Oficjalnie: budowa metra na Woli rusza 25 listopada

Rusza nowa organizacja ruchu
Rusza nowa organizacja ruchu
Lech Marcinczak, tvnwarszawa.pl
Lech Marcinczak, tvnwarszawa.plRusza nowa organizacja ruchu

Znaki drogowe nie pozostawiają wątpliwości: 25 listopada wieczorem zacznie się budowa metra na Woli. A wraz z nią - potężne utrudnienia, w tym zamknięcie Górczewskiej między al. Prymasa Tysiąclecia a Płocką.

W weekend na wolskich ulicach pojawiły się żółte ulice z ostrzeżeniem "Budowa II linii metra. Ulica zamknięta dla ruchu od dnia 25.11.2016".

–18 listopada została zatwierdzona organizacja ruchu dla pierwszej fazy budowy, obejmującej stacje C6 Księcia Janusza i C7 Młynów. Planowane przekazanie terenu nastąpi w piątek 25 listopada w porze wieczornej – powiedziała portalowi transport-publiczny.pl Anna Dudkiewicz, rzeczniczka firmy Gulermak.

W części zamknięta, w części zwężona

Na stronie ZTM opublikowano również mapy z objazdami komunikacji miejskiej. Zgodnie z nowym planem, Górczewska będzie całkowicie zamknięta między al. Prymasa Tysiąclecia i Płocką, gdzie w planowana jest budowa stacji C7 Młynów.

Trochę lepiej będzie między centrum handlowym Wola Park a ul. Deotymy (w rejonie przyszłej stacji C6 Księcia Janusza). Tam ulica będzie zwężona do jednej jezdni i dwóch pasów ruchu, po których przejadą jednak wyłącznie autbusy.

Objazdy związane z budową metraZTM

Jak dojechać do centrum?

Objazd wyznaczony został Elekcyjną i dalej Wolską, Kasprzaka, Prostą i Towarową – tędy przebiegać będzie główny dojazd do Śródmieścia. W ciągu tych ulic pojawią się nowe buspasy.

Pojawią się też dodatkowe tramwaje jadące wzdłuż ul. Wolskiej i Obozowej.

Nową trasą pojedzie m.in. linia 13: KAWĘCZYŃSKA-BAZYLIKA - Kawęczyńska - al. Tysiąclecia - Kijowska - Targowa - al. Solidarności - most Śląsko-Dąbrowski - al. Solidarności - Wolska - CM. WOLSKI.

Uruchomiona zostanie także okresowa linia 44: NOWE BEMOWO - Powstańców Śląskich - Radiowa - Dywizjonu 303 - Obozowa - Młynarska - al. Solidarności - Okopowa - Towarowa - pl. Zawiszy - Grójecka - PL. NARUTOWICZA.

Szczegółowy rozkład objazdów można znaleźć na stronie ZTM.

Obawy mieszkańców

"Koniec z wygodnym dojazdem do pracy", "Ostanie dni z przejezdną Górczewską" – to tylko kilka z wpisów, które można znaleźć na forach związanych z Wolą. Mieszkańcy obawiają się, że nowa organizacja ruchu spowoduje chaos na ulicach. Zwłaszcza w pierwszych dniach, zanim kierowcy i pasażerowie komunikacji publicznej przyzwyczają się do zmian.

Według wstępnych planów, nowa organizacja miała być wprowadzona 11 listopada. Nie udało się to ze względu na protesty mieszkańców i sprzeciw władz dzielnicy.

Za budowę metra na Woli odpowiada turecka firma Gulermark. Umowę podpisano 29 października, o czym informowaliśmy na tvnwarszawa.pl. Zgodnie z harmonogramem, prace powinny zakończyć się w grudniu 2019 roku.

Planowane stacje to: Płocka umiejscowiona pod ul. Płocką w rejonie skrzyżowania z ul. Wolską; Młynów planowana pod ul. Górczewską po wschodniej stronie wiaduktu kolejowego w rejonie ul. Sokołowskiej i Syreny oraz Księcia Janusza pod ul. Górczewską w rejonie skrzyżowania z ul. Księcia Janusza.

Czytaj więcej o wątpliwościach mieszkańców:

Burmistrz Woli o projekcie organizacji ruchu w czasie budowy metra
Burmistrz Woli o projekcie organizacji ruchu w czasie budowy metratvnwarszawa.pl

kw/r

Pozostałe wiadomości