Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej? Dlaczego osoby rekrutujące pracowników zadają trudne pytania? Jak negocjować wynagrodzenie? Na te pytania odpowiedział Paweł Blajer w programie "Biznes dla ludzi" w TVN24 Biznes i Świat.
Beata Rzepka, trenerka i coach kariery uważa, że rozmowa kwalifikacyjna to nie tylko sprawdzanie kandydata przez firmę, ale także szansa na przepytanie ewentualnego przyszłego pracodawcy. Radzi też, żeby być przygotowanym na odpowiedzenie na podstawowe pytania o sobie.
Co zrobić?
- Prawdopodobnie na początku zostaniemy poproszeni, aby opowiedzieć coś o sobie, np. dlaczego aplikujemy akurat na to stanowisko. Kiedy mamy powiedzieć coś o osobie, zwykle stresujemy się nie wiedząc, co odpowiedzieć. Tymczasem te pytania mają rozluźnić atmosferę, aby kandydata ośmielić. Dobrym pomysłem jest to, aby przygotować 3-4 zdania o naszych planach zawodowych - wyjaśnia Beata Rzepka. Ekspertka radzi, żeby każdy kandydat sam odpowiedział sobie na pytanie "dlaczego ubiegamy się o stanowisko akurat w tej firmie".
- Ważne jest, aby mówić prawdę. Zwykle prawda jest taka, że zobaczyliśmy ogłoszenie, a że spełniamy podane wymagania, to aplikowaliśmy. Jednak to nie jest dobra odpowiedź. Musimy wymyślić coś bardziej wyrafinowanego. Warto odwołać się do tego, w jakiej branży działa firma, w której chcemy pracować - twierdzi Rzepka.
Nie kłamać
Ekspertka radzi, aby na rozmowie kwalifikacyjnej nie kłamać. - To nie oznacza jednak, aby mówić całą prawdę. Kiedy zostaniemy zapytani, dlaczego zrezygnowaliśmy z pracy, a prawda jest taka, że była tam nieznośna atmosfera, to można o tym powiedzieć. Jednak lepiej nie mówić o długotrwałych i silnych konfliktach z naszymi przełożonymi, bo nie wygląda to zbyt dobrze - mówi Rzepka. - Gdy zostaniemy zapytani o nasze sukcesy, to jest okazja, aby wychwalić samego siebie jak najmocniej, ale trzeba pamiętać, że musimy mówić prawdę, bo te informacje można sprawdzić. Kiedy zostaniemy zapytani o naszą największą porażkę, to trzeba odnieść się do początków naszej zawodowej drogi, kiedy mogliśmy popełniać błędy, bo byliśmy nieopierzeni. Jednak trzeba też pamiętać, że musimy pokazać, że czegoś się nauczyliśmy na własnych błędach. Warto też, kiedy mówimy o porażce, od razu powiedzieć również o naszym sukcesie - dodaje.
Początek programu "Biznes dla ludzi" o godz. 18.00 w TVN24 Biznes i Świat.
Autor: red. / Źródło: TVN24 BiS
Źródło zdjęcia głównego: TVN24, Shutterstock