Brudne interesy za pomocą Bitcoina? Dwaj biznesmeni przyznali się do winy

Najnowsze


Charlie Shrem i Robert Faiella - szefowie giełd Bitcoinów, na których można wymieniać realne pieniądze na wirtualną walutę, przyznali się do prania brudnych pieniędzy. Biznesmeni sprzedali Bitcoiny o wartości ponad miliona dolarów użytkownikom nielegalnej witryny Silk Road, na której można było kupić i sprzedać m.in. narkotyki i broń.

W październiku 2013 r. FBI zamknęło stronę i aresztowało jej właściciela 30-letniego Rossa Ulbrichta pod zarzutem sprzedaży za pomocą witryny narkotyków, złośliwego oprogramowania, broni, pornografii i fałszywych dokumentów.

Szybka fortuna

Za zakupiony towar płaciło się elektronicznym pieniądzem. Zainteresowanie stroną było ogromne, a Ulbricht szybko zbił fortunę. Władze zabezpieczyły też należące do niego bitcoiny o rynkowej wartości 3,6 mln dol.

Shrem, szef giełdy bitcoinów BitInstant oraz jeden z wiceprezesów Bitcoin Foundation, doskonale wiedział, na co będą przeznaczone Bitmonety, które sprzedawał. Nie tylko był pośrednikiem w nielegalnych transakcjach, ale także sam kupował przez Silk Road narkotyki.

Faiella, który był właścicielem mniejszej giełdy wirtualnej waluty nazwanej BTCKing, za pośrednictwem BitInstant kupował duże ilości Bitcoinów i także sprzedawał je użytkownikom Silk Road.

Czym jest Bitcoin?

Bitcoin to wirtualna waluta pomysłu anonimowej osoby kryjącej się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto, która po raz pierwszy wprowadziła ją do obiegu w 2009 r. W praktyce jest to darmowy program komputerowy, po którego instalacji użytkownik otrzymuje własny adres, tzw. wirtualny portfel.

Autor: ToL//gry / Źródło: BBC News