Naukowcy z brytyjskiego Uniwersytetu w Southampton zidentyfikowali wcześniej nieznanego nauce dinozaura spokrewnionego ze słynnym tyranozaurem. Udało się to dzięki czterem kościom znalezionym na wyspie Wight.
W Anglii odkryto nowy gatunek dinozaura spokrewnionego z Tyrannosaurusem rexem. Paleontolodzy z Uniwersytetu w Southampton przez cztery miesiące prowadzili badania nad czterema kośćmi znalezionymi w ubiegłym roku w wiosce Shanklin na angielskiej wyspie Wight. W końcu ustalili, że kości pochodzą z szyi, pleców i ogona dinozaura uznawanego za "wcześniej nieznanego nauce".
Znalezione przez przypadek
Paul Farrell z miasta Ryde na wyspie Wight był jedną z osób, które natknęły się na kości.
- Szedłem wzdłuż plaży, wykopywałem kamienie i nagle natknąłem się na coś, co wyglądało jak kość dinozaura. Byłem zszokowany, kiedy dowiedziałem się, że to może być nowy gatunek - powiedział Farrell.
Byłby mięsożercą
Jak wykazały badania, dinozaur ten mierzył około czterech metrów długości i należał do podrzędu teropodów, zaliczanego do rzędu dinozaurów gadziomiedniczych. Chodziły one na dwóch nogach podobnie jak Tyrannosaurus rex i były mięsożercami. Żyły w okresie kredy, około 115 milionów lat temu.
Naukowcy nazwali dinozaura Vectaerovenator inopinatus - nazwa ta odnosi się do worków powietrznych znajdujących się w niektórych kościach, które są powszechnie spotykane u teropodów i które pomogły naukowcom zidentyfikować ten gatunek. Takie worki występują u współczesnych ptaków. Zdaniem specjalistów prawdopodobnie pomogły one stworzyć wydajny układ oddechowy u tych dinozaurów, jednocześnie sprawiając, że ich szkielet był lżejszy.
- Zapisy o dinozaurach z połowy okresu kredy w Europie nie są zbyt pokaźne, więc to było bardzo ekscytujące, że mogliśmy poszerzyć wiedzę o złożoności gatunków dinozaurów z tamtych czasów - powiedział Chris Baker, doktorant z Uniwersytetu w Southampton.
Odkrycie ma zostać opisane na łamach czasopisma "Papers in Palaeontology".
Autor: dd / Źródło: CNN, University of Southampton