Wir polarny zostanie rozerwany? Pogodowe scenariusze na styczeń

Źródło:
tvnmeteo.pl
Prognoza pogody na piątek
Prognoza pogody na piątektvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś

Powrót śniegu i mrozu w północno-wschodniej Polsce to dopiero początek. Zima będzie się rozkręcać. Już w kolejnym tygodniu śnieg może leżeć w całym kraju, a w niektórych regionach nocami należy oczekiwać siarczystego mrozu. O tym, co czeka nas w pogodzie w styczniu, pisze w swoim blogu synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Od dłuższego czasu wiry niżowe znad północnej części Oceanu Atlantyckiego pchają w naszym kierunku łagodne masy powietrza z zachodu, robiąc dwa wyjątki: na początku grudnia i tuż przed świętami Bożego Narodzenia, wpuszczając na chwilę zimę z północy. Coraz mocniej jednak zaczynają pchać się na daleką północ, podbijać Arktykę i spychać nad Kanadę zalegający bezpośrednio nad lodem arktycznym układ wyżowy. Niże z zapałem francuskiego rewolucjonisty i okrzykiem "Vive la liberté!" zaczynają uwalniać potencjał drzemiących tam mas mroźnego powietrza. Trzymane w ryzach arktyczne zimno ma zsunąć się w nasz rejon globu, co oznacza powrót zimy w styczniu. Ciepłe masy powietrza bronić się będą niczym szlacheckie niedobitki ze stronnictwa króla Ludwika XVI. Czy ostatecznie poddadzą się i położą głowę na herbowej tarczy?

Za nami najcieplejszy rok w historii pomiarów meteorologicznych. Trwająca zima 2023/2024 jest i będzie wyjątkowo rozchwiana termiczne, wietrzna i sztormowa. Wiele wskazuje na to, że takie zimy, z silnymi skokami temperatury i wichurami, w czasie których aż strach wyściubić nos z domu, to nasza przyszłość. Coraz cieplejsze wody Atlantyku dają impuls do formowania się coraz silniejszych cyklonów szerokości umiarkowanych. Wielka zmiana klimatu globu odzwierciedla się w kapryśnej aurze. W ciągu najbliższych dni jej symptomem ma być zaburzenie cyrkulacji powietrza nad Arktyką przez wyjątkowo silny napływ ciepła w tamte rejony, zarówno przy ziemi, jak i wysoko w atmosferze, który zepchnie surowe zimne masy nad Europę. Taki paradoks - w związku z ocieplaniem się klimatu czeka nas mróz.

Dzienna temperatura powietrza odnotowywana od 1940 r. Czarną nieprzerywaną linią zaznaczony jest rok 2023ClimateReanalyzer.org, Climate Change Institute, University of Maine

Pogoda na styczeń. Zima z siarczystym mrozem i śnieżycami może zaatakować

Ale w styczniu fale mrozu nie są niczym wyjątkowym. Już wiele dekad temu, w roku 1954, niemiecki klimatolog Hermann Flohn wykazał, że w Europie Środkowej występują regularnie pojawiające się zjawiska w przebiegu pogody, w tym w połowie stycznia właśnie tak zwane "wtargnięcie zimy" w związku z rozbudową antycyklonu nad północną częścią kontynentu. Wyż utrzymuje się średnio co najmniej przez 10 dni. Ale czy w naszych czasach możemy mówić jeszcze o regularności? W każdym razie w świetle wyliczeń amerykańskiego modelu globalnego widać rzeczywiście rozbudowujący się wielki jęzor zimna, sięgający od rosyjskiej Arktyki przez Polskę i Niemcy po Hiszpanię. Fala zimna wtargnąć ma w związku z uformowaniem się najpierw wyżu nad Wyspami Brytyjskimi, a później wału wyżowego od Azorów po Laponię. Jednak to wiry niżowe nadać mają ton pogodzie w nadchodących dniach, tak jak robią to już od dłuższego czasu.

