Samochód zastępczy z OC sprawcy przysługuje kierowcy, którego pojazd został uszkodzony na skutek kolizji spowodowanej przez właściciela innego auta. W celu wypożyczenia pojazdu, stanowiącego zamiennik użytkowanego na co dzień środka komunikacji, należy zgłosić się do firmy ubezpieczeniowej. Warto wiedzieć, kto pokrywa koszty wynajmu.
● Auto zastępcze można otrzymać, jeśli używany codziennie samochód ulegnie uszkodzeniu i nie posiada się innego środka transportu.
● Koszt najmu auta zastępczego pokrywa ubezpieczyciel sprawcy uszkodzenia samochodu osoby poszkodowanej.
● Zwrot kosztów wynajmu samochodu na czas naprawy możliwy jest również dzięki własnemu dodatkowemu ubezpieczeniu Assistance lub AC.
Komu i kiedy przysługuje samochód zastępczy?
Do 2011 roku firmy ubezpieczeniowe zakładały, że samochód zastępczy z OC sprawcy przysługuje jedynie tym kierowcom, którzy prowadzą działalność gospodarczą. Wnioskodawca musiał zatem wykazać, iż środek komunikacji jest mu niezbędny do pracy. W 2011 roku Sąd Najwyższy uchwalił jednak ustawę, zgodnie z którą utrata możliwości korzystania z pojazdu mechanicznego została zakwalifikowana jako szkoda majątkowa, podlegająca zadośćuczynieniu z obowiązkowej polisy komunikacyjnej. Firma ubezpieczeniowa ma zatem obowiązek zwrócić koszty wynajmu samochodu wnioskującemu z tytułu OC sprawcy, nawet jeśli poszkodowany nie prowadzi działalności gospodarczej lub np. ma on bezproblemowy dostęp do miejskiej komunikacji.
Samochód zastępczy przysługuje kierowcy, którego pojazd został uszkodzony przez właściciela innego auta. Tok postępowania uzależniony jest od sytuacji poszkodowanego. O auto zastępcze można się bowiem starać, jeśli codziennie użytkowany samochód uległ poważnemu uszkodzeniu lub zniszczeniu, a wnioskujący nie ma innego środka komunikacji. Istnieją jednak sytuacje, w których firmy ubezpieczeniowe mają prawo odmówić pokrycia kosztów wynajmu. Dzieje się tak w przypadku gdy:
- poszkodowany ma inne, sprawne auta; - samochód nie stanowi niezbędnego do codziennego funkcjonowania środka komunikacji; - wnioskujący stara się o pojazd, przewyższający wartością uszkodzone mienie.
Firma ubezpieczeniowa może również odmówić pokrycia kosztów wynajmu, jeśli okoliczności zajścia kolizji nie są jasne.
Auto zastępcze – na jak długo?
Do pokrycia kosztów wynajmu samochodu zastępczego zobowiązany jest ubezpieczyciel, u którego sprawca kolizji ma wykupioną polisę OC. Autem z wypożyczalni może jeździć poszkodowany przez cały okres likwidacji szkody. W przypadku całkowitego zniszczenia auta należącego do poszkodowanego, wynajęty samochód przysługuje na czas niezbędny do zakupu nowego pojazdu. Przy czym każdy przypadek powinno się rozpatrywać indywidualnie, więc - jak podkreśla KNF - nie jest możliwe sztywne wyznaczanie czasu.
Czy samochód zastępczy przysługuje w ramach Assistance?
Zdarza się, iż uzyskanie dostępu do zastępczego pojazdu w ramach OC sprawcy jest utrudnione. Warto zatem zdecydować się na zakup rozszerzonej polisy. I tak Assistance uprawnia do skorzystania z:
- pomocy technicznej w przypadku awarii, kradzieży, wypadku lub aktów wandalizmu; - usług naprawczych w miejscu zdarzenia; - wymiany koła; - holowania do wskazanego punktu; - dostarczenia paliwa; - uruchomienia w przypadku rozładowanego akumulatora; - złomowania; - pokrycia kosztów parkowania na okres dwóch dni.
Samochód zastępczy przysługuje właścicielom rozszerzonego wariantu Assistance. W przypadku wypadku lub kradzieży z auta zastępczego można korzystać przez cztery dni. Czas wynajmu uzależniony jest od ustaleń konkretnego ubezpieczyciela.
Assistance nie jest jedyną polisą, uprawniającą do skorzystania z usług wypożyczalni auta. Firmy ubezpieczeniowe starają się dostosowywać swoje usługi do zapotrzebowania klientów, wprowadzając na rynek ubezpieczenia, rozszerzające zakres przywilejów przysługujących w ramach dobrowolnych pakietów. Za przykład może posłużyć PZU Pomoc w Drodze. W wersji Super uprawnia on bowiem do skorzystania z samochodu zastępczego, a ponadto gwarantuje usługi typowe dla Assistance.
Samochód zastępczy – czy przysługuje w ramach AC?
Polisa autocasco, zaliczana do dobrowolnych świadczeń komunikacyjnych, nie zawsze obejmuje zwrotu kosztów za auto zastępcze, jeśli ubezpieczony zakupił pakiet podstawowy. Nierzadko konieczne jest bowiem nabycie rozszerzenia. Zazwyczaj określane jest ono jako AC Warsztat. Ubezpieczyciel zwraca koszt wynajmu samochodu zastępczego, jeśli klient zdecyduje się na naprawę posiadanego pojazdu w punkcie współpracującym z firmą ubezpieczeniową.
Auto z OC sprawcy przysługuje poszkodowanemu, który potrzebuje pojazdu do codziennego funkcjonowania. Chcąc uniknąć uciążliwego procesu dochodzenia swoich praw, warto zdecydować się na zakup jednej z dobrowolnych polis u wybranego ubezpieczyciela. Na rynku dostępnych jest wiele ciekawych ofert obejmujących auto zastępcze.
Źródła: knf.gov.pl, mu.rf.gov.pl, ufg.pl
Źródło: knf.gov.pl
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu