Brytyjski rząd zapowiedział częściową nacjonalizację najważniejszych banków, aby przywrócić stabilność systemu finansowego. To część całościowego planu pomocy i stabilizacji dla sektora bankowego, opracowanego przez rząd Gordona Browna.
Rząd zamierza przeznaczyć 200 mld funtów na pożyczki dla banków i 50 mld funtów, by je dokapitalizować - w zamian skarb państwa uzyska udziały w tych bankach. Działania mają na celu zapewnienie bankom możliwości finansowania bieżących operacji.
- Nadzwyczajne czasy wymagają śmiałych i dalekosiężnych rozwiązań - uzasadniał państwową pomoc kanclerz skarbu Alistair Darling. - 200 mld funtów to efektywna pożyczka dla całego systemu bankowego i odzyskamy te pieniądze w ciągu trzech lat. Pożyczka będzie oprocentowana - zapowiedział kanclerz.
Program obejmie osiem banków: Abbey, Barclays, HBOS, HSBC, Lloyds TSB, Nationwide Building Society, Royal Bank of Scotland i Standard Chartered.
Program ma przywrócić odpowiednią krótkoterminową płynność finansową banków, udostępnić bankom świeży kapitał, by pomóc im zrestrukturyzować finanse oraz zabezpieczyć odpowiednie fundusze, by banki mogły udzielać średnioterminowych pożyczek.
... bo banki nie chciały sobie pomagać
Darling oświadczył, że skarb państwa nie zmusi banków, by pożyczały sobie pieniądze, aby usunąć blokadę systemu bankowego, ale może obniżyć czynnik strachu. - To właśnie strach powstrzymuje od pożyczania pieniędzy na długie okresy - przekonywał.
- To początek procesu odblokowywania wielkiego problemu. Jest to proces, który musi potrwać. Nie jest to zmiana natychmiastowa, ale restrukturyzacja i stabilizacja systemu" - dodał.
Plan został opracowany w drodze konsultacji z udziałem ministra finansów, prezesa Banku Anglii Mervyna Kinga oraz Adaira Turnera dyrektora FSA, instytucji odpowiedzialnej za regulację rynku usług finansowych. Wzorowany jest na rozwiązaniach szwedzkich z 1992 r.
Londyńska giełda w dół
Wiadomość o przygotowaniu pakietu pomocy dla brytyjskich banków ogłoszono we wtorek - w dniu, w którym na londyńskiej giełdzie drugi dzień z rzędu doszło do dużej wyprzedaży papierów spółek bankowych. Rekordzistami spadków były banki HBOS (42 proc.) oraz Royal Bank of Scotland (39 proc.).
Świat biznesu oczekuje też, że kierownictwo Banku Anglii na posiedzeniu w czwartek obniży podstawowe stopy procentowe z uwagi na wyhamowanie gospodarki brytyjskiej. Oczekiwania redukcji wynoszą od 50 pkt. bazowych do 1 pkt. procentowego.
Źródło: PAP