyjrzeli się też grupie ultra-bogaczy - tym rodzinom, których majątek przekracza sto milionów dolarów. Najwięcej, bo aż 2692 naliczono ich w Stanach Zjednoczonych. Ale krajem, w którym liczba takich rodzin rośnie najszybciej, są Chiny: pod koniec 2010 r. było ich 393, o 30 proc. więcej niż rok wcześniej. W Europie najwięcej najbogatszych rodzin mieszka w Szwajcarii i Austrii.
Źródło: TVN CNBC, Puls Biznesu
Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC