Oszuści mogą wyczyścić konto. Podszywają się pod ministerstwo

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Analityczka o oszustwach internetowych i działaniach hakerów
Analityczka o oszustwach internetowych i działaniach hakerówTVN24
wideo 2/5
TVN24Analityczka o oszustwach internetowych i działaniach hakerów

CERT Polska ostrzega przed oszustami podszywającymi się pod Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Cyberprzestępcy wysyłają SMS-y z fałszywą informacją o możliwości sprawdzenia wysokości pensji.

Zespół CERT Polska opublikował ostrzeżenia na swoich kontach w mediach społecznościowych. "Uwaga, kolejna odsłona kampanii phishingowej wykorzystującej wiadomości SMS. Tym razem oszuści podszywają się pod Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Informują o możliwości sprawdzenia wysokości pensji" - czytamy we wpisie na Facebooku.

Przedstawiciele zespołu wskazali, że "po kliknięciu w znajdujący się w wiadomości link, użytkownik jest przenoszony na nieprawdziwą stronę Twój e-PIT". "Dalsza część oszustwa przebiega jak we wcześniejszych odsłonach: wyświetla się panel wyboru banku, a następnie fałszywy panel logowania. Zdobyte w ten sposób dane uwierzytelniające do bankowości internetowej służą do kradzieży pieniędzy z konta" - wyjaśniono.

Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa w ostatnich dniach ostrzegały przed fałszywą stroną systemu e-TOLL, który służy do poboru opłat drogowych.

Oszuści podszywają się pod banki

Trwa ofensywa oszustów, którzy próbują wykorzystać naszą nieuwagę podczas gorączkowego okresu przed świętami Bożego Narodzenia.

Ostatnio z espół cyberbezpieczeństwa w Komisji Nadzoru Finansowego (CSIRT KNF) ostrzegał przed oszustami podszywającymi się pod firmę InPost. Poczta Polska również ostrzegała przed nową kampanią phishingową, w której wykorzystywana jest marka narodowego operatora.

Cyberprzestępcy podszywają się też pod banki. PKO BP w ostatnich dniach ostrzegał klientów przed fałszywymi SMS-ami z informacją o niedopłacie do paczki. Na celowniku oszustów znaleźli się też klienci Credit Agricole.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości