Zakup akcji Pekao przez PZU i PFR nie ma nic wspólnego z podwyżką polis OC - zapewnił w piątek prezes PZU Michał Krupiński, który był gościem "Sygnałów Dnia" w radiowej Jedynce.
PZU w czwartkowym komunikacie poinformował, że wraz z Polskim Funduszem Rozwoju kupują od włoskiego UniCredit 32,8 proc. akcji Pekao za 10,6 mld zł, w tym PZU zapłaci 6,46 mld zł. - Te rzeczy nie są w żaden sposób związane. PZU nabyło bank ze środków odłożonych na przestrzeni wielu lat. Do tego dla sfinansowania transakcji w przyszłości emitowane będą obligacje, które pomogą sfinansować te transakcję - mówił Krupiński.
OC w górę
Odnosząc się do rynku polis OC, przyznał, że "mamy do czynienia z sytuacją pewnych podwyżek na rynku OC". Podkreślił jednak, że na tle działających w Polsce zagranicznych firm ubezpieczeniowych, ceny polis OC w PZU są "atrakcyjne". Dowodem na to - jak mówił - jest fakt, iż w ciągu roku, PZU zyskało ponad pół miliona nowych klientów. - Nie podnosimy stawek tak bardzo jak konkurencja i przez to ponad pół miliona klientów przyszło do nas widząc, że mamy dużo bardziej atrakcyjną ofertę - mówił. Krupiński wyjaśnił, że podwyżki cen polis OC mają związek z regulacjami Komisji Nadzoru Finansowego, którym podlegają wszystkie działające w Polsce instytucje finansowe. - Branża ubezpieczeniowa w Polsce od wielu lat wykazywała spore straty - mówił prezes PZU. Jak wyjaśniał, każdy ubezpieczyciel pozyskuje składki od klientów, a w sytuacji wypadku zobowiązany jest do wypłacenia ubezpieczonemu świadczenia. Tymczasem jak dowodził - z powodu wytycznych KNF owe świadczenia, ze względu na koszty zadośćuczynień, oraz "niezbyt etycznych" działań kancelarii odszkodowawczych - bardzo wzrosły. Jednocześnie - wskazał Krupiński - KNF nakłada na ubezpieczycieli obowiązek nieponoszenia strat.
List do premier
Ostatnio UOKiK, oceniając dotychczasowe sygnały od konsumentów oraz z rynku ubezpieczeniowego stwierdził, że na obecne podwyżki OC w przeważającej części miały wpływ czynniki ekonomiczne. - Wydaje się, że na obecne podwyżki w przeważającej części miały wpływ czynniki ekonomiczne, np. skutki wojny cenowej ubezpieczycieli prowadzonej od lat, potrzeba przywrócenia rentowności oferowanych ubezpieczeń komunikacyjnych - poinformował Urząd w odpowiedzi przesłanej PAP. Również Polska Izba Ubezpieczeń (PIU) w piśmie wystosowanym do premier Beaty Szydło uznała, że zasadniczą przyczyną obecnych wzrostów cen OC jest znaczący i trwający od kilku lat wzrost wartości wypłacanych odszkodowań i świadczeń na rzecz poszkodowanych.
Polska Izba Ubezpieczeń zaproponowała zmiany w wyliczaniu składek OC. Zobacz materiał z programu "Raport" w TVN Turbo (05.12.2016):
Autor: mb/gry / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock