Rządowa agencja wybuduje biurowce w średnich miastach. Na początek m.in. w Radomiu

Dla firm

Jak zmienić nasze miasta?TVN24 BiS
wideo 2/4

Agencja Rozwoju Przemysłu rozpoczęła realizację programu "Fabryka", w ramach którego będzie budować nowoczesne biurowce w miastach średniej wielkości.

Celem programu "Fabryka" jest aktywizacja miast średnich przez zapewnienie warunków rozwoju dla firm z sektora nowoczesnych usług biznesowych. Program ma też - w założeniach - powstrzymać odpływ mieszkańców do aglomeracji, a w dalszej perspektywie stworzyć dobre warunki do powrotu dla części z nich.

W średnich miastach

Budynki biurowo-usługowe mają powstawać w miastach regionalnych i innych miastach średniej wielkości (od 50 do 217 tys. mieszkańców, bez miast wojewódzkich). - Zasadniczo w ramach "Fabryki" mają powstawać nowe budynki. Wyjątek stanowi Radom, gdzie program został zainaugurowany nie budową obiektu, a rewitalizacją budynku po dawnej Fabryce Broni. Tutaj wykonawca na opracowanie koncepcji projektowej został już wybrany, a realizacja jest przewidziana na październik i listopad tego roku - wyjaśniła rzeczniczka ARP Ilona Kachniarz. Dodała, że Radom to nieprzypadkowy wybór, bo miasto ma wiele przewag konkurencyjnych, m.in. w postaci dużej dostępności kadr z wyższym i średnim wykształceniem.

Osiem lokalizacji

Jak poinformowała Kachniarz, do pierwszego etapu realizacji programu zakwalifikowało się osiem lokalizacji. - Jeśli chodzi o budżet i kolejne miasta objęte programem, to obecnie trwa analiza finansowa. Ze względów biznesowych nie ujawniamy szczegółów – zaznaczyła. Dodała jednak, że ARP chce współpracować z lokalnymi władzami. - Liczymy na to, że przewidywane korzyści z projektu w postaci rozwoju potencjału inwestycyjnego oraz tworzenia nowych miejsc pracy będą dla przedstawicieli miast dobrym argumentem na rzecz wsparcia działań ARP – powiedziała Kachniarz. Z danych Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych wynika, że od początku 2017 roku do końca I kwartału 2018 roku w Polsce powstało 91 nowych centrów usług dla biznesu. Zatrudnienie w tym sektorze na koniec I kwartału br. osiągnęło poziom 279 tys. osób. Eksperci szacują, że w 2020 roku może być ich nawet 340 tys. Niemal połowa działających w Polsce centrów świadczy usługi globalnie. Do tej pory największe firmy z tego sektora rozwijały się głównie w dużych miastach, jak Warszawa, Kraków i Gdańsk.

Autor: msz//bgr / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock