Bruksela mówi o gazowej niezależności od Rosji

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Powstanie gazociąg omijający Rosję?

- Konflikt Rosji z Gruzją dowiódł, że UE powinna przyspieszyć budowę gazociągu Nabucco, który zmniejszy uzależnienie energetyczne od Rosji - powiedział w czwartek unijny komisarz ds. energii Andris Piebalgs.

- Po ostatnich wydarzeniach w Gruzji cel dywersyfikacji dostaw, jaki sobie stawiamy, jest teraz jeszcze ważniejszy - oświadczył komisarz na konferencji prasowej.

Piebags ocenił, że niezakończony jeszcze konflikt ma "negatywny wpływ" na budowę rurociagu Nabucco, którym ma być transportowany gaz ziemny z Azerbejdżanu i Azji Środkowej przez Gruzję i Turcję do Europy Środkowej. Za jego pomocą UE chce zmniejszyć swoje uzależnienie od Rosji, zapewniającej obecnie 42 proc. importowanego do UE gazu.

Żeby nie przeszkodziła polityka...

Komisarz zaapelował o "więcej politycznego zaangażowania w przezwyciężenie trudności, które napotkał Nabucco, tak by zaczął on dostarczać gaz do UE znad Morza Kaspijskiego". Podkreślił też, że po konflikcie Rosji z Gruzją "nie zmieniliśmy zdania". - Projekt [Nabucco -red.] musi być wspierany, ponieważ nie ma wątpliwości, że będziemy go potrzebować - powiedział.

W ten sposób odpowiedział na zarzuty, że konflikt w Gruzji pokazuje, jak bardzo zagrożone byłyby inwestycje energetyczne w niestabilnym regionie Kaukazu.

...albo konkurent

Nabucco ma kosztować ok. 12 mld dol. Jego przepustowość ma wynosić 31 mld metrów sześciennych paliwa rocznie. Zakłada się, że pierwszy gaz popłynie nim w 2012 roku. Wciąż nie wiadomo jednak, kto zapełni gazociąg surowcem. Azerbejdżan, który miał być głównym dostawcą, prowadzi obecnie rozmowy o sprzedaży gazu rosyjskiemu Gazpromowi, co zdaniem niektórych ekspertów oznacza, że może zabraknąć gazu z tego kraju dla Europejczyków.

W roku 2013 ma być oddany do eksploatacji konkurencyjny wobec Nabucco gazociąg South Stream (Południowy Strumień), którym gaz z Rosji i Azji Środkowej przez Morze Czarne i Bałkany ma popłynąć do Europy Południowej i Środkowej, z ominięciem Ukrainy. South Stream, który Gazprom zamierza ułożyć z włoskim koncernem Eni, ma także mieć przepustowość 30 mld metrów sześciennych gazu rocznie.

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24