"Zbudowanie samochodu elektrycznego nie jest problemem". Ale eksperci przestrzegają

Zdaniem ekspertów, problemem nie jest zbudowanie samochodu elektrycznegoShutterstock

Rozwój elektromobilności to proces planowania systemu obejmującego wiele branż - mówili eksperci uczestniczący w Kongresie 590 w podrzeszowskiej Jasionce. Jego dobre przygotowanie powinno umożliwić znalezienie nisz, pozwalających na osiągnięcie znacznych korzyści.

Jerzy Żurek z Instytutu Łączności, prowadzącego m.in. badania nad elektromobilnością, akcentował w trakcie kongresowego panelu poświęconego branżom przyszłości, że nie jest problemem zbudowanie samego samochodu elektrycznego, problemem jest natomiast zbudowanie całego związanego z nim systemu. - Ten system składa się z bardzo wielu elementów, które są de facto elementami z różnych branż. Jeżeli go tylko zaczniemy konsekwentnie budować, to sami w pewnym sensie wykryjemy nisze rynkowe. Mając pewien potencjał w elementach tego systemu, możemy już bardzo dynamicznie się rozwijać - mówił ekspert Instytutu Łączności. - Dlaczego system jest tak istotny? Problemem rzeczywiście jest zasilanie. Nie jest problemem zbudowanie kilkunastu tysięcy punktów zasilania, ale proszę sobie wyobrazić, że mamy 100 tys. czy milion samochodów elektrycznych. My, jako ludzie, mamy pewien cykl funkcjonowania - o pewnych tych samych porach wykonujemy różne czynności. Tak samo będzie z samochodami elektrycznymi - zastrzegł Żurek.

Sieć smart grid

Podkreślił, że przy ogromnych pojemnościach jeżdżących na kołach baterii, obciążenie systemu podczas równoczesnego ich ładowania będzie gigantyczne. Nie można jednocześnie zbudować mogącego to udźwignąć systemu bez rozwinięcia nowoczesnych sieci elektroenergetycznych, czyli tzw. sieci smart grid - nowoczesna sieć energetyczna jest bowiem zintegrowana z siecią transmisji danych. Dzięki niej równocześnie można zarządzać odbiorami energii i źródłami energii. Aby to robić, potrzebne jest odpowiednie oprogramowanie. System pojazdów staje się bowiem systemem internetu rzeczy - każdy z pojazdów musi komunikować się z siecią, która musi być w stanie planować trasy takiego samochodu, proponować miejsca ładowania itp. Równocześnie taka sieć może być elementem wspierającym rozwój odnawialnych źródeł energii (OZE), których głównym problemem jest niestabilność. System jeżdżących pojazdów może być przydatnym dla niej ogromnym akumulatorem energii. - Jeżeli nauczymy się zarządzać takim magazynem, będziemy bardzo nowocześni - wskazał ekspert. - Mówiąc krótko, gdy zaplanujemy w sensowny sposób budowę takiego systemu, na pewno znajdziemy bardzo wiele elementów, które są niszowe na globalnym rynku, w którym możemy budować bardzo szybko swoje kompetencje. (…) Mogą nam one przynieść bardzo duże korzyści - wskazał Żurek.

Samochód elektryczny

Również prof. Włodzimierz Choromański z zakładu systemów informatycznych i mechatronicznych w transporcie Politechniki Warszawskiej uznał, że zbudowanie w Polsce samochodu elektrycznego jest możliwe, a podstawowymi problemami będą infrastruktura i źródła energii. Ekspert przypomniał, że najważniejsze komponenty np. autobusu elektrycznego to baterie litowo-jonowe czy litowo-tytanowe, których w Polsce nie produkuje się. Większość komponentów nawet w już powstających w kraju pojazdach jest zachodnia. - Można coś polonizować, np. infrastrukturę: szybkie ładowarki, pantografy - ale to rzeczy prostsze w autobusach, niż przy masowym wdrożeniu samochodu elektrycznego. To rzeczy bardzo kosztowne; nie wiemy też, czy to będą baterie litowo-jonowe czy ogniwa wodorowe - w którym kierunku pójdzie świat - mówił prof. Choromański.

Punkty ładowania

Wiceprezes Lotosu Przemysław Marchlewicz podkreślił, że spółka konstruując strategię rozwoju uznała, że nie ma wyjścia, jako koncern paliwowy - musi podążać w kierunku obszarów, gdzie tego typu firmy mogą się angażować, jak właśnie elektromobilność, czy tzw. przemysł 4.0. W pierwszym z nich spółka pracuje m.in. nad projektem punktów ładowania na stacjach benzynowych. - Zrealizujemy go bardzo szybko, oczywiście wiedząc, że na początku biznesowo nie przyniesie nam to bardzo dużych efektów, natomiast na pewno stworzy infrastrukturę - wskazał (wśród innych projektów wymieniając CNG i ogniwa paliwowe; tym bardziej skorelowane z działalnością tej firmy, że Lotos m.in. wytwarza zasilający je wodór). Marchlewicz zastrzegł jednocześnie, że podobne uważane za przyszłościowe branże - rewolucja prosumencka czy rynek LNG - nie rozwijają się w spodziewanym wcześniej tempie. - Czy uda się w Polsce zbudować samochód elektryczny? Ja trzymam kciuki. Myślę, że podejście, które ma być zastosowane, gdzie sporo środków się w to zainwestuje, jeżeli będzie to wsparcie skoordynowane, przyniesie efekty. Ja bym bardziej patrzył na samochody ciężarowe, półciężarowe, na transport miejski, bo tutaj na pewno możliwości jest więcej - wskazał.

Software - wspólny mianownik

Prezes spółki informatycznej BLStream Mateusz Radziszewski akcentował, że wszelkie tzw. technologie przyszłości mają wspólny mianownik - software, czyli oprogramowanie, które będzie coraz większym elementem wszystkich rozwiązań, obsługując coraz większą ilość danych. Podkreślił również, że pytanie o transport przyszłości nie sprowadza się tylko do kwestii: paliwo czy elektryczność, ale również czy obsługa przez człowieka czy maszynę. Prof. Choromański zaznaczył, że obecny program elektromobilności w bardzo małym stopniu podejmuje temat samochodu autonomicznego, którym zajmują się już "wszystkie koncerny". Zdiagnozował też, że jeżeli szukać w tej dziedzinie miejsca do zaistnienia dla Polski, jest to coraz bardziej złożony software, który znajdzie się w przyszłym samochodzie, stając się też z czasem coraz większym składnikim jego ceny. Podkreślił jednak, że najlepsi polscy informatycy emigrują obecnie do Stanów Zjednoczonych. Ocenił, że brak finansowania tej dziedziny oznacza utratę szans z tym związanych.

Zobacz rozmowę TVN24 na temat samochodów elektrycznych (05.11.2016):

Samochody elektryczne przyszłością motoryzacji
Samochody elektryczne przyszłością motoryzacji

Autor: mb/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Turystyka kulinarna od lat jest ważnym trendem. Smakosze powinni mieć na oku Neapol, który znalazł się na szczycie listy Taste Atlas z najlepszymi kulinarnymi miastami na świecie.

Najlepsze kulinarne miasta świata

Najlepsze kulinarne miasta świata

Źródło:
PAP

Sieć Action poinformowała o wycofaniu ze sprzedaży pudru dla dzieci Nuagé oraz zestawu do karmienia lalek. Jak zaapelowano w komunikacie, "w przypadku zakupu wskazanych artykułów należy natychmiast zaprzestać ich używania i zwrócić do sklepu".

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Źródło:
tvn24.pl

Mieszkanie i każde pomieszczenie między innymi z piecem na węgiel lub piecykiem gazowym od 1 stycznia 2030 roku obowiązkowo będzie musiało mieć czujkę dymu i czadu - zakłada rozporządzenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, które weszło w życie w poniedziałek.

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Źródło:
PAP

Premier Albanii Edi Rama zapowiedział wprowadzenie blokady na popularną aplikację TikTok - poinformował Reuters. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od stycznia 2025 roku. TikTok domaga się wyjaśnień od albańskich władz.

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Źródło:
Reuters

W poniedziałek oddamy do użytku odcinek drogi ekspresowej S7, dzięki czemu Warszawa i Kraków uzyskają bezpośrednie połączenie - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Podróż między miastami ma trwać około 2,5 godziny, czyli prawie o połowę krócej niż gdy jeżdżono starą krajową "siódemką" przez Radom i Kielce.

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Źródło:
PAP, GDDKiA

Niemal miliard dolarów będzie można wygrać we wtorkowym losowaniu amerykańskiej loterii Mega Millions - podał portal stacji CNN. Wyjaśnił też, że to efekt kilkumiesięcznej kumulacji.

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Za pracę w niedzielę i święta pracownikowi przysługuje dzień wolny lub dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 procent za każdą godzinę pracy - podkreśliła radca prawny doktor Monika Wieczorek. Wskazała też, że w niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Źródło:
PAP

Nasza gospodarka przygotowuje się do kolejnych sankcji po objęciu władzy przez Donalda Trumpa - przekazał prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel. W przemówieniu zaznaczył, że kończący się rok był "jednym z najgorszych w ostatnim dziesięcioleciu".

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

Źródło:
PAP

Sztuka ręcznej produkcji oraz zdobienia bombek powoli zanika - stwierdził Zbigniew Bartuzi, szef firmy produkującej bombki choinkowe Szkła-Dekor. Dodał, że "rynek i sieci handlowe zostały zdominowane przez ozdoby z Chin".

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Źródło:
PAP

W trakcie spotkania unijnych przywódców kanclerz Niemiec Olaf Scholz z irytacją zareagował na propozycję prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą rosyjskich aktywów - podał "Financial Times". Według relacji dziennika niemiecki polityk "warknął" na polskiego prezydenta, zaskakując tym pozostałych przywódców.

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Źródło:
"Financial Times", PAP

Podwyższenie wieku emerytalnego to jedno z podstawowych działań - uważa dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej (SGH) profesor Agnieszka Chłoń-Domińczak. Według niej niski wiek emerytalny jest dyskryminujący szczególnie dla kobiet, które ze względu na krótszy czas pracy, otrzymują później niższe świadczenia.

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Źródło:
PAP

Średnie wydatki na święta Bożego Narodzenia w 2024 roku wyniosą 1460 złotych - wynika z badania BIG InfoMonitor. Dodano, że mimo inflacji i tak 47 procent badanych nie zamierza rezygnować z żadnych wydatków świątecznych.

Tyle wydamy na święta

Tyle wydamy na święta

Źródło:
PAP

2,2 miliona turystów przybyło na Kubę w 2024 roku. To o milion urlopowiczów mniej, niż spodziewał się rząd w Hawanie. Od kilku lat w kubańskiej turystyce widoczny jest kryzys.

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Źródło:
PAP

Ekonomia jest bolesnym nauczycielem i to widać w różnych naszych badaniach, w których Polacy deklarują kupowanie mniejszej ilości żywności - stwierdził na antenie TVN24 dyrektor biura Federacji Polskich Banków Żywności Norbert Konarzewski. Dodał, że wśród społeczeństwa rośnie świadomość w kwestii marnowania żywności.

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Kapusta kwaszona jest równie dobra co kiszona, a owoce na susz mogą zawierać konserwanty - ostrzegają eksperci. Radzą też klientom, by nie kupowali produktów na Wigilię w pośpiechu i starannie czytali etykiety na opakowaniach.

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Źródło:
PAP

- Przyszłoroczny deficyt wynika chociażby z tego, że na obronę wydamy w przyszłym roku 4,7 procent PKB. Wiemy, że jesteśmy w takim miejscu w historii i w takim miejscu na mapie, że te wydatki na obronę muszą być wysokie albo nawet bardzo wysokie - powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański.

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl

W weekend ruszają na terenie całego kraju wzmożone kontrole policji - przekazał komisarz Antoni Rzeczkowski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Policjanci będą sprawdzać między innymi trzeźwość, prędkość, a także sposób przewożenia dzieci i stan techniczny pojazdów.

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Źródło:
PAP

Od 1 stycznia 2025 roku wzrośnie płaca minimalna. Ostateczna stawka najniższej krajowej ustalona przez rząd jest wyższa niż wynagrodzenie zaproponowane pierwotnie na Radzie Dialogu Społecznego.

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację likwidującą obowiązek naliczania składki zdrowotnej od zbycia środków trwałych. Nowela obniża też minimalną podstawę wymiaru składki płaconej przez przedsiębiorców. Nowe przepisy mają obowiązywać od 2025 roku.

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Źródło:
PAP
Jak zapłacić niższy podatek

Jak zapłacić niższy podatek

Źródło:
tvn24.pl

System rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych przez kilka najbliższych dni będzie miał przerwę w standardowym funkcjonowaniu - poinformowała Krajowa Izba Rozliczeniowa. Chodzi o dni ustawowo wolne od pracy - 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia. Realizacja przelewów będzie działać także nieco inaczej 24 i 31 grudnia.

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Źródło:
tvn24.pl