Budzanowski dementuje rewelacje Gazpromu. "Nie podpisano umowy nt. budowy nowego gazociągu"

Mikołaj Budzanowski: gazprom przekazał nieprawdziwe informacjetvn24

- Dzisiejsze porozumienie między EuRoPol Gazem a Gazpromem ma charakter techniczny i dotyczy wymiany informacji. Nie zobowiązuje żadnej spółki do realizacji projektu gazociągu - powiedział minister skarbu Mikołaj Budzanowski na popołudniowym briefingu w piątek. Wyraźnie zdementował informacje, jakoby podpisana została umowa, dotycząca budowy nowej sieci gazociągu przez terytorium Polski.

- Dementuję, jakoby została podpisana umowa ws. budowy nowej sieci gazociągu przez terytorium Polski z tak zwaną odnogą południową w kierunku Słowacji i Węgier. Nie ma takiej umowy zobowiązującej jakąkolwiek spółkę do realizacji tego projektu - mówił Budzanowski na konferencji prasowej, po spotkaniu z prezes PGNiG.

- Jedynym podmiotem, który może realizować taką inwestycję jest spółka skarbu państwa Gaz-System. Tylko ona może być operatorem nowej sieci przesyłowej, to wpisane jest w naszą strategię energetyczną państwa. Informacja, która pojawiła się w wypowiedzi prezesa Gazpromu Millera o budowie nowej sieci przesyłowej, z naszej perspektywy jest wątpliwa. Nie widzimy takiej przestrzeni do zagospodarowania takiej ilości gazu (5 mld m sześc.) w Polsce - podkreślił minister.

Minister: Gazprom przekazuje nieprawdziwe informacje

- Dzisiejsze porozumienie jest techniczne, dotyczy wymiany informacji, które mają posłużyć głębszej analizie ekonomicznej i prawnej związanej z ewentualnością realizacji takiego projektu w przyszłości. Takich analiz przeprowadzanych jest wiele w spółkach, które nadzoruję, m.in. w Gaz Systemie. Analizy są potrzebne, by zrozumieć, jak rozwija się rynek przesyłu gazu w Polsce i poza nasze granice - tłumaczył Budzanowski.

Jak dodał, tego typu umów podpisywanych jest bardzo wiele. - W większości przypadków mają one charakter informacyjny. Nie wchodzę tak szczegółowo w działalność spółek i nie byłem o tej informowany - zaznaczył.

Powtórzył, że celem porozumienia nie jest stworzenie prawnie wiążącej umowy czy zobowiązania którejkolwiek ze stron do realizacji projektu lub zawarcia jakichkolwiek umów czy kontraktów między stronami.

- Nie zgadzam się z komentarzem Gazpromu, mówiącym o budowie nowego projektu. To nieprawdziwa teza. Nie zgadzam się też z informacją o zwiększeniu dostaw do Polski przez nowy system gazociągów. Te informacje są nieprawdziwe, są niezgodne z technicznym porozumieniem podpisanym między EuRoPol Gaz a Gazpromem - dodał.

Pierwsza część konferencji ministra Budzanowskiego
Pierwsza część konferencji ministra Budzanowskiego tvn24

Minister sceptycznie o ewentualnej inwestycji

Budzanowski podkreślił, że Polska nie zamierza dzielić struktury własnościowej jakichkolwiek nowych gazociągów i jedynym ich właścicielem będzie państwowy Gaz-System. Dopytywany, czy premier powinien wcześniej wiedzieć o podpisaniu memorandum, powiedział, że sprawa została niepotrzebnie przedstawiona jako wydarzenie o wielkiej wadze. - To było niefortunne. Ja szczegółowo przekazałem premierowi informacje o tym, czego dotyczy memorandum - zaznaczył. Na pytanie, czy gazociąg Jamał II będzie kiedykolwiek przebiegał przez Polskę, odparł, że jest sceptyczny co do tego typu inwestycji. - Uważam, że z takimi decyzjami w przyszłości powinniśmy się wstrzymać do czasu zakończenia procedury antymonopolowej prowadzonej przez Komisję Europejską wobec Gazpromu. Ta procedura będzie trwała jeszcze na pewno wiele miesięcy, zanim możemy mówić, czy to (budowa gazociągu-red.) w ogóle ma sens - stwierdził. Dopytywany, dlaczego w takim razie podpisane zostało memorandum, Budzanowski odpowiedział, że nie możemy zamykać się na to, jak rozwija się rynek przesyłu gazu przez otaczające Polskę kraje. Dodał, że do tej pory przeprowadzono wiele podobnych do memorandum analiz, które nie zakończyły się żadnymi projektami inwestycji. - Nie jesteśmy wyspą, ale krajem tranzytowym, łącznikiem między Wschodem a Zachodem i musimy opierać nasze perspektywy rozwoju o bardzo konkretne liczby - powiedział. Gdy jeden z dziennikarzy zarzucił ministrowi, że jego wypowiedź pozostaje w sprzeczności z tym, co mówił m.in. wicepremier Janusz Piechociński, minister odparł, że nie widzi dysonansu w ich stanowiskach. - Wiemy, o jakich inwestycjach mówimy - o tych na terenie naszego kraju prowadzonych przez Gaz-System, mówimy o zwiększeniu wydobycia gazu krajowego ewentualnie zwiększenia importu przez terminal w Swinoujściu - wyjaśnił. - Nie zauważyłem dychotomii naszych stanowisk. Zrozumiałe jest, że premier Piechociński zadaje pytania o to, na czym ewentualna inwestycja miałaby polegać, ponieważ chce poznać szczegóły tej koncepcji - dodał.

Piechociński w piątek po spotkaniu z prezesem Gazpromu powiedział, że rosyjski koncern przedstawił propozycję zupełnie nowego gazociągu z Białorusi na Słowację, biegnącego przez polskie terytorium.

Druga część konferencji ministra Budzanowskiego
Druga część konferencji ministra Budzanowskiego tvn24

Memorandum podpisane

Agencja ITAR-TASS, powołując się na Gazprom, podała w piątek rano, że szef koncernu Gazprom Aleksiej Miller i prezes spółki EuRoPol Gaz Mirosław Dobrut podpisali w piątek w Petersburgu memorandum w sprawie budowy drugiej nitki gazociągu Jamał-Europa. Dokument przewiduje realizację projektu Jamał-Europa II przez terytorium Polski w kierunku Słowacji i Węgier, o przepustowości nie mniejszej niż 15 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie. "Projekt Jamał-Europa II przewiduje budowę dodatkowych mocy dla transportu gazu w celu zapewnienia gwarantowanego zaopatrzenia europejskich odbiorców w rosyjski gaz" - mówił Miller.

W Petersburgu odbywa się szczyt państw bałtyckich, w którym uczestniczy wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński.

Autor: jk//kdj / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Administracja Donalda Trumpa ogłosiła ponad 90-procentowe cła na chiński grafit wykorzystywany do produkcji akumulatorów. Jak wskazał CNN, wyższe stawki celne zwiększą koszty produkcji samochodów w USA, choć w dłuższej perspektywie mogą wspomóc rozwój krajowych producentów.

Trump podbija stawkę Bidena. "To bardzo zmieni sytuację"

Trump podbija stawkę Bidena. "To bardzo zmieni sytuację"

Źródło:
CNN

W maju 2025 roku ceny czekolady w Unii Europejskiej wzrosły średnio o 21,1 procent rok do roku - podał urząd statystyczny Eurostat. Wskazał też, że największy skok w UE odnotowano w Polsce.

Ten produkt zdrożał w Polsce najbardziej w Europie

Ten produkt zdrożał w Polsce najbardziej w Europie

Źródło:
tvn24.pl, PAP, "Wall Street Journal"

Na początku lipca sprzedaż mieszkań w siedmiu największych miastach przewyższyła średnią z ostatnich lat - wynika z raportu Otodom. Zdaniem ekspertów wyższy popyt na rynku pierwotnym jest tylko anomalią, którą wywołała ostatnia decyzja Rady Polityki Pieniężnej.

Anomalia na rynku. "Przez kilka miesięcy będzie na huśtawce"

Anomalia na rynku. "Przez kilka miesięcy będzie na huśtawce"

Źródło:
PAP

Sieć Action wycofała ze sprzedaży chipsy Lay's, lalkę Cupcake oraz zegarek My Time. Firma apeluje w komunikatach, by nie spożywać lub nie korzystać z produktów i by zwrócić je w najbliższym sklepie.

Znana sieć wycofała trzy produkty

Znana sieć wycofała trzy produkty

Źródło:
tvn24.pl

Wywiad wojskowy Ukrainy (HUR) przeprowadził cyberatak na systemy rosyjskiego koncernu gazowego Gazprom - podał ukraiński portal Ukrinform, przy czym powołał się na źródło w HUR.

Media: wywiad przeprowadził cyberatak na Gazprom

Media: wywiad przeprowadził cyberatak na Gazprom

Źródło:
PAP

Diesel nadal będzie drożeć o kilka groszy na litrze, a ceny benzyny i autogazu będą stabilne - tak ma wyglądać sytuacja na stacjach w przyszłym tygodniu według analityków Refleksu. Z kolei zdaniem portalu e-petrol.pl nie ma perspektyw na obniżkę cen paliw.

"Brak głębokich korekt". To wpływa na ceny na stacjach

"Brak głębokich korekt". To wpływa na ceny na stacjach

Źródło:
PAP

Wielka Brytania ogłosiła nałożenie sankcji zarówno na trzy jednostki Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej (GRU), jak i oficerów tej instytucji. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało komunikat w związku z działaniami Londynu.

MSZ: Polska wyraża solidarność z Wielką Brytanią

MSZ: Polska wyraża solidarność z Wielką Brytanią

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie odnotowano głównej wygranej, a kumulacja rośnie do 420 milionów złotych. W Polsce najwyższe byłe wygrane czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 18 lipca 2025 roku.

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

24 lipca Stały Komitet Rady Ministrów ma zająć się projektem tak zwanej ustawy frankowej - wynika z porządku obrad SKRM. Nowe regulacje mają wejść w życie jeszcze w tym roku.

Rząd zajmie się projektem ustawy frankowej

Rząd zajmie się projektem ustawy frankowej

Źródło:
PAP

"Indie nie popierają jednostronnych sankcji" - podkreślił rzecznik indyjskiego resortu spraw zagranicznych Randhir Jaiswal. W ten sposób odniósł się do sankcji nałożonych przez Unię Europejską na Rosję, które obejmują największą rafinerię ropy rosyjskiego koncernu Rosnieft w indyjskim stanie Gudźarat.

Reakcja na ruch Unii Europejskiej. "Nie popierają jednostronnych sankcji"

Reakcja na ruch Unii Europejskiej. "Nie popierają jednostronnych sankcji"

Źródło:
PAP

PKO BP, Santander, ING Bank Śląski, mBank i BNP Paribas - klienci tych instytucji finansowych muszą liczyć się z utrudnieniami w najbliższych dniach. Mogą wystąpić problemy z serwisem internetowym, aplikacją czy płatnościami.

Największy bank ostrzega. "Utrudnienia w dostępie do usług"

Największy bank ostrzega. "Utrudnienia w dostępie do usług"

Źródło:
tvn24.pl

W porównaniu do minionego roku większość owoców była w czerwcu wyraźnie droższa - mówi TVN24+ Kamil Łuczkowski, ekonomista z zespołu analiz makroekonomicznych Banku Pekao. Królem wzrostu cen okazały się jabłka. - Inaczej kształtowała się sytuacja na rynku warzyw. Tu Główny Urząd Statystyczny odnotował spadek cen detalicznych - mówi z kolei Mariusz Dziwulski, analityk rynku rolno-spożywczego w PKO BP. Jednak, jak zaznacza, są wyjątki. Ceny kapusty w hurcie wzrosły w skali roku o ponad połowę.

Król i królowa wzrostu cen

Król i królowa wzrostu cen

Źródło:
TVN24+

Policja przeprowadziła przeszukanie w rezydencji i w siedzibie partii Jaira Bolsonaro. Były prezydent Brazylii jest oskarżony o przygotowywanie zamachu stanu. Sąd nakazał mu noszenie elektronicznej bransoletki i zabronił używania mediów społecznościowych.

Przeszukanie w rezydencji i siedzibie partii byłego prezydenta

Przeszukanie w rezydencji i siedzibie partii byłego prezydenta

Źródło:
PAP, CNN

Wielka Brytania nałożyła nowe sankcje na ponad 20 rosyjskich szpiegów, hakerów i jednostki wywiadu. Chodzi o osoby i podmioty oskarżone o operacje cybernetyczne zagrażające stabilności Europy - wskazał brytyjski rząd w oświadczeniu.

"Szpiedzy GRU prowadzą kampanię mającą na celu destabilizację Europy"

"Szpiedzy GRU prowadzą kampanię mającą na celu destabilizację Europy"

Źródło:
PAP

Wielki sukces polskiego programisty. Przemysław Dębiak zajął pierwsze miejsce w prestiżowych zawodach AtCoder World Tour Finals 2025, pokonując nie tylko wszystkich pozostałych zawodników, ale też sztuczną inteligencję.

Polak lepszy od sztucznej inteligencji. Osobiste gratulacje od szefa OpenAI

Polak lepszy od sztucznej inteligencji. Osobiste gratulacje od szefa OpenAI

Źródło:
tvn24.pl

Od 14 sierpnia przyjmowane będą wnioski od firm i instytucji, które chcą uczestniczyć w prowadzonym przez resort pracy pilotażu skróconego czasu pracy. To pierwszy taki program w tej części Europy i pierwszy na tak szeroką skalę w Polsce – wskazała ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Krócej w pracy. "Wielki, pierwszy w tej części Europy, pilotaż"

Krócej w pracy. "Wielki, pierwszy w tej części Europy, pilotaż"

Źródło:
PAP

Bat Indiany Jonesa został sprzedany za 525 tysięcy dolarów na trwającej przez tydzień aukcji firmy Heritage Auctions. Harrison Ford posługiwał się słynnym rekwizytem w filmie "Indiana Jones i ostatnia krucjata" z 1989 roku.

Bat Indiany Jonesa sprzedany na aukcji

Bat Indiany Jonesa sprzedany na aukcji

Źródło:
PAP

W projekcie budżetu opracowanym przez Komisję Europejską przewidziano dla Polski ponad 123 miliardy euro, między innymi na politykę spójności i rolnictwo - wynika z zestawienia opublikowanego przez Komisję Europejską w nocy z czwartku na piątek. Jest to wstępna propozycja budżetu, nad którą będą w kolejnych miesiącach pracować państwa członkowskie.

Ogromne pieniądze dla Polski

Ogromne pieniądze dla Polski

Źródło:
PAP

Wizz Air uruchomi 11 tras z lotniska Warszawa-Modlin, przeniesie też do Modlina dwa samoloty - poinformowała w piątek węgierska linia lotnicza. Wizz Air przestał operować z Modlina pod koniec 2012 roku.

Wizz Air wraca do Modlina. Znamy trasy

Wizz Air wraca do Modlina. Znamy trasy

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Należący do koncernu Meta popularny komunikator WhatsApp powinien przygotować się do wycofania z rynku rosyjskiego - oświadczył Anton Goriełkin, wiceprzewodniczący komisji do spraw technologii informatycznych Dumy Państwowej, niższej izby rosyjskiego parlamentu.

Rosja chce się go pozbyć. "Należy do ekstremistycznej organizacji"

Rosja chce się go pozbyć. "Należy do ekstremistycznej organizacji"

Źródło:
PAP

Bezpośrednie połączenie PKP Intercity do Chorwacji cieszy się sporym powodzeniem. Jak poinformował minister infrastruktury Dariusz Klimczak, do końca wakacji sprzedało się około 11 tysięcy biletów na ten pociąg. A co z połączeniami do Włoch czy Austrii?

Prawie wszystkie bilety sprzedane. Minister wyjaśnia

Prawie wszystkie bilety sprzedane. Minister wyjaśnia

Źródło:
PAP