Prognoza temperatury na 15 stycznia na wysokości 1,5 km według modelu GFSwetter3.de

Zacznijmy od początku. Rozlegle wiry niżowe znad północnego Atlantyku nabierają sił w rejonie Islandii, gdzie ich centra stają się głębokimi studniami w atmosferze wciągającymi masy powietrza ze swoich rubieży. Gdy zalegały w umiarkowanych szerokościach geograficznych, pchały do nas masy łagodnego powietrza z zachodu, robiąc tylko krótkie wyjątki dla zimna z północy. Teraz jednak widać, jak zaczynają wnikać w wysokie szerokości, z jednej strony tłocząc tam ciepło znad Atlantyku, a z drugiej wypychając zimne masy. Pomoże im w tym wyż formujący się nad północno-zachodnią Europą oraz ocieplenie stratosfery. Bo wysoko w atmosferze, na wysokości około 30 kilometrów, docierają właśnie w pobliże bieguna ciepłe masy powietrza znad okołorównikowego Pacyfiku. Jeszcze 30 grudnia zimno resztami sił trzymało się bieguna, ale w kolejnych dniach wyraźnie widać w prognozach, jak zsuwa się nad Europę. To mocno wpłynie na sytuację meteorologiczną przy ziemi, dając impuls do rozwoju potężnej zatoki chłodu. 

Resztki zimnych mas powietrza nad biegunem północnym 30 grudnia 2023 (po lewej) oraz chłód nad Europą i ciepło w pobliżu bieguna 4 stycznia 2024 (po prawej)tropicaltidbits.com

Zalegające nad Arktyką zimno zsuwa się nad Europę. Wspomoże i doda wigoru niżom, które ulokowane nad północnymi rubieżami Rosji i Morzem Barentsa pompować będą kolejne porcje zimna. W początkach stycznia silny mróz obejmuje Skandynawię i Rosję, gdzie temperatura spada do -40 stopni Celsjusza. Zahacza o północno-wschodnią Polskę, gdzie mróz trwa już nieprzerwanie, a około 5 stycznia przyniesie poniżej -10 st. C. 7-8 stycznia mróz ma już nie odpuścić w ciągu dnia na obszarze całego kraju, podczas gdy nocami temperatura spadać ma poniżej -15 st. C przy rozpogodzeniach. Jednak niebo przysłaniać będą chmury i okresami występować będą opady śniegu, co oznacza, że około 10 stycznia ponownie w całej Polsce będzie zalegać pokrywa śnieżna o wysokości od około 1 cm na zachodzie do 10-15 cm na północnym wschodzie kraju oraz na przedgórzu.

Prognozowana temperatura na 2 stycznia ClimateReanalyzer.org, Climate Change Institute, University of Maine
Prognozowana temperatura na 8 styczniaClimateReanalyzer.org, Climate Change Institute, University of Maine
Prognozowana pokrywa śnieżna na 10 styczniaClimateReanalyzer.org, Climate Change Institute, University of Maine

Ta rozwijająca się teraz fala mrozu w pierwszej dekadzie stycznia dobrze widoczna jest w prognozach odchylenia średniej temperatury od normy nad północno-wschodnią Europą liczonych w Europejskim Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody (ECMWF). Skandynawia i północno-zachodnia Rosja znajdują się w okowach silnego mrozu. W drugim tygodniu stycznia zdecydowanie obejmie on i nas, prognoza odchylenia na minus średniej temperatury od normy wynieść ma bowiem w Polsce około 2-4 stopni. Z północnego wschodu płynie powietrze suche, bez wielkich opadów śniegu, które ziemię, przykrytą tylko cienką warstwą puchu, mrozi niemiłosiernie i po prostu szkodzi. Według wyliczeń modelu GFS rano 15 stycznia na wschodzie kraju możemy spodziewać się od -15 do -20 st. C mrozu. Pokazana na wstępie mapa z prognozą pola temperatury na wysokości 1,5 km nad Polską obrazuje siłę fali mrozu, który jest bardzo prawdopodobny. 

Prognoza odchylenia średniej temperatury od normy wieloletniej w tygodniu 1-7 stycznia ECMWF
Prognoza odchylenia średniej temperatury od normy wieloletniej w tygodniu 8-14 stycznia ECMWF

Wir polarny i groźny pogodowy scenariusz

Wyż znad Wysp Brytyjskich ma wziąć udział w tworzeniu wielkiej blokady dla ciepłych niżów atlantyckich w postaci wału wyżowego rozciągającego się jak fortyfikacja w atmosferze od Islandii po Tunezję. Wał taki pomoże w zsuwaniu się znad Arktyki nad północną i wschodnią część kontynentu wirów niżowych ciągnących ze sobą masy powietrza znad bieguna. W jego zasięgu ma znaleźć się nie tylko Skandynawia i Rosja, ale również Polska. Prognozowane odchylenie od normy temperatury porcji powietrza na wysokości 1,5 km może wynieść 18 stycznia nawet 20 stopni na minus. To oznacza dużą anomalię temperatury, nawet jak na styczeń. Czy to, co przyniesie nam takie zimno, będzie osławionym wirem polarnym? Twór widoczny w prognozach nosi wiele jego cech.

Wielka porcja zimna widoczna nad Europą 18 styczniatropicaltidbits.com
Prognoza odchylenia temperatury od normy na wysokości 1,5 km na 18 styczniatropicaltidbits.com

Nagłe ocieplenie stratosferyczne

Jeżeli dobrze przyjrzeć się prognozom cyrkulacji powietrza nad biegunem, to dostaniemy kilka wskazówek do prognoz. O ile ciepło wciskające się w rejony podbiegunowe w pierwszej połowie stycznia ma nie rozbić wiru polarnego, tylko zepchnąć go w nasze szerokości geograficzne, nie dając prawdopodobieństwa na długie i uciążliwe śnieżyce oraz mrozy, o tyle pojawia się ono w drugiej połowie miesiąca. Bo w prognozach na 15 stycznia rysuje się coraz mocniej rozciągający się w stratosferze wir polarny i początek formowania dwóch jego centrów w pewnym oddaleniu od bieguna, nad północną Skandynawią i Kanadą. Jeśli ten scenariusz się utrzyma, a od strony Pacyfiku wniknie nad biegun silne ciepło, to oznacza początek czegoś bardzo ciekawego, ale i niebezpiecznego. Dla Europy Północnej i Środkowej oznacza prawdziwą zimę, falę śnieżyc, a później mróz.

Czy nastąpi do tego tzw. nagłe ocieplenie stratosferyczne, w wyniku którego wir polarny zostanie rozerwany na dwa mniejsze, z których jeden szaleć będzie nad Europą? Tego jeszcze nie wiemy, choć oczy badaczy śledzą każdy ruch niżu poza jego naturalnym siedliskiem. To twór, który przyniósłby najpierw śnieżyce od Szkocji po Karpaty, a później falę silnego mrozu. Bowiem po szarży wiru rodzi się zwykle na jego tyłach wyż, niosący pogodne i bezwietrzne noce, w czasie których temperatura spokojnie spada do -25 st. C. Symptomy tego zimna, twardo trzymającego się północnej i wschodniej części kontynentu, widać w prognozie odchylenia na minus temperatury średniej licznej w ośrodku badawczym ECMWF. Czy odchylenie na minus będzie z każdym kolejnym dniem zwiększać się dla trzeciego i czwartego tygodnia stycznia? Czy potwierdzą się długoterminowe prognozy śnieżnej i mroźnej zimy w styczniu i lutym? Jest spore prawdopodobieństwo, choć w naszej rozchwianej meteorologicznie rzeczywistości niczego nie możemy być pewni.

Dzielenie się wiru polarnego na dwa mniejsze z centrami nad północną Skandynawią i Kanadą widoczne 15 styczniatropicaltidbits.com
Prognoza odchylenia średniej temperatury od normy wieloletniej w tygodniu 15-21 stycznia ECMWF

Co prognozują Amerykanie

Dużo łagodniejszy scenariusz dla Polski kreśli amerykański model długoterminowy Narodowej Administracji ds. Oceanu i Atmosfery (NOAA). Wylicza średnią temperaturę w styczniu powyżej normy o około dwa stopnie. Opady wylicza jako wyższe niż zwykle, co daje obraz stycznia w sumie ciepłego i wilgotnego, nie dając wiele pola silnym falom mrozu. Trzeba jednak pamiętać, że zaburzenia w cyrkulacji strefowej nad Europą rozwijają się w tempie ekspresowym, tym samym nie dając szacownym modelom sezonowym dużych szans na wyłapanie różnych "wyskoków". Tylko Europie Północnej puszcza wyraźny sygnał, że będzie zimniej niż zwykle.

Prognoza odchylenia średniej miesięcznej temperatury od normy wieloletniej w styczniuNOAA

Po wyjątkowo ciepłej ostatniej dekadzie grudnia przyszedł styczeń, który również zapowiada się na bardzo rozchwiany, z falami zimna i ciepła na przemian. Po takim styczniu, wilgotnym, deszczowo-śnieżnym, może przyjść zimny i suchy luty, a przynajmniej tak wynika dziś z prognoz ECMWF. Prognozowane odchylenia średniej temperatury powietrza oraz sumy opadów poniżej normy nad Skandynawią i środkową Europą sugerują, że w przyszłym miesiącu rozwinąć się może wielki, stabilny wyż. Taki jak na luty przystało. Może więc ta zima będzie miała sporo cech typowych dla tej pory roku, tyle tylko że tempo zmian aury może być zawrotne.

Autorka/Autor:Arleta Unton-Pyziołek

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock, tropicaltidbits.com

Pozostałe wiadomości

W weekend niż Lorenz nadal będzie kształtował pogodę w Polsce, przynosząc spore zachmurzenie i opady deszczu. Na termometrach ponownie zobaczymy niskie wartości. Kiedy będzie ciepło? Z prognoz wynika, że na temperaturę sięgającą 20 stopni trzeba jeszcze poczekać.

Kiedy będzie ciepło? Pogoda "cofnęła się o jakieś dwa miesiące"

Kiedy będzie ciepło? Pogoda "cofnęła się o jakieś dwa miesiące"

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. Na północy kraju w nocy spodziewane są silne podmuchy wiatru. W południowej Polsce kolejne godziny przyniosą natomiast przymrozki.

Ostrzeżenia IMGW. Tam nocą będzie niebezpiecznie

Ostrzeżenia IMGW. Tam nocą będzie niebezpiecznie

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

W czwartek nad Polską przesuwają się fronty atmosferyczne, które przynoszą ze sobą burze z gradem. Gwałtowna pogoda utrzymuje się w Polsce od rana - na północy pojawiła się krupa śnieżna, a na południu padał śnieg. Zdjęcia zjawisk otrzymaliśmy na Kontakt24.

Załamanie pogody. Z ciemnych chmur sypnęło gradem i śniegiem

Załamanie pogody. Z ciemnych chmur sypnęło gradem i śniegiem

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Sieć Obserwatorów Burz

Pogoda na jutro, czyli na piątek 16.05. W nocy niebo nad Polską będzie raczej pochmurne. Tylko w części kraju popada obfitszy deszcz i deszcz ze śniegiem. W dzień również będzie deszczowo, a lokalnie przydadzą się parasole.

Pogoda na jutro - piątek 16.05. Nocą może popadać deszcz ze śniegiem

Pogoda na jutro - piątek 16.05. Nocą może popadać deszcz ze śniegiem

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ulewy spowodowały w czwartek podtopienia na północy Hiszpanii. W gminie Colunga od północy spadło ponad 72 litrów wody na metr kwadratowy. W regionie trwa usuwanie skutków intensywnych opadów.

"Główna ulica wyglądała jak rzeka"

"Główna ulica wyglądała jak rzeka"

Źródło:
RTPA, La Voz de Asturias

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,2 zostało zarejestrowane w czwartek w centralnej Turcji. Jak podały lokalne media, wstrząsy odczuwalne były także w stolicy kraju, Ankarze.

W Turcji "zatrzęsło się dość mocno"

W Turcji "zatrzęsło się dość mocno"

Źródło:
CNN Turk, Volcano Discovery, EMSC

Młody niedźwiedź pojawił się na podwórku mieszkanki jednej z bieszczadzkich miejscowości. Jak opowiadała kobieta, zwierzę najprawdopodobniej skusił pozostawiony poza domem smalec. Niedźwiedzia obserwowała z okna, oczekując na przyjazd policji. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt24.

Niedźwiedź na podwórku Reporterki24. "Dojadał sobie smalczyk"

Niedźwiedź na podwórku Reporterki24. "Dojadał sobie smalczyk"

Źródło:
Kontakt24, WWF

W Tatrach w czwartek zrobiło się biało. Miejscami w ciągu doby dosypać może nawet 12 centymetrów. Zimowo-wiosenne krajobrazy zachęciły wiele osób do wyjścia w góry, ale jak ostrzegają ratownicy TOPR, do wędrówek wysokogórskich powinniśmy odpowiednio się przygotować.

Już jest biało, a śniegu może jeszcze dosypać

Już jest biało, a śniegu może jeszcze dosypać

Źródło:
PAP, TVN24

Nowojorscy badacze odkryli, że należące do limfocytów T komórki Th2 mogą być odpowiedzialne za reakcje alergiczne u dzieci z miast. - Znaleźliśmy je u niemowląt z miast, u których później rozwinęły się alergie - powiedziała doktor Kirsi Jarvinen-Seppo, pediatrka i alergolożka, autorka badania.

Dlaczego dzieci z miast są bardziej podatne na alergie?

Dlaczego dzieci z miast są bardziej podatne na alergie?

Źródło:
Science Daily, Eureka Alert

Powodzie błyskawiczne, który były następstwem obfitych opadów deszczu, nawiedziły Maryland i Wirginię. W pierwszym stanie ewakuowano ze szkoły 200 osób, w drugim rwąca woda porwała 12-letniego chłopca.

Woda porwała 12-letniego chłopca, ewakuowano 200 osób ze szkoły

Woda porwała 12-letniego chłopca, ewakuowano 200 osób ze szkoły

Źródło:
CNN

Trzy pożary szaleją w północnej części Minnesoty. Walkę z ogniem utrudnia silny wiatr. Największy z pożarów, o nazwie Jenkins Creek, strawił ponad 80 kilometrów kwadratowych terenów.

Trwa walka z trzema potężnymi pożarami

Trwa walka z trzema potężnymi pożarami

Źródło:
Reuters, CBS News

Środa w części Polski była burzowa. Zjawiskom towarzyszyły miejscami dość ulewne opady deszczu oraz silniejszy wiatr. Na niebie w Białymstoku pojawiły się groźnie wyglądające chmury - można je zobaczyć na zdjęciu.

Takie widoki na niebie w środę nad Polską

Takie widoki na niebie w środę nad Polską

Źródło:
tvnmeteo.pl

Dobiega połowa maja, a do Teksasu dotarły upały. Temperatura miejscami ma przekroczyć 40 stopni, mogą paść historyczne rekordy. Ostrzeżeniami przed spiekotą objęto kilka milionów Amerykanów.

"Potencjalnie historyczna" fala upałów. Może być ponad 40 stopni

"Potencjalnie historyczna" fala upałów. Może być ponad 40 stopni

Źródło:
CNN, NBC News

Firma Axiom Space poinformowała w środę o nowej dacie startu misji Ax-4 z Polakiem Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Wcześniej lot planowano na jeden z ostatnich dni maja.

