Sąd zdecydował o aresztowaniu byłego członka zarządu PKN Orlen ds. petrochemii Marka S. i biznesmena z okolic Płocka, który miał wręczyć mu łapówkę. W czwartek warszawska Prokuratura Apelacyjna przedstawiała im zarzuty korupcyjne.
Sąd w obu przypadkach zastosował areszt na trzy miesiące wiceszef prokuratury apelacyjnej Waldemar Tyl
Korupcja w sektorze gospodarczym
Obaj - Marek S. i biznesmen - odpowiedzą za korupcję w sektorze gospodarczym. W przypadku b. członka zarządu chodzi o "spowodowanie znacznych skutków majątkowych", a w przypadku biznesmena - "wręczenie korzyści majątkowej znacznej wartości". Szkody spowodowane tym działaniem mogą - jak przyznaje prokuratura - sięgać milionów zł. Markowi S. grozi do ośmiu lat więzienia, biznesmenowi do pięciu lat.
Przedstawione im zarzuty dotyczą 2011 r. W czwartek w rozmowie z Tyl nie wykluczył możliwości ich rozszerzenia, zastrzegł jednak, że uzależnione to będzie od zebranego materiału dowodowego i zeznań świadków. W tej sprawie jak dotąd przesłuchanych zostało już ponad 20 świadków, w tym prezes PKN Orlen.
W środę Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała cztery osoby - Marka S. oraz przedsiębiorcę z okolic Płocka i dwóch dyrektorów PKN Orlen, podległych S. Ci ostatni już w środę usłyszeli zarzuty nadużycia zaufania w spółce. Po przesłuchaniu zostali zwolnieni - zastosowano wobec nich poręczenie majątkowe i zakaz opuszczania kraju.
Członek zarządu odwołany z funkcji
Po informacji o zatrzymaniu Marka S. i dwóch dyrektorów PKN Orlen o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia rady nadzorczej PKN Orlen wnioskowało Ministerstwo Skarbu Państwa. Skarb Państwa jest jednym z akcjonariuszy płockiego koncernu. Podczas tego posiedzenia S. został zawieszony w czynności członka zarządu, a w czwartek rada odwołała go z tej funkcji.
Marek S. został powołany na członka zarządu PKN Orlen w czerwcu 2008 r. - ostatnio pełnił funkcję członka zarządu ds. petrochemii. Jest absolwentem wydziału budownictwa lądowego Politechniki Poznańskiej. Ukończył studia MBA na London Business School Politechniki Warszawskiej. W latach 1994-98 zajmował stanowisko konsultanta w Arthur Andersen, następnie od 1998 do 1999 r. pełnił funkcję dyrektora ds. planowania operacyjnego w Kompanii Piwowarskiej.
W latach 1999-2002 związany był z Grupą Impexmetal, najpierw jako dyrektor operacyjny w Hucie Aluminium "Konin", następnie jako prezes Huty "Zawiercie". Od 2002 r. zajmował stanowisko general manager Grupy ArcelorMittal, równocześnie pełniąc funkcję prezesa Huty Warszawa oraz prezesa Silscrap.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24