Wir polarny zostanie rozerwany? Pogodowe scenariusze na styczeń

Źródło:
tvnmeteo.pl
Warunki biometeo w piątek
Warunki biometeo w piątektvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś

Powrót śniegu i mrozu w północno-wschodniej Polsce to dopiero początek. Zima będzie się rozkręcać. Już w kolejnym tygodniu śnieg może leżeć w całym kraju, a w niektórych regionach nocami należy oczekiwać siarczystego mrozu. O tym, co czeka nas w pogodzie w styczniu, pisze w swoim blogu synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Od dłuższego czasu wiry niżowe znad północnej części Oceanu Atlantyckiego pchają w naszym kierunku łagodne masy powietrza z zachodu, robiąc dwa wyjątki: na początku grudnia i tuż przed świętami Bożego Narodzenia, wpuszczając na chwilę zimę z północy. Coraz mocniej jednak zaczynają pchać się na daleką północ, podbijać Arktykę i spychać nad Kanadę zalegający bezpośrednio nad lodem arktycznym układ wyżowy. Niże z zapałem francuskiego rewolucjonisty i okrzykiem "Vive la liberté!" zaczynają uwalniać potencjał drzemiących tam mas mroźnego powietrza. Trzymane w ryzach arktyczne zimno ma zsunąć się w nasz rejon globu, co oznacza powrót zimy w styczniu. Ciepłe masy powietrza bronić się będą niczym szlacheckie niedobitki ze stronnictwa króla Ludwika XVI. Czy ostatecznie poddadzą się i położą głowę na herbowej tarczy?

Za nami najcieplejszy rok w historii pomiarów meteorologicznych. Trwająca zima 2023/2024 jest i będzie wyjątkowo rozchwiana termiczne, wietrzna i sztormowa. Wiele wskazuje na to, że takie zimy, z silnymi skokami temperatury i wichurami, w czasie których aż strach wyściubić nos z domu, to nasza przyszłość. Coraz cieplejsze wody Atlantyku dają impuls do formowania się coraz silniejszych cyklonów szerokości umiarkowanych. Wielka zmiana klimatu globu odzwierciedla się w kapryśnej aurze. W ciągu najbliższych dni jej symptomem ma być zaburzenie cyrkulacji powietrza nad Arktyką przez wyjątkowo silny napływ ciepła w tamte rejony, zarówno przy ziemi, jak i wysoko w atmosferze, który zepchnie surowe zimne masy nad Europę. Taki paradoks - w związku z ocieplaniem się klimatu czeka nas mróz.

Dzienna temperatura powietrza odnotowywana od 1940 r. Czarną nieprzerywaną linią zaznaczony jest rok 2023ClimateReanalyzer.org, Climate Change Institute, University of Maine

Pogoda na styczeń. Zima z siarczystym mrozem i śnieżycami może zaatakować

Ale w styczniu fale mrozu nie są niczym wyjątkowym. Już wiele dekad temu, w roku 1954, niemiecki klimatolog Hermann Flohn wykazał, że w Europie Środkowej występują regularnie pojawiające się zjawiska w przebiegu pogody, w tym w połowie stycznia właśnie tak zwane "wtargnięcie zimy" w związku z rozbudową antycyklonu nad północną częścią kontynentu. Wyż utrzymuje się średnio co najmniej przez 10 dni. Ale czy w naszych czasach możemy mówić jeszcze o regularności? W każdym razie w świetle wyliczeń amerykańskiego modelu globalnego widać rzeczywiście rozbudowujący się wielki jęzor zimna, sięgający od rosyjskiej Arktyki przez Polskę i Niemcy po Hiszpanię. Fala zimna wtargnąć ma w związku z uformowaniem się najpierw wyżu nad Wyspami Brytyjskimi, a później wału wyżowego od Azorów po Laponię. Jednak to wiry niżowe nadać mają ton pogodzie w nadchodących dniach, tak jak robią to już od dłuższego czasu.

Prognoza temperatury na 15 stycznia na wysokości 1,5 km według modelu GFSwetter3.de

Zacznijmy od początku. Rozlegle wiry niżowe znad północnego Atlantyku nabierają sił w rejonie Islandii, gdzie ich centra stają się głębokimi studniami w atmosferze wciągającymi masy powietrza ze swoich rubieży. Gdy zalegały w umiarkowanych szerokościach geograficznych, pchały do nas masy łagodnego powietrza z zachodu, robiąc tylko krótkie wyjątki dla zimna z północy. Teraz jednak widać, jak zaczynają wnikać w wysokie szerokości, z jednej strony tłocząc tam ciepło znad Atlantyku, a z drugiej wypychając zimne masy. Pomoże im w tym wyż formujący się nad północno-zachodnią Europą oraz ocieplenie stratosfery. Bo wysoko w atmosferze, na wysokości około 30 kilometrów, docierają właśnie w pobliże bieguna ciepłe masy powietrza znad okołorównikowego Pacyfiku. Jeszcze 30 grudnia zimno resztami sił trzymało się bieguna, ale w kolejnych dniach wyraźnie widać w prognozach, jak zsuwa się nad Europę. To mocno wpłynie na sytuację meteorologiczną przy ziemi, dając impuls do rozwoju potężnej zatoki chłodu. 

Resztki zimnych mas powietrza nad biegunem północnym 30 grudnia 2023 (po lewej) oraz chłód nad Europą i ciepło w pobliżu bieguna 4 stycznia 2024 (po prawej)tropicaltidbits.com

Zalegające nad Arktyką zimno zsuwa się nad Europę. Wspomoże i doda wigoru niżom, które ulokowane nad północnymi rubieżami Rosji i Morzem Barentsa pompować będą kolejne porcje zimna. W początkach stycznia silny mróz obejmuje Skandynawię i Rosję, gdzie temperatura spada do -40 stopni Celsjusza. Zahacza o północno-wschodnią Polskę, gdzie mróz trwa już nieprzerwanie, a około 5 stycznia przyniesie poniżej -10 st. C. 7-8 stycznia mróz ma już nie odpuścić w ciągu dnia na obszarze całego kraju, podczas gdy nocami temperatura spadać ma poniżej -15 st. C przy rozpogodzeniach. Jednak niebo przysłaniać będą chmury i okresami występować będą opady śniegu, co oznacza, że około 10 stycznia ponownie w całej Polsce będzie zalegać pokrywa śnieżna o wysokości od około 1 cm na zachodzie do 10-15 cm na północnym wschodzie kraju oraz na przedgórzu.

Prognozowana temperatura na 2 stycznia ClimateReanalyzer.org, Climate Change Institute, University of Maine
Prognozowana temperatura na 8 styczniaClimateReanalyzer.org, Climate Change Institute, University of Maine
Prognozowana pokrywa śnieżna na 10 styczniaClimateReanalyzer.org, Climate Change Institute, University of Maine

Ta rozwijająca się teraz fala mrozu w pierwszej dekadzie stycznia dobrze widoczna jest w prognozach odchylenia średniej temperatury od normy nad północno-wschodnią Europą liczonych w Europejskim Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody (ECMWF). Skandynawia i północno-zachodnia Rosja znajdują się w okowach silnego mrozu. W drugim tygodniu stycznia zdecydowanie obejmie on i nas, prognoza odchylenia na minus średniej temperatury od normy wynieść ma bowiem w Polsce około 2-4 stopni. Z północnego wschodu płynie powietrze suche, bez wielkich opadów śniegu, które ziemię, przykrytą tylko cienką warstwą puchu, mrozi niemiłosiernie i po prostu szkodzi. Według wyliczeń modelu GFS rano 15 stycznia na wschodzie kraju możemy spodziewać się od -15 do -20 st. C mrozu. Pokazana na wstępie mapa z prognozą pola temperatury na wysokości 1,5 km nad Polską obrazuje siłę fali mrozu, który jest bardzo prawdopodobny. 

Prognoza odchylenia średniej temperatury od normy wieloletniej w tygodniu 1-7 stycznia ECMWF
Prognoza odchylenia średniej temperatury od normy wieloletniej w tygodniu 8-14 stycznia ECMWF

Wir polarny i groźny pogodowy scenariusz

Wyż znad Wysp Brytyjskich ma wziąć udział w tworzeniu wielkiej blokady dla ciepłych niżów atlantyckich w postaci wału wyżowego rozciągającego się jak fortyfikacja w atmosferze od Islandii po Tunezję. Wał taki pomoże w zsuwaniu się znad Arktyki nad północną i wschodnią część kontynentu wirów niżowych ciągnących ze sobą masy powietrza znad bieguna. W jego zasięgu ma znaleźć się nie tylko Skandynawia i Rosja, ale również Polska. Prognozowane odchylenie od normy temperatury porcji powietrza na wysokości 1,5 km może wynieść 18 stycznia nawet 20 stopni na minus. To oznacza dużą anomalię temperatury, nawet jak na styczeń. Czy to, co przyniesie nam takie zimno, będzie osławionym wirem polarnym? Twór widoczny w prognozach nosi wiele jego cech.

Wielka porcja zimna widoczna nad Europą 18 styczniatropicaltidbits.com
Prognoza odchylenia temperatury od normy na wysokości 1,5 km na 18 styczniatropicaltidbits.com

Nagłe ocieplenie stratosferyczne

Jeżeli dobrze przyjrzeć się prognozom cyrkulacji powietrza nad biegunem, to dostaniemy kilka wskazówek do prognoz. O ile ciepło wciskające się w rejony podbiegunowe w pierwszej połowie stycznia ma nie rozbić wiru polarnego, tylko zepchnąć go w nasze szerokości geograficzne, nie dając prawdopodobieństwa na długie i uciążliwe śnieżyce oraz mrozy, o tyle pojawia się ono w drugiej połowie miesiąca. Bo w prognozach na 15 stycznia rysuje się coraz mocniej rozciągający się w stratosferze wir polarny i początek formowania dwóch jego centrów w pewnym oddaleniu od bieguna, nad północną Skandynawią i Kanadą. Jeśli ten scenariusz się utrzyma, a od strony Pacyfiku wniknie nad biegun silne ciepło, to oznacza początek czegoś bardzo ciekawego, ale i niebezpiecznego. Dla Europy Północnej i Środkowej oznacza prawdziwą zimę, falę śnieżyc, a później mróz.

Czy nastąpi do tego tzw. nagłe ocieplenie stratosferyczne, w wyniku którego wir polarny zostanie rozerwany na dwa mniejsze, z których jeden szaleć będzie nad Europą? Tego jeszcze nie wiemy, choć oczy badaczy śledzą każdy ruch niżu poza jego naturalnym siedliskiem. To twór, który przyniósłby najpierw śnieżyce od Szkocji po Karpaty, a później falę silnego mrozu. Bowiem po szarży wiru rodzi się zwykle na jego tyłach wyż, niosący pogodne i bezwietrzne noce, w czasie których temperatura spokojnie spada do -25 st. C. Symptomy tego zimna, twardo trzymającego się północnej i wschodniej części kontynentu, widać w prognozie odchylenia na minus temperatury średniej licznej w ośrodku badawczym ECMWF. Czy odchylenie na minus będzie z każdym kolejnym dniem zwiększać się dla trzeciego i czwartego tygodnia stycznia? Czy potwierdzą się długoterminowe prognozy śnieżnej i mroźnej zimy w styczniu i lutym? Jest spore prawdopodobieństwo, choć w naszej rozchwianej meteorologicznie rzeczywistości niczego nie możemy być pewni.

Dzielenie się wiru polarnego na dwa mniejsze z centrami nad północną Skandynawią i Kanadą widoczne 15 styczniatropicaltidbits.com
Prognoza odchylenia średniej temperatury od normy wieloletniej w tygodniu 15-21 stycznia ECMWF

Co prognozują Amerykanie

Dużo łagodniejszy scenariusz dla Polski kreśli amerykański model długoterminowy Narodowej Administracji ds. Oceanu i Atmosfery (NOAA). Wylicza średnią temperaturę w styczniu powyżej normy o około dwa stopnie. Opady wylicza jako wyższe niż zwykle, co daje obraz stycznia w sumie ciepłego i wilgotnego, nie dając wiele pola silnym falom mrozu. Trzeba jednak pamiętać, że zaburzenia w cyrkulacji strefowej nad Europą rozwijają się w tempie ekspresowym, tym samym nie dając szacownym modelom sezonowym dużych szans na wyłapanie różnych "wyskoków". Tylko Europie Północnej puszcza wyraźny sygnał, że będzie zimniej niż zwykle.

Prognoza odchylenia średniej miesięcznej temperatury od normy wieloletniej w styczniuNOAA

Po wyjątkowo ciepłej ostatniej dekadzie grudnia przyszedł styczeń, który również zapowiada się na bardzo rozchwiany, z falami zimna i ciepła na przemian. Po takim styczniu, wilgotnym, deszczowo-śnieżnym, może przyjść zimny i suchy luty, a przynajmniej tak wynika dziś z prognoz ECMWF. Prognozowane odchylenia średniej temperatury powietrza oraz sumy opadów poniżej normy nad Skandynawią i środkową Europą sugerują, że w przyszłym miesiącu rozwinąć się może wielki, stabilny wyż. Taki jak na luty przystało. Może więc ta zima będzie miała sporo cech typowych dla tej pory roku, tyle tylko że tempo zmian aury może być zawrotne.

Autorka/Autor:Arleta Unton-Pyziołek

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock, tropicaltidbits.com

Pozostałe wiadomości

Czekają nas duże zmiany w pogodzie. Od niedzieli będzie coraz więcej opadów, a następny tydzień w wielu miejscach Polski przyniesie śnieg. Mieszanka opadów spowoduje bardzo trudne warunki na drogach, a przy porywistym wietrze spodziewamy się nawet krótkich śnieżyc.

Nadciąga "bardzo dynamiczny niż". Spadnie śnieg i będzie mocno wiać

Nadciąga "bardzo dynamiczny niż". Spadnie śnieg i będzie mocno wiać

Źródło:
tvnmeteo.pl

W piątek wieczorem warunki na drogach w niektórych regionach Polski będą niebezpieczne - ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, który wydał alarmy pierwszego stopnia przed opadami marznącymi. Dodatkowo opublikowano prognozę zagrożeń na najbliższy weekend. Z komunikatu wynika, że największym zagrożeniem może być silny wiatr.

Gołoledź i silny wiatr. Ostrzeżenia IMGW

Gołoledź i silny wiatr. Ostrzeżenia IMGW

Źródło:
IMGW

Badania dziury ozonowej nad Antarktydą wykazały, że jej tegoroczny rozmiar był siódmym najmniejszym od 1992 roku, kiedy zaczął obowiązywać Protokół montrealski. Naukowcy mówią o pozytywnym działaniu podjętych w ostatnich latach środków naprawczych i szacują, kiedy może nastąpić całkowita jej regeneracja.

Dziura ozonowa najmniejsza od lat. Naukowcy szacują, kiedy się "zagoi"

Dziura ozonowa najmniejsza od lat. Naukowcy szacują, kiedy się "zagoi"

Źródło:
NOAA

Tylko do najbliższej niedzieli mieszkańcy Brienz/Brinzauls w Szwajcarii mają czas na opuszczenie swoich domów. Nad wioską po raz kolejny unosi się widmo wystąpienia potężnego osuwiska skał i ziemi. Decyzję o masowej ewakuacji podjęły władze gminy Albula/Alvra.

Na opuszczenie wioski mają czas do niedzieli. Mogą nie wrócić przez kilka miesięcy

Na opuszczenie wioski mają czas do niedzieli. Mogą nie wrócić przez kilka miesięcy

Źródło:
Enex, Reuters

28-letni obywatel Korei Południowej został zatrzymany przez służby lotniska w stolicy Peru. Mężczyzna próbował przejść przez kontrolę bezpieczeństwa z ponad 400 żywymi pająkami i wijami ukrytymi pod ubraniem, by polecieć do Korei Południowej. Jak przekazały służby, wszystkie należały do niebezpiecznych i silnie jadowitych gatunków.

Pod ubraniem miał kilkaset jadowitych pająków i wijów. 28-latek zatrzymany na lotnisku

Pod ubraniem miał kilkaset jadowitych pająków i wijów. 28-latek zatrzymany na lotnisku

Źródło:
Reuters

Już dziś nocne niebo rozświetli tak zwany Księżyc Bobrów. Będzie to ostatnia w tym roku superpełnia. W ten weekend czeka nas także wyjątkowa noc spadających gwiazd.

Ostatnia superpełnia Księżyca w tym roku

Ostatnia superpełnia Księżyca w tym roku

Źródło:
CNN

W krajach Ameryki Środkowej trwają przygotowania na nadejście burzy tropikalnej Sara. Pierwszy na jej drodze znajdzie się Honduras.

Sara zagraża Karaibom. "Potencjalnie katastrofalne powodzie błyskawiczne"

Sara zagraża Karaibom. "Potencjalnie katastrofalne powodzie błyskawiczne"

Źródło:
Reuters

Kiedy Aaron Ricks, mieszkaniec Scottsdale w amerykańskim stanie Arizona, zrobił sobie przerwę na lunch w środę 13 listopada, zauważył, że coś zwisa z okolic silnika jego samochodu. Był to wąż, który prawdopodobnie był czyimś zwierzęciem domowym.

"Myślałem, że to torba na zakupy". Pasażer na gapę zszokował mężczyznę

"Myślałem, że to torba na zakupy". Pasażer na gapę zszokował mężczyznę

Źródło:
FOX10, CNN

Smog drastycznie ograniczył widoczność w północno-zachodnich Indiach, zasłaniając między innymi widok na mauzoleum Tadź Mahal w Agrze i powodując opóźnienia lotów. Ponadto sprawił, że do lekarzy zgłasza się coraz więcej osób mających problemy z drogami oddechowymi. W Nowym Delhi zamknięto szkoły do odwołania, lekcje będą odbywać się zdalnie.

"We wszystkich szkołach zajęcia będą się odbywały w trybie zdalnym do odwołania"

"We wszystkich szkołach zajęcia będą się odbywały w trybie zdalnym do odwołania"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, IndiaToday, BBC

Sytuacja pogodowa w Maladze powoli stabilizuje się. Dzień wcześniej te regiony Hiszpanii nawiedziły ulewy. Trwa akcja sprzątania ulic, które znalazły się pod wodą, a szkoły od piątku mają wznowić lekcje. Policja pokazała nagrania z ulic zalanego miasta. Minionej nocy cztery tysiące osób spędziło noc poza domem po ewakuacji.

Zalane ulice i pola. Pokazali zniszczenia po ulewach

Zalane ulice i pola. Pokazali zniszczenia po ulewach

Aktualizacja:
Źródło:
El Mundo, El Pais, tvnmeteo.pl, TVE

U wybrzeży Wysp Salomona na Pacyfiku znaleziono największy koralowiec na świecie - twierdzą badacze z ekspedycji National Geographic Society’s Pristine Seas. Zdaniem odkrywców, liczy on sobie co najmniej 300 lat i jest w doskonałej kondycji.

Na Pacyfiku odkryto megakoralowiec

Na Pacyfiku odkryto megakoralowiec

Źródło:
PAP, BBC

Niektórzy mieszkańcy naszego kraju 11 listopada mogli zobaczyć na niebie białą smugę, a inni usłyszeli głośny huk. Nad Polską pojawił się bolid, czyli bardzo jasny meteor. Trwa sprawdzanie, czy fragmenty kosmicznej skały mogły spaść na Ziemię.

Obiekt z kosmosu nad Polską. Uległ trzem fragmentacjom, kawałki mogły spaść na Ziemię

Obiekt z kosmosu nad Polską. Uległ trzem fragmentacjom, kawałki mogły spaść na Ziemię

Źródło:
skytinel.com

Kilkanaście ostatnich dni upływało nam pod znakiem stabilnej chłodnej i pochmurnej pogody. Od czasu do czasu padał deszcz, miejscami sypał także drobny śnieg. W świetle najnowszych prognoz już niedługo "sypnąć ma konkretnie". O nadchodzącym przedzimiu pisze synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

"Sypnąć ma konkretnie". Model pokazuje, że do Polski zbliża się śnieżyca

"Sypnąć ma konkretnie". Model pokazuje, że do Polski zbliża się śnieżyca

Źródło:
tvnmeteo.pl

U wybrzeży miasta Mijas w hiszpańskiej prowincji Malaga pojawiła się w środę trąba wodna. Wirujący lej widać na nagraniu.

Trąba wodna u wybrzeży Hiszpanii

Trąba wodna u wybrzeży Hiszpanii

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Do Filipin dotarł Usagi, kolejny tajfun. Żywioł, który w pewnym momencie nazywany był supertajfunem, przyniósł ulewne opady i porywisty wiatr. Władze przeprowadziły ewakuacje ponad 20 tysięcy mieszkańców. Gwałtowna pogoda tak szybko nie opuści tego azjatyckiego kraju, bo w prognozach czai się kolejne zagrożenie.

"Prosimy o zrobienie tego dla własnego bezpieczeństwa". Tajfun Usagi na Filipinach

"Prosimy o zrobienie tego dla własnego bezpieczeństwa". Tajfun Usagi na Filipinach

Źródło:
Reuters, Rappler, AlJazeera, AFP, PAGASA

Małżeństwo z Australii przeżyło niemałe zdziwienie po powrocie do domu z pracy. Pod ich nieobecność w sypialni rozgościła się koala. Zwierzęcia nie dało się łatwo przegonić.

Wrócili do domu, w sypialni zastali koalę. "Byłam tak zszokowana, że zapomniałam angielskiego"

Wrócili do domu, w sypialni zastali koalę. "Byłam tak zszokowana, że zapomniałam angielskiego"

Źródło:
CNN, abc.net.au

Potężna nawałnica nawiedziła wschodnie prowincje Sycylii. Intensywne opady deszczu doprowadziły do powodzi i lokalnych podtopień. Minionej doby włoskie służby musiały interweniować ponad 100 razy. Utrudnienia pogodowe spotkały też kierowców.

Auta z trudem jadą ulicą, którą płynie wartki strumień

Auta z trudem jadą ulicą, którą płynie wartki strumień

Aktualizacja:
Źródło:
Enex News

W Azerbejdżanie trwa 29. szczyt klimatyczny COP29. Naukowcy z organizacji Global Carbon Project w zaprezentowanym tam raporcie alarmują, że ilość wyemitowanego dwutlenku węgla pochodzącego z paliw kopalnych w 2024 roku ma być rekordowa.

Do atmosfery trafi rekordowa ilość CO2 ze spalania paliw kopalnych

Do atmosfery trafi rekordowa ilość CO2 ze spalania paliw kopalnych

Źródło:
PAP

U wybrzeży Norwegii pięć lat temu pojawił się Hvaldimir - białucha arktyczna podejrzewana o bycie rosyjskim szpiegiem. Jak pisze portal BBC, powołując się na ekspertkę zajmującą się tym gatunkiem ssaków, zwierzę mogło być wytrenowane do ochrony bazy morskiej na kole podbiegunowym.

Hvaldimir nie był rosyjskim szpiegiem? Ekspertka o nowej teorii

Hvaldimir nie był rosyjskim szpiegiem? Ekspertka o nowej teorii

Źródło:
PAP, BBC

Kilka międzynarodowych linii lotniczych wstrzymało loty na popularną wśród turystów wyspę Bali. Powodem jest utrzymująca się w powietrzu chmura pyłu po wybuchu wulkanu Lewotobi Laki Laki, znajdującego się na oddalonej o kilkaset kilometrów wyspie Flores w Indonezji. Pomimo że erupcja miała miejsce na początku listopada, z krateru nadal wydobywa się popiół i lawa.

Linie lotnicze odwołują loty na Bali. "Bezpieczeństwo jest priorytetem"

Linie lotnicze odwołują loty na Bali. "Bezpieczeństwo jest priorytetem"

Źródło:
Reuters, PAP, The Guardian

Ulice Bogoty znalazły się pod wodą po tym, jak miasto nawiedziła fala intensywnego deszczu. Towarzyszący opadom wiatr łamał gałęzie i przewracał drzewa, doprowadzając do paraliżu komunikacyjnego. W ubiegłą niedzielę w całej Kolumbii wprowadzono stan klęski żywiołowej w związku z powodzią, jaka przetoczyła się przez kraj.

Potężna ulewa sparaliżowała stolicę 52-milionowego kraju

Potężna ulewa sparaliżowała stolicę 52-milionowego kraju

Źródło:
PAP, Reuters

Rozprzestrzenia się duży pożar lasów na granicy amerykańskich stanów Nowy Jork i New Jersey. Opady deszczu nie pomogły, a sytuację pogarsza silny wiatr. Służby poinformowały we wtorek, że spłonęło już ponad dwa tysiące hektarów.

"To największy pożar od 2008 roku"

"To największy pożar od 2008 roku"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

- Świat musi sfinansować działania związane ze zmianą klimatu, ponieważ w przeciwnym razie cenę zapłaci ludzkość. To nie jałmużna, to inwestycja. Działania klimatyczne są konieczne, aby świat nadawał się do życia - ocenił sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres podczas szczytu klimatycznego COP29 w Baku, stolicy Azerbejdżanu.

"Działania są konieczne, aby świat nadawał się do życia"

"Działania są konieczne, aby świat nadawał się do życia"

Źródło:
PAP

Nowy przegląd danych uzyskanych prawie 40 lat temu przez sondę Voyager 2 pokazał, że obserwacje tej planety były zaburzone przez burzę słoneczną.

Voyager 2 miał pecha. Przeleciał obok Urana w bardzo złym momencie

Voyager 2 miał pecha. Przeleciał obok Urana w bardzo złym momencie

Źródło:
Reuters, CNN, tvnmeteo.pl

Badacze z Danii policzyli niesporczaki żyjące w tym kraju. Było to możliwe dzięki pomocy setek dzieci, które zebrały ponad osiem tysięcy porostów i mchów z nawet najdalszych rejonów Danii. Naukowcy zauważyli czterokrotny wzrost liczby gatunków, w tym co najmniej dziewięć nieopisanych.

Duńczycy wysłali dzieci na poszukiwania niesporczaków

Duńczycy wysłali dzieci na poszukiwania niesporczaków

Źródło:
PAP

Środkową Kalifornię nawiedziła w poniedziałek burza piaskowa. Widzialność była mocno ograniczona. Silny wiatr łamał drzewa i stwarzał niebezpieczne warunki pogodowe dla kierowców i pozostawił ponad dziesięć tysięcy osób bez prądu. Kilka osób zostało rannych w karambolu na autostradzie.

"Zobaczyłam, jak drzewo się przewraca i miażdży wszystko za mną"

"Zobaczyłam, jak drzewo się przewraca i miażdży wszystko za mną"

Źródło:
ABC30, tvnmeteo.pl

Lokalna chilijska społeczność wraz z ekspertami chcą podjąć walkę z kierowcami aut i ciężarówek, którzy od lat niszczą geoglify na pustyni Atakama. Gigantyczne rysunki przedstawiające między innymi zwierzęta lub figury geometryczne są coraz bardziej przykrywane przez ślady opon. Jak się jednak okazuje, obrońcy olbrzymich rzeźb chcą pozostawić na geoglifach rysy spowodowane działalnością człowieka, żeby były one przestrogą dla przyszłych pokoleń.

"Przykład pokazujący przyszłym pokoleniom, czego nie należy robić z naszym dziedzictwem"

"Przykład pokazujący przyszłym pokoleniom, czego nie należy robić z naszym dziedzictwem"

Źródło:
Reuters

U wybrzeży południowo-wschodniej Hiszpanii, w pobliżu miasta Mazarron, wydobyto wrak fenickiego statku sprzed 2,6 tys. lat - poinformował w poniedziałek hiszpański dziennik "El Pais".

"To jeden z najważniejszych starożytnych statków znalezionych w całości"

"To jeden z najważniejszych starożytnych statków znalezionych w całości"

Źródło:
PAP

Laboratorium w amerykańskim mieście Yemassee w Karolinie Południowej odzyskało ponad 20 małp z 43, które uciekły stamtąd w środę. Zwierzęta udało się schwytać, nie doznały żadnych obrażeń.

Schwytano część małp, które uciekły z laboratorium

Schwytano część małp, które uciekły z laboratorium

Źródło:
AP, NBC News, PAP