Lot Polaka w kosmos przełożony. Jest nowa data

Lot Polaka w kosmos przełożony. Jest nowa data

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

W austriackiej Styrii potwierdzono pierwsze przypadki brucelozy u zajęcy. Ta choroba bakteryjna może stanowić potencjalne zagrożenie dla innych dzikich lub hodowlanych zwierząt, a także dla ludzi.

Bruceloza u zajęcy w Austrii. Co to za choroba?

Bruceloza u zajęcy w Austrii. Co to za choroba?

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, IMP im. prof. J. Nofera, GIS

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,1 wystąpiło w pobliżu wyspy Karpatos na Morzu Śródziemnym, niedaleko Krety. Wstrząsy były odczuwalne także na Rodos oraz w Egipcie. Lokalne władze wprowadziły tymczasowe ostrzeżenie przed tsunami, które w środę zostało odwołane.

Trzęsienie ziemi w pobliżu Krety. "Natychmiast oddal się od wybrzeża"

Trzęsienie ziemi w pobliżu Krety. "Natychmiast oddal się od wybrzeża"

Aktualizacja:
Źródło:
FOX Weather, Reuters, Kathimerini

Mieszkańcy hrabstwa Somerset w stanie Pensylwania w Stanach Zjednoczonych zmagają się z powodzią. Szczególnie trudna sytuacja ma miejsce w dzielnicy Meyersdale, gdzie zalanych zostało wiele domów. W okolicy prowadzona jest akcja ewakuacyjna.

Ewakuują mieszkańców. "Woda sięga nawet do pierwszego piętra"

Ewakuują mieszkańców. "Woda sięga nawet do pierwszego piętra"

Źródło:
CBS, CNN,

Fala zimna obejmująca Polskę potęguje tęsknotę za ciepłem i latem. W świetle najnowszych materiałów prognostycznych termicznie wkroczyć mamy w lato po 25 maja, tuż przed 1 czerwca, kiedy rozpocznie się lato meteorologiczne.

Jaka pogoda na lato? Ten miesiąc może okazać się idealny na urlop w Polsce

Jaka pogoda na lato? Ten miesiąc może okazać się idealny na urlop w Polsce

Źródło:
TVN24+

Od kilku dni w lokalnym sklepiku w samym centrum Polski regularnie słucham, co i komu zmarzło podczas tegorocznej majowej fali chłodu. Na jednej z pobliskich plantacji truskawek w moim regionie ogrodniczo-sadowniczym, między Warszawa a Łodzią, na straty poszło aż 80 procent uprawy. Z wielu regionów Polski - Podlasia, Mazowsza, Ziemi Łódzkiej, Lubelszczyzny i innych - spływają od kilku dni informacje o szkodach, jakie poczyniły przymrozki.

To może być najzimniejszy maj od dekad. Kiedy zrobi się ciepło?

To może być najzimniejszy maj od dekad. Kiedy zrobi się ciepło?

Źródło:
TVN24+

Tegoroczna wiosna w Wielkiej Brytanii może być najsuchsza w historii. Agencja Met Office przekazała, że od początku pory roku w kraju spadło średnio 80 litrów wody na metr kwadratowy, prawie trzy razy mniej niż wynosi średnia wieloletnia. Eksperci ostrzegają, że tak sucha wiosna może oznaczać poważne kłopoty z zasobami wody latem.

Ta wiosna na Wyspach może być rekordowa

Ta wiosna na Wyspach może być rekordowa

Źródło:
Reuters, BBC

Tornado przeszło w poniedziałek w Karolinie Południowej. Wiatr o prędkości bliskiej 170 kilometrów na godzinę niszczył domy i wyrywał drzewa w miejscowości Langley. Największe zniszczenia odniosła miejska remiza - kilka pojazdów strażackich zostało uwięzionych w środku, przez co strażacy mieli problemy z usuwaniem skutków burzy.

Burza przeszła nad remizą. Strażacy mają spory problem

Burza przeszła nad remizą. Strażacy mają spory problem

Źródło:
Aiken County Department of Emergency Management, watchers.news

Kontakt z gąsienicami kuprówki rudnicy może być niebezpieczny dla zdrowia. Jak ostrzegają leśnicy, larwy tego motyla pokryte są włoskami, których dotknięcie powoduje u niektórych wysypkę i swędzenie. Gatunek ten ma także negatywny wpływ na drzewa.

Żerują na polskich roślinach. "Lepiej nie dotykać tych owadów"

Żerują na polskich roślinach. "Lepiej nie dotykać tych owadów"

Źródło:
Nadleśnictwo Lubliniec, Instytut Ochrony Roślin PAN

Minionej nocy mieszkańcy włoskiej Katanii znów mogli podziwiać podniebny spektakl, jaki zaserwowała Etna - najwyższy wulkan Europy. Kilkugodzinna aktywność żywiołu rozświetliła niebo, co można zobaczyć na nagraniu.

Ognisty pióropusz rozświetlił noc. Nagranie z Sycylii

Ognisty pióropusz rozświetlił noc. Nagranie z Sycylii

Źródło:
ANSA

Na wyspie Negros nad ranem wybuchł wulkan Kanlaon - poinformował Filipiński Instytut Wulkanologii i Sejsmologii (PHIVOLCS). Mieszkańców obudził dudniący dźwięk, a okolica pokryła się cienką warstwą popiołu. Zalecono ewakuację.

Dudnienie rozległo się nad ranem, okolicę pokrył popiół

Dudnienie rozległo się nad ranem, okolicę pokrył popiół

Źródło:
Reuters, Inquirer

Mrówki Brachyponera chinensis intensywnie rozprzestrzeniają się po wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Są gatunkiem inwazyjnym, a po ich ugryzieniu występuje silna reakcja alergiczna, która w niektórych przypadkach może doprowadzić nawet do śmierci.

Inwazyjne mrówki. Po ich ugryzieniu może wystąpić silna reakcja alergiczna

Inwazyjne mrówki. Po ich ugryzieniu może wystąpić silna reakcja alergiczna

Źródło:
Live Science

Tej nocy niebo rozświetliła Pełnia Kwiatowego Księżyca. Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcia na których widać, jak prezentowało się to zjawisko. Nasz naturalny satelita mógł wydawać się odrobinę mniejszy i ciemniejszy niż zwykle.

Za nami mikropełnia Księżyca

Za nami mikropełnia Księżyca

Aktualizacja:
Źródło:
timeanddate.com, "Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl

W poniedziałek rano przy brzegu plaży w Kołobrzegu znaleziono martwą szarytkę morską. Ciało ssaka morskiego wyłowiono i zabezpieczono do badań. To druga martwa foka znaleziona w tym roku.

Martwa foka w Kołobrzegu. "Był to samiec, duży osobnik"

Martwa foka w Kołobrzegu. "Był to samiec, duży osobnik"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Strażacy walczą z pożarem, który wybuchł w hrabstwie Saint Louis w północno-wschodniej Minnesocie. Ogień zniszczył tam kilka domów, a z powodu zagrożenia ewakuowano kilkadziesiąt osób.

Spłonęły domy, ewakuowano kilkadziesiąt osób

Spłonęły domy, ewakuowano kilkadziesiąt osób

Źródło:
CNN, fox9.com, cbsnews.com

Zimno na razie z nami zostaje. Jaką aurę przyniesie druga połowa maja? Czego możemy spodziewać się podczas zimnych ogrodników oraz zimnej Zośki? Sprawdź autorską, długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego z tvnmeteo.pl.

Pogoda na 16 dni: długa droga do dużego ocieplenia

Pogoda na 16 dni: długa droga do dużego ocieplenia

Źródło:
tvnmeteo.pl