Zmiany w ubezpieczeniach. Prezydent podpisał ustawę

Źródło:
PAP
Zabezpieczanie samochodu, "symboliczne więzienie". Pomysły ekspertów na walkę z piratami drogowymi
Zabezpieczanie samochodu, "symboliczne więzienie". Pomysły ekspertów na walkę z piratami drogowymiStefania Kulik/Fakty po Południu TVN24
wideo 2/4
Zabezpieczanie samochodu, "symboliczne więzienie". Pomysły ekspertów na walkę z piratami drogowymiStefania Kulik/Fakty po Południu TVN24

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy, która między innymi podwyższy sumy gwarancyjne w ubezpieczeniach - przekazała kancelaria prezydenta. Nowe przepisy mają też chronić przed niewypłacalnością ubezpieczyciela.

Chodzi o ustawę z dnia 13 września 2024 r. o zmianie ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych oraz ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej.

Zmiany w ubezpieczeniach. Prezydent podpisał ustawę

Nowe przepisy dostosowują polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych.

Ustawa przewiduje m.in. podwyższenie minimalnych sum gwarancyjnych do 29 mln 876 tys. 400 zł w przypadku szkód na osobie i 6 mln 21 tys. 600 zł w przypadku szkód w mieniu w odniesieniu do jednego zdarzenia, bez względu na liczbę poszkodowanych. Wyższe sumy gwarancyjne będą miały zastosowanie nie tylko do umów OC zawartych po wejściu w życie zmian, ale także do umów już obowiązujących.

Czym jest suma gwarancyjna? W uproszczeniu można powiedzieć, że to górna granica odpowiedzialności ubezpieczyciela. Odpowiedzialność towarzystw ubezpieczeniowych nie jest bowiem nieskończona.

W przypadku polis dobrowolnych suma ubezpieczenia jest wyraźnie podana w umowie i większego odszkodowania niż ta kwota ubezpieczyciel nigdy nie płaci. Jeśli chodzi zaś o obowiązkowe OC dla posiadaczy samochodów, górną granicę odpowiedzialności ubezpieczycieli wyznacza państwo.

Zgodnie z nowymi przepisami, osoby poszkodowane będą mogły dochodzić odszkodowania z ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych w miejscu ich zamieszkania lub siedziby, nawet jeśli ubezpieczyciel jest niewypłacalny.

Zgodnie z ustawą Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych będzie odpowiadać za wypłatę odszkodowań osobom poszkodowanym w wyniku zdarzeń, które zaistniały na terytorium innego państwa UE albo państwa trzeciego, w przypadku niewypłacalności ubezpieczyciela.

Nowe przepisy przewidują również konieczność wpłacania składek przez ubezpieczycieli na rzecz "funduszu do spraw niewypłacalności". Ma on zabezpieczać klientów przed groźbą upadku czy niewypłacalności ubezpieczyciela. Zgodnie z ustawą, krajowe zakłady ubezpieczeń posiadające zezwolenie na wykonywanie działalności ubezpieczeniowej w grupie obejmującej ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, będą zobowiązane wnosić składkę w wysokości nie większej niż 0,1 proc. składki przypisanej brutto w ubezpieczeniu obowiązkowym. Projektowane rozporządzenie do ustawy przewiduje, że ta składka miałaby wynosić 0,01 proc. składki.

Większość środków na fundusz ds. niewypłacalności ma pochodzić z nadwyżki bilansowej UFG. Nowe przepisy przewidują też kolejny bezpiecznik w postaci dodatkowej składki w przypadku, kiedy już nastąpi upadłość ubezpieczyciela.

Definicja "ruchu pojazdu"

Nowelizacja wprowadza też do ustawy definicję "ruchu pojazdu", zgodnie z którą ruchem pojazdu będzie każde użycie pojazdu mechanicznego, które w czasie zdarzenia jest zgodne z funkcją tego pojazdu jako środka transportu, niezależnie od jego cech i terenu, na którym jest używany, oraz niezależnie od tego, czy jest on nieruchomy, czy też znajduje się w ruchu.

Zmieniona też została definicja "wprowadzenia pojazdu do ruchu" – którym będzie każde użycie pojazdu mechanicznego zgodne z funkcją tego pojazdu jako środka transportu, niezależnie od jego cech i terenu, na którym jest używany, oraz niezależnie od tego, czy jest on nieruchomy, czy też znajduje się w ruchu.

Autorka/Autor:kris/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów przedstawił zarzuty naruszania praw konsumentów irlandzkiej spółce Whaleco Technology Limited, która odpowiada za sprzedaż prowadzoną na terenie Polski przez serwis Temu - poinformował w środę Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jeżeli zarzuty się potwierdzą, spółce grozi kara do 10 procent obrotu za każdą zakwestionowaną praktykę.

Platforma zakupowa z zarzutami UOKiK. Grozi jej ogromna kara

Platforma zakupowa z zarzutami UOKiK. Grozi jej ogromna kara

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W sprawie wody na linii rząd - samorządy jest spora różnica zdań. Chodzi nie tylko o jakość, ale przede wszystkim o cenę. Gdy w grę wchodzą pieniądze emocje dochodzą niemal obowiązkowo. Materiał Łukasza Łubiana z magazynu "Polska i Świat".

"Nie można udawać, że mieszkańcy za to nie zapłacą"

"Nie można udawać, że mieszkańcy za to nie zapłacą"

Źródło:
TVN24

Zaakceptowane przez rząd zmiany dadzą gminom potężny argument, aby znowu w całości opodatkować elektrownie wiatrowe. To samo będzie dotyczyć: paneli fotowoltaicznych, magazynów energii oraz części technicznych kolejek linowych, wyciągów narciarskich i skoczni - informuje w środę "Dziennik Gazeta Prawna".

Wraca problem z podatkiem. "Kilkunastokrotny wzrost"

Wraca problem z podatkiem. "Kilkunastokrotny wzrost"

Źródło:
PAP

System kaucyjny nie jest gotowy do wejścia w życie - przekazała ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że rozważane jest przesunięcie terminu wprowadzenia systemu o pół roku.

Ministra klimatu: wejście w życie systemu kaucyjnego może być przesunięte

Ministra klimatu: wejście w życie systemu kaucyjnego może być przesunięte

Źródło:
PAP

Deficyt budżetu państwa po wrześniu wyniósł ponad 107 miliardów złotych, co stanowi około 58 procent planu na 2024 rok - poinformowało Ministerstwo Finansów (MF) w komunikacie.

Deficyt przekroczył kolejną granicę. Resort finansów podał dane

Deficyt przekroczył kolejną granicę. Resort finansów podał dane

Źródło:
PAP

Spośród około 24 tysięcy warsztatów działających w Polsce 75 procent poszukuje pracowników - przekazało Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych. Branża ocenia, że deficyt mechaników nie tylko wydłuża czas oczekiwania na naprawę, ale negatywnie wpływa na koszty usługi.

Warsztatom brakuje mechaników. Branża bije na alarm

Warsztatom brakuje mechaników. Branża bije na alarm

Źródło:
PAP

We wtorkowym losowaniu Lotto żaden z graczy nie trafił szóstki. Kumulacja rośnie do czterech milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 15 października 2024 roku.

Bez głównej wygranej w Lotto. Kumulacja rośnie

Bez głównej wygranej w Lotto. Kumulacja rośnie

Źródło:
tvn24.pl

Wykryto gluten w bezglutenowych płatkach owsianych - podał Główny Inspektorat Sanitarny (GIS). Wyjaśnił też, że spożycie produktu przez osoby z nietolerancją/alergią na gluten lub pszenicę może wywołać wystąpienie reakcji alergicznej.

Gluten w bezglutenowym produkcie. Ostrzeżenie

Gluten w bezglutenowym produkcie. Ostrzeżenie

Źródło:
PAP

Budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego ma ruszyć w 2026 roku, a otwarcie lotniska zaplanowano na koniec 2032 roku. - Wreszcie mamy projekt budowlany, a dotychczas mieliśmy ogólne wizualizacje - podkreślił w rozmowie z TVN24 minister infrastruktury Dariusz Klimczak.

"Widok, jakiego nie ma na całym świecie". Minister pokazuje schemat

"Widok, jakiego nie ma na całym świecie". Minister pokazuje schemat

Źródło:
tvn24.pl, PAP

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce najwyższa była wygrana czwartego stopnia w wysokości ponad 600 tysięcy złotych. Oto liczby, które wylosowano 15 października 2024 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

Rozpoczął się proces byłego prezesa prywatnego banku BES (Banco Espirito Santo) Ricardo Salgado, jednego z najbardziej wpływowych portugalskich biznesmenów ostatnich dekad. Na ławie oskarżonych w "procesie stulecia" zasiadło 17 osób.

Ruszył "proces stulecia" dotyczący oszustw i bankructwa banku BES

Ruszył "proces stulecia" dotyczący oszustw i bankructwa banku BES

Źródło:
PAP

Niemieckie linie lotnicze Lufthansa ukarano grzywną w wysokości czterech milionów dolarów za dyskryminację grupy ortodoksyjnych Żydów podczas lotu w 2022 roku - podał Departament Transportu USA. To rekordowa kara za złamanie praw obywatelskich przez powietrznego przewoźnika.

Lufthansa ukarana rekordową karą za dyskryminację Żydów

Lufthansa ukarana rekordową karą za dyskryminację Żydów

Źródło:
PAP, Reuters

Rutynowa kontrola - tak koncern LPP komentuje doniesienia o rzekomym zakazie sprzedaży polskiej odzieży oraz obuwia na Białorusi. Jak podała białoruska państwowa agencja BiełTA, "na czarną listę" trafiły między innymi bluzki, kurtki czy swetry oferowane przez marki Sinsay, House oraz Reserved.

Polskie marki zakazane na Białorusi? "Trwa kontrola"

Polskie marki zakazane na Białorusi? "Trwa kontrola"

Źródło:
BiełTA, tvn24.pl

"Poczta Polska nie ma w planach likwidacji placówek pocztowych i dostosowuje strukturę ich sieci przy zachowaniu wymaganych standardów" - napisało w odpowiedzi na interpelację poselską Ministerstwo Aktywów Państwowych.

Jest deklaracja w sprawie placówek Poczty Polskiej

Jest deklaracja w sprawie placówek Poczty Polskiej

Źródło:
pap

Google będzie wykorzystwać małe reaktory jądrowe do wytwarzania energii potrzebnej do zasilania centrów danych sztucznej inteligencji (AI) - pisze BBC. Amerykański koncern podpisał w tej sprawie umowę z firmą Kairos Power. Google zacznie korzystać z pierwszego reaktora jeszcze w tej dekadzie, a z kolejnych - do 2035 roku.

Google inwestuje w atom. Wszystko dla sztucznej inteligencji

Google inwestuje w atom. Wszystko dla sztucznej inteligencji

Źródło:
BBC

"Paradoksalnie – sukcesem rządu jest odstąpienie od części najkosztowniejszych obietnic składanych podczas kampanii wyborczej" - pisze we wtorek "Rzeczpospolita", przytaczając ocenę biznesu i ekonomistów rocznych rządów koalicji 15 października. Gazeta sprawdza co udało się zrealizować dla przedsiębiorców z obietnic wyborczych przez ostatni rok.

"Sukcesem jest odstąpienie od części najkosztowniejszych obietnic". Biznes rozlicza rząd

"Sukcesem jest odstąpienie od części najkosztowniejszych obietnic". Biznes rozlicza rząd

Źródło:
"Rzeczpospolita", tvn24.pl

We władzach Specjalnych Stref Ekonomicznych podlegających Ministerstwu Rozwoju i Technologii zadomowili się działacze partyjni rządzącej koalicji - podała Wirtualna Polska. Jak napisał portal, na 14 stref jest około 20 osób powiązanych z obecną władzą, które pojawiły się w nich już po wyborach. "Działania realizowane przez resort w zakresie nadzoru właścicielskiego są prowadzone zgodnie z obowiązującymi przepisami" - napisało w odpowiedzi na zapytanie tvn24.pl biuro komunikacji MRiT.

Media: specjalne strefy z działaczami PO i PSL

Media: specjalne strefy z działaczami PO i PSL

Źródło:
PAP, Wirtualna Polska, tvn24.pl

We wtorek rano kontrolerzy Najwyższej Izby Kontroli rozpoczęli w siedzibie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju kontrolę specjalną. To pierwsza taka kontrola w tej kadencji i chyba dekadzie - przekazał dyrektor delegatury NIK w Białymstoku Janusz Pawelczyk.

Kontrolerzy NIK weszli do NCBR

Kontrolerzy NIK weszli do NCBR

Źródło:
PAP

Stacje narciarskie zaczęły przygotowania do sezonu zimowego. Na podhalańskich stokach pojawiły się pierwsze armatki śnieżne, a ośrodki uruchomiły przedsprzedaż karnetów. Ceny poszły w górę o około 5 procent. Kupując karnet wcześniej, można zaoszczędzić.

Stacje narciarskie szykują się na sezon. Podano ceny

Stacje narciarskie szykują się na sezon. Podano ceny

Źródło:
PAP