Polska awansowała w najnowszym raporcie Banku Światowego "Doing Business 2014", oceniającym warunki do prowadzenia biznesu w 189 krajach świata. Znaleźliśmy się na 45. miejscu wyprzedzając takie kraje jak Hiszpania czy Luksemburg. Jesteśmy jednak wciąż w tyle m.in. za Peru, Armenią czy Rwandą. Ranking skomentował premier Donald Tusk, który podkreślił, że wynik ten jest szczególnie ważny z uwagi na obiektywizm zestawienia. Szef rządu zaznaczył, że Polska wykonała ogromny awans, bo "kiedy przystępowaliśmy do, UE byliśmy naprawdę bardzo nisko".
Na pierwszym miejscu wśród krajów najbardziej przyjaznych przedsiębiorcom według raportu utrzymuje się dotychczasowy lider - Singapur.
Za nim znalazły się: Hongkong, Nowa Zelandia i USA. Polska w tym roku osiągnęła 45. pozycję i względem zeszłorocznej edycji raportu przesunęła się o 10 miejsc w górę. A ten znaczący skok miała wpływ zmiana metodologii badania Banku Światowego. Gdyby ta nie uległa zmianie, nasz awans byłby skromniejszy - o trzy pozycje.
Pomocna metodologia
Raport przyglądał się krajom oceniając ich w 10 kategoriach, m.in. takich jak łatwość otwarcia firmy, niezbędny kapitał początkowy czy rozliczenia z fiskusem. Na tej podstawie je szeregował i opisywał.
Lider w Europie Środkowej...
W przypadku Polski, jak podkreślają autorzy raportu, doszło do poprawy. Udało się wyeliminować konieczność rejestracji nowej firmy w Państwowej Inspekcji Pracy i Państwowej Inspekcji Sanitarnej, ponadto ułatwiono pozyskiwanie pozwoleń budowlanych, likwidując wymóg dostarczenia do urzędu opisu geotechnicznego. Polska stała się tym samym liderem w Europie Środkowej, przeganiając o cztery miejsca uważaną dotychczas za "gospodarczego tygrysa" Słowację. "Polska była gospodarką, która w największym stopniu zmniejszyła zakres regulacji spośród wszystkich 185 gospodarek rankingu. To wskazuje, że integracja w ramach Unii Europejskiej w ciągu ostatnich 10 lat była skutecznym mechanizmem harmonizacji prawa. Polska jest klasyfikowana jako kraj o wysokim dochodzie, co jest znaczącym osiągnięciem w ciągu dwóch dekad" - napisano w raporcie.
Ban Światowy chwali Polskę także za usprawnienie kontaktów przedsiębiorców z wymiarem sprawiedliwości i dochodzenia roszczeń. Podkreśla, że bardzo dobrym rozwiązaniem było powołanie e-sądu odpowiedzialnego za rozpatrywanie najprostszych pozwów z całej Polski, np. o zapłatę w trybie upominawczym.
...ale zakładanie firmy wciąż katorgą
Jednak z przedstawionych danych wynika, że Polska znajduje się dopiero na 116. miejscu jeśli chodzi o łatwość w zakładaniu nowego biznesu. To jednak i tak sukces, bo poprawiliśmy się o osiem pozycji. Według raportu w kategorii podłączenia do prądu - zajmujemy dopiero 137. pozycję. Coraz cięższe jest również płacenie podatków - spadliśmy ze 104. na 113. miejsce. Poprawiliśmy się, jeśli chodzi o pozwolenie na budowę i to o aż prawie 20 pozycji - ze 104. na 88. Wciąż wysokie, bo aż trzecie miejsce, zajmujemy w łatwości dostępu do kredytów.
Armenia lepsza
Polskę wyprzedziły m.in. takie kraje jak, m.in. Peru (42. miejsce), Cypr (39.), Armenia (37.) czy Rwanda (32.). Spośród krajów Unii Europejskiej gorsza od nas okazała się Hiszpania (52.), Luksemburg (60.) i Włochy (65.).
Ukraina, która dokonała największych postępów wśród wszystkich krajów (znalazła się na 112. miejscu), zdaniem autorów raportu poprawiła się w 10 kategoriach, m.in. łatwiejsze jest tam zaciągnięcie kredytu, zmniejszono liczbę formalności związanych z założeniem firmy, poprawiono warunki dla handlu zagranicznego. Znaczną poprawę zanotowała także Rosja (92. pozycja).
Ostatnie miejsca w raporcie "Doing Business 2014" zajmują Libia (187.), Republika Środkowej Afryki (188.) i Czad (189.).
Tusk: Wielki awans Polski
Wyniki raportu skomentował na specjalnej konferencji prasowej premier Donald Tusk, który podkreślił, że choć "same rankingi nie zmieniają życia ludzi", zestawienie przygotowane przez Bank Światowy ma szczególne znaczenie, bo "jest obiektywne". - Nie jest przygotowywany przez urzędników państwowych, przez rząd ani przez media, tylko przez instytucję, która na obiektywizmie i rzetelności buduje swoją markę od wielu lat - wyjaśnił premier. - Po drugie metodologia tego rankingu polega na tym, że testowani są przedsiębiorcy, a nie statystki - dodał. - Jeśli rząd mówi dobrze o Polsce, to nie jest to przyjmowane ze szczególnym entuzjazmem w naszym kraju. A ten ranking ma podwójne znaczenie obiektywizmu - wyjaśnił Tusk.
Premier podkreślił również, że rząd "zawziął się, żeby awansować w rankingu". - Dzisiaj uzyskaliśmy praktycznie granicę średniej UE. To pokazuje, że Polska wykonała wysiłek bardzo duży i na szczęście skuteczny - powiedział Tusk.
Premier zapowiedział jednocześnie, że rząd będzie pracował nad tym, aby pozycja Polski w kolejnych rankingach poprawiała się również w innych kategoriach, takich jak łatwość podłączenia sieci energetycznej, w której zajmujemy dopiero 137. pozycję na świecie.
"Polska czempionem"
Podczas wtorkowej prezentacji raportu Xavier Devictor z Banku Światowego powiedział, że "Polska jest czempionem wśród krajów Europy Środkowo-Wschodniej" i podkreślił, że to już kolejny dobry wynik naszego kraju w rankingu.
- W ubiegłym roku Polska była krajem, który zreformował się najbardziej na świecie. W tym roku przeskoczyła o dziesięć miejsc do góry - powiedział Devictor. Ocenił, że to "wyśmienity wynik". Jego zdaniem to wynik ciężkiej pracy, determinacji i cierpliwości. Polska jest krajem, który osiągnął największe postępy w ciągu ostatnich 8 lat. Zastrzegł jednak, że mimo postępów w rankingu, Polska nadal musi nadrabiać zaległości, m.in. w budowie infrastruktury.
Autor: rf, MAC, kg//bgr / Źródło: PAP, doingbusiness.org
Źródło zdjęcia głównego: TVN 24