Moto

Oto "bestia" dla polskiego prezydenta. Zobacz projekt unikatowego auta

Moto

Nowa limuzyna dla prezydenta. Zobacz niezwykły projekt
PLAGA DesignerNowa limuzyna dla prezydenta. Zobacz niezwykły projekt

"Carrozza" - tak właśnie miałaby nazywać się nowa luksusowa limuzyna prezydencka, którą zaprojektował jeden z wrocławskich studentów. - Nad projektem pracowałem ponad pół roku - przyznaje Daniel Płatek w odpowiedzi przesłanej tvn24bis.pl, dodając że to tylko koncepcja.

Daniel Płatek wraz z Arturem Gacą jest współzałożycielem studia PLAGA Designers. Na jego stronie możemy zobaczyć kilka projektów, wśród nich koncept o nazwie "Carrozza".

- Główną inspiracją było stworzenie nowej marki nieistniejącej, wręcz nowego segmentu pojazdów rządowych, marki która będzie zajmować się wyłącznie pojazdami specjalnymi, unikatowymi - przyznaje Daniel Płatek.

Samochód prezydenta

"Carrozza" jest zaprojektowana jako pojazd luksusowy i bardzo bezpieczny.

Większość podzespołów byłaby produkowana na specjalne zamówienie, w tym ręcznie szyte obicia wnętrz. Zgodnie z koncepcją, limuzyna byłaby wyposażona w co najmniej 5-centymetrowej grubości opancerzenie oraz kuloodporne szyby o grubości 12,5 cm. Platforma podłogowa to metalowa płyta o grubości 12 cm. Drzwi mają grubość 20 cm.

Jak czytamy na stronie projektu, samochód jest skonstruowany tak, by znajdujący się w nim prezydent przetrwał nie tylko ostrzał z broni maszynowej, ale też wybuch przydrożnej bomby, a także atak z użyciem broni biologicznej.

Pod maską znajduje się elektryczny silnik. W prezydenckiej kabinie może zmieścić się czterech pasażerów, łącznie samochodem może podróżować sześć osób, wliczając kierowcę.

SUV do ochrony

Daniel Płatek nad projektem pracował ponad pół roku.

- Był to czas gdzie starałem odnaleźć tożsamość projektową dla pojazdów, nie zachodni design, nie wschodni, lecz środkowoeuropejski, nowy i polski. To tylko projekt koncepcyjny, na pewno ograniczony inżynieryjnie, lecz nie ma rzeczy niemożliwych i być może znaleźliby się chętni do zprototypowania koncepcji i późniejszej realizacji - podkreśla młody projektant.

To nie jedyny zaprezentowany przez niego koncept. Kolejnym jest SUV-a o nazwie "Guardia", którego zadaniem byłaby ochrona prezydenckiej limuzyny.

Autor: mb/ms / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: PLAGA Designers

Pozostałe wiadomości