Alerty IMGW. Ostrzeżenia drugiego stopnia

Aktualizacja:
Autor:
kw,
as
Źródło:
IMGW
Warunki biometeo w czwartek
Warunki biometeo w czwartektvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne drugiego i pierwszego stopnia. Jak podaje komunikat, w poniedziałek zagrożeniem dla życia i zdrowia będą burze z gradem. Sprawdź, gdzie pogoda da nam się we znaki.

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzegają przed burzami z gradem. Zostały wydane również alarmy drugiego stopnia.

Alerty IMGW drugiego stopnia - burze z gradem

Pomarańczowe ostrzeżenia obowiązują w województwach:

- łódzkim (w powiatach wschodnich);

- mazowieckim (w powiatach południowych);

- lubelskim;

- świętokrzyskim;

- podkarpackim;

- śląskim (w powiatach zachodnich);

- małopolskim.

Prognozowane są tam burze, którym miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu do 25-35 litrów wody na metr kwadratowy oraz porywy wiatru do 100 kilometrów na godzinę. Miejscami może pojawić się grad.

W województwach: opolskim, śląskim, łódzkim, świętokrzyskim, małopolskim, mazowieckim alerty wygasną o północy, a w województwach podkarpackim, lubelskim i niektórych powiatach mazowieckiego stracą ważność o godz. 3 we wtorek.

Zasady bezpieczeństwa w trakcie burzyRCB

Alerty IMGW pierwszego stopnia: burze z gradem

Żółte alarmy przed burzami z gradem obowiązuje w województwach:

- wielkopolskim, w powiatach kolskim, konińskim i Koninie. Ostrzeżenia wygasną o godz. 22;

- kujawsko-pomorskim, z wyjątkiem powiatów na północnym zachodzie regionu, gdzie groźnie będzie do godz. 22 w poniedziałek;

- łódzkim, w powiecie kutnowskim, gdzie wygasną o godz. 22;

- mazowieckim, w powiatach północnych, gdzie wygasną pomiędzy godz. 22 a godz. 3 we wtorek;

- podlaskim, gdzie wygasną o godz. 3 we wtorek;

- warmińsko-mazurskim, w powiatach na południu regionu. Ostrzeżenia wygasną o godzinie 22, za wyjątkiem powiatów wschodnich, gdzie będą ważne do godz. 3 we wtorek.

Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu do 20-30 l/mkw. oraz porywy wiatru do 85 km/h. Miejscami może pojawić się grad. Najbardziej intensywne zjawiska wystąpią w godzinach wieczornych.

Ostrzeżenia meteorologiczneIMGW

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW drugiego stopnia

Ostrzeżenie drugiego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW pierwszego stopnia

Ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Chmury burzowePAP

Autor:kw, as

Źródło: IMGW

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości