TVN24 Biznes | Moto

"Ciąża i pasy". Czy jeżdżąc w ciąży trzeba zapinać pasy?

TVN24 Biznes | Moto

Autor:
Michał
Murawiński
Źródło:
TVN Turbo
Czy w ciąży trzeba zapinać pasy?
Czy w ciąży trzeba zapinać pasy?TVN Turbo
wideo 2/7
TVN TurboCzy w ciąży trzeba zapinać pasy?

Że boli, że ciśnie, że przeszkadza, że po prostu jeździ się w nich niewygodnie - takie są stereotypy o pasach bezpieczeństwa dla pań w ciąży. Czas z nimi skończyć, bo to jedynie kwestia odpowiedniego ułożenia pasów i pozycji za kierownicą - przekonują eksperci. Materiał Michała Murawińskiego z TVN Turbo.

Ciężarne za kierownicą mają też inne problemy.

- Wynikające z mojej koordynacji, a raczej jej braku, bądź pogorszenia, jeżeli chodzi o etap ciąży. Czyli już sama jazda, zmiana pasów i skupienie na drodze - powiedziała Monika, która jest kierowcą w ciąży.

Jak zapinać pasy w ciąży?

Źle założone pasy bezpieczeństwa mogą wyrządzić dużą krzywdę, dlatego warto je odpowiednio poprowadzić.

- Pas biodrowy prowadzimy po miednicy, poniżej kolców biodrowych, bez żadnych skręceń i mocno go naciągamy, po naciągnięciu układamy poniżej wypukłości brzucha, a jego barkową część układamy pośrodku mostka pomiędzy piersiami i sprawdzamy, czy leży dobrze na barku, by nie wchodził na szyję ani nie spadał z ramienia - wyjaśniał biomechanik zderzeń z kampanii "Ciąża i pasy" Paweł Kurpiewski.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Niezwykle istotne jest też zachowanie odległości 25 cm od poduszki powietrznej, by przy jej ewentualnym wystrzale nic nie stało się dziecku ani kobiecie, która chce jeździć w ciąży.

- Kierownica, samochód to jest relaks. To mogę pojechać nawet na stację benzynową, tylko po to, żeby się przejechać, wyjść - mówiła Zuzanna, która jest kierowcą w ciąży.

Zgodnie z przepisami, w Polsce kobiety w ciąży nie muszą prowadzić aut w pasach. Kampania "Ciąża i pasy" ma je zachęcić do ich zapinania, a z czasem nawet zmienić prawo w tym zakresie.

- Wiemy o tym z badań naukowych, że kobieta, która będzie miała stłuczkę nawet przy tak małej prędkości jak 15 km/h, w przypadku kiedy jest niezapięta i nawet sama nie odniesienie żadnych obrażeń, może stracić dziecko z powodu odklejenia się łożyska - tłumaczył Paweł Kurpiewski.

Kiedy nie zaleca się jazdy w ciąży?

Paniom w trzecim trymestrze, czyli już w zaawansowanej ciąży, raczej nie zaleca się prowadzenia samochodu. 

- Myślę, że trzeba sobie zadać to pytanie - na ile się czuję dobrze, czy jest to konieczne. Jeżeli czuję się źle jeżdżąc samochodem, to możemy to odłożyć i wybrać inny środek lokomocji - powiedziała Paulina, kierowca w ciąży.

Przy odpowiednio poprowadzonych pasach niepotrzebne są żadne adaptery. Ogólnopolska kampania "Ciąża i Pasy" potrwa co najmniej do końca wakacji. Jej ekspertów i już wyszkolone ekspertki będzie można spotkać w wielu miejscach kraju.

Autor:Michał Murawiński

Źródło: TVN Turbo

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości