Moto

Olej napędowy kontra benzyna. Jakie auta kupują Europejczycy?

Moto

Polacy masowo sprowadzają auta z silnikiem diesla
wideo 2/4

W pierwszym kwartale 2019 roku niemal 60 procent wszystkich nowych samochodów osobowych zarejestrowanych w Unii Europejskiej zasilanych było benzyną, podczas gdy mniej niż jedna trzecia była napędzana olejem napędowym - wynika z raportu ACEA.

Jak czytamy w raporcie, wszystkie samochody z napędem alternatywnym (APV) stanowiły łącznie 8,5 proc. rynku Unii Europejskiej, z uwzględnieniem pojazdów ładowanych elektrycznie, które stanowią 2,5 proc. wszystkich samochodów sprzedanych w UE w pierwszym kwartale 2019 roku.

Samochody na benzynę i olej napędowy

Z wyjątkiem Niemiec, popyt na nowe samochody benzynowe zwiększył się na pięciu największych rynkach w UE, na czele z Włochami które odnotowały najwyższy procentowy wzrost (+21,6 proc.). W rezultacie udział w rynku samochodów benzynowych zwiększył się z 55,5 proc. do 59,3 proc.

Z drugiej strony rejestracje samochodów z silnikiem diesla zmniejszyły się w większości państw członkowskich UE z wyjątkiem Niemiec, Estonii, Łotwy i Litwy.

Udział samochodów z silnikiem Diesla w rynku, spadł o prawie 6 punktów proc. w porównaniu do tego samego kwartału przed rokiem i obecnie stanowi 32,2 proc. rynku UE.

W Polsce, jeśli chodzi o nowe auta, w pierwszym kwartale 2019 zarejestrowano 101 417 pojazdów zasilanych benzyną (+2 proc. rok do roku, 72 proc. zakupów nowych aut), 29 608 - olejem napędowym (-8 proc., 21 proc. zakupów) oraz 8 723 - napędem alternatywnym (+5,7 proc.).

Auta z napędem alternatywnym

W pierwszym kwartale 2019 r. popyt na samochody z napędem alternatywnym w Unii Europejskiej zwiększył się o 25,9 proc. Wzrost był napędzany przez segment pojazdów elektrycznych (ECV), który zwiększył się o 40 proc. do 99 174 zarejestrowanych samochodów.

W ramach tego segmentu sprzedaż samochodów elektrycznych (BEV) znacznie wzrosła (+84,4 proc.), podczas gdy rejestracje hybryd typu plug-in pozostały praktycznie niezmienione.

Pojazdy hybrydowe (HEV) również radziły sobie dobrze (+33,3 proc.), w pierwszych trzech miesiącach roku sprzedano ich w sumie 184 808 sztuk. Natomiast rejestracje samochodów na gaz LPG i NGV spadły w pierwszym kwartale o 7,2 proc., głównie ze względu na gwałtowny spadek popytu na pojazdy na gaz ziemny (NGV).

Rejestracje pojazdów o napędzie alternatywnym znacznie wzrosły na wszystkich głównych rynkach UE. Najwyższy procentowy wzrost popytu na pojazdy alternatywne odnotowano w Niemczech (+62,9 proc.) - głównie z powodu zdublowania wielkości sprzedaży w segmencie hybrydowym oraz w Hiszpanii (+48,9 proc.).

Nowe samochody w UE według rodzaju napędu w I kwartale 2019 rokuTVN 24

Autor: tol//dap / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock