Samosterujące się Audi RS7 pokonało niemiecki tor Hockenheim w zaledwie nieco ponad dwie minuty. Auto z 560 konnym silnikiem osiągnęło prędkość aż 240 km/h. Auta autonomiczne to przyszłość światowej motoryzacji?
Pierwsze takie auto Audi zaprezentowało 10 lat temu. Samochody są wyposażone w GPS, skanery laserowe, czujniki radarowe, cztery kamery 3D informujące o przestrzeni dookoła auta.
Samochód przyszłości?
Samochód autonomiczny mógłby przejąć obowiązek prowadzenia auta w korku, gdy kierowca jest np. rozproszony i zmęczony. Byłby to czas na odpoczynek. - Takie samochody zobaczymy na naszych drogach w ciągu dekady, ale wiele rzeczy musimy zrobić by tak się stało – mówił prof. David Bailey z Aston Business School.
Jak zauważa prof. Bailey, wprowadzenie takich aut mogłoby być korzystne pod względem zwiększenia komfortu podróży i szansą na zmniejszenie drogowych wypadków.
Wątpliwości związane z wprowadzeniem takich samochodów do produkcji są, i dotyczą one zagadnień z zakresu prawa. Największym problem, jak wyjaśnia prof. Bailey, będzie ustalenie sprawcy wypadku. Nie wiadomo kogo obciążyć. Ale to prawnicy będą musieli odpowiedzieć na te pytania, bo technologicznie już prawie wszyscy globalni producenci samochodów są gotowi, by produkować takie pojazdy.
Autor: pp / Źródło: BBC
Źródło zdjęcia głównego: Audi