TVN24 Biznes | Moto

Jest umowa na ważny odcinek ekspresówki na północy. "Skomplikowane warunki gruntowe"

TVN24 Biznes | Moto

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Mateusz Morawiecki o obwodnicy WrześniTVN24
wideo 2/5
TVN24Mateusz Morawiecki o obwodnicy Wrześni

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na dokończenie budowy obwodnicy Koszalina i Sianowa w ciągu drogi ekspresowej S6 w województwie zachodniopomorskim. Inwestycję za 448,87 miliona złotych ma zrealizować firm Polbud Pomorze, Miejskie Przedsiębiorstwo Dróg i Mostów oraz Wibra Recycling.

Umowa podpisana we wtorek obejmuje dokończenie budowy obwodnicy Koszalina i Sianowa na odcinku od węzła Koszalin Wschód do węzła Sianów Wschód, "gdzie w związku ze skomplikowanymi warunkami podłoża była konieczna aktualizacja dokumentacji projektowej".

Obwodnica Koszalina i Sianowa

Wykonawcy będą mogli przystąpić do robót po przekazaniu placu budowy, co jest przewidziane - jak poinformowała GDDKiA - w terminie do 30 dni od podpisania umowy. Na wykonanie robót przewidziano 19 miesięcy z wyłączeniem okresów zimowych. Obwodnica powinna być gotowa w 2023 roku.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Obwodnica Koszalina i Sianowa docelowo będzie miała długość 21,1 km. GDDKiA przypomniała, że od jesieni 2019 roku dostępne dla kierowców są trzy odcinki tej trasy: od węzła Bielice do węzła Koszalin Wschód, połączenie z ulicą Szczecińską (S11) oraz końcowy fragment obwodnicy od węzła Sianów Wschód. To w sumie 13,2 km obwodnicy.

"Rozprowadzają one ruch z nowej drogi S6, jednak nie dają możliwości ominięcia Koszalina i Sianowa przez ruch tranzytowy. Dlatego konieczne jest dokończenie odcinka od węzła Koszalin Wschód do węzła Sianów Wschód, tak aby spiąć ze sobą całą obwodnicę" - wskazali drogowcy.

GDDKiA

Nowy przetarg

Dyrekcja zwróciła uwagę, że na odcinku obwodnicy Koszalina i Sianowa, między węzłami Koszalin Wschód i Sianów Wschód, wystąpiły "skomplikowane warunki gruntowe, odmienne od wcześniej stwierdzonych".

"Podłoże, ze względu na bardzo specyficzną i rzadko spotykaną budowę związaną z występowaniem drugiego poziomu wód gruntowych pod ciśnieniem, nie nadawało się do zastosowania pierwotnie przewidzianej technologii budowy" - podkreślono. W związku z tym odcinek między węzłami Koszalin Wschód i Sianów Wschód został wyłączony z pierwotnego kontraktu na budowę obwodnicy.

Ostatecznie przetarg na dokończenie robót na tej inwestycji ogłoszono w grudniu 2020 roku.

Autor:mb/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: GDDKiA/Mateusz Grzeszczuk