Do 2019 roku nie będzie zmian w zatrudnieniu w polskich fabrykach Opla - napisało Ministerstwo Rozwoju w odpowiedzi na interpelację poselską.
Zapewnienia podtrzymuje minister Mateusz Morawiecki, po odbyciu rozmów m.in. z ministrami finansów Trójkąta Weimarskiego jak i z zarządem PSA Peugeot- Citroen.
"(...) Na temat przyszłości polskich fabryk Opla, po ich ewentualnym przejęciu przez PSA, Wicepremier Morawiecki rozmawiał między innymi podczas spotkania ministrów finansów Trójkąta Weimarskiego. W ostatnim czasie toczyły się rozmowy na poziomie kierownictwa Ministerstwa Rozwoju oraz zarządu PSA" - napisano.
Wiceprezes Rady Ministrów, Mateusz Morawiecki skierował także pismo do prezesa PSA Carlosa Tavaresa, w którym wyraził nadzieję kontynuacji współpracy na polu rozwoju sektora motoryzacyjnego w Polsce poprzez działające fabryki w Gliwicach i Tychach.
Postanowienia umowy podtrzymane
Z odbytych rozmów z najwyższym kierownictwem Opla wynika także, że zawarte dotychczas umowy pomiędzy związkami zawodowymi, a kierownictwem i właścicielami General Motors, będą respektowane przez nowe kierownictwo. Dotyczyły m.in. porozumienia płacowego przewidzianego na okres 2017-2020r. W Polsce General Motors Manufacturing Poland (GMMP) zatrudnia ok. 4,1 tys. osób. W skład spółki wchodzą trzy zakłady: fabryka samochodów osobowych w Gliwicach, zakład produkcji silników w Tychach oraz zlokalizowane w Tychach Centrum Usług Wspólnych. Największym eksportem jest zakład w Gliwicach, funkcjonujący od 1998 roku.
Autor: kp/gry / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Opel