Trzy potężne żywioły na jednym zdjęciu. Szczyt sezonu na huragany


Na Pacyfiku i Atlantyku się dzieje. Oprócz huraganu Dorian, który spowodował katastrofalne zniszczenia, meteorolodzy z Narodowego Centrum Huraganów (NHC) śledzą też burze tropikalne, które mogą stwarzać zagrożenie w kolejnych dniach.

U wybrzeży Florydy znajduje się Dorian - huragan drugiej kategorii w skali Saffira-Simspona. Wcześniej żywioł jako huragan piątej, najwyższej kategorii zdewastował Bahamy, doprowadzając do śmierci co najmniej siedmiu osób.

CZYTAJ WIĘCEJ O HURAGANIE DORIAN

Fernand zagraża Meksykowi

Oficjalnie sezon na huragany na obszarze Oceanu Atlantyckiego trwa od 1 czerwca do 30 listopada. Według statystyk Narodowej Służby Oceanicznej i Atmosferycznej (NOAA) najwięcej huraganów i burz tropikalnych przypada na okres od połowy sierpnia do późnego października.

W rejonie Zatoki Meksykańskiej uformowała się burza tropikalna Fernand. Po południu w środę żywioł znajdował się 70 kilometrów na wschód od La Pesca w Meksyku. Burza przesuwa się na zachód z prędkością 9 kilometrów na godzinę, a średnia prędkość wiatru osiąga 85 km/h.

Największym zagrożeniem związanym z Fernandem będą intensywne opady deszczu. Miejscami może spaść od 150 do 300 litrów wody na metr kwadratowy. Najwięcej deszczu może spaść w bezpośrednim położeniu Zatoki Meksykańskiej oraz w obszarze łańcucha górskiego Sierra Madre Wschodnia. NHC prognozuje, że opady miejscami sięgną nawet 457 l/mkw. To - zdaniem meteorologów - może powodować powodzie błyskawiczne i lawiny błotne zagrażające życiu.

NHC przewiduje, że burza może kierować się na zachód bądź na zachód i północny zachód. Oko Fernanda ma dotrzeć do północno-wschodniego wybrzeża Meksyku późno w środę lokalnego czasu.

Prognozowana trasa przejścia burzy tropikalnej Fernand (stan na godzinę 14 we wtorek)NHC
Zdjęcie satelitarne burzy tropikalnej Fernand (Wikipedia/Public Domain/NASA)Wikipedia/United States Naval Research Laboratory (NRL)

Dwa kolejne ośrodki niżowe

Na otwartych wodach Oceanu Atlantyckiego uformowała się burza tropikalna Gabrielle. W środę po południu czasu polskiego była oddalona o 2140 kilometrów od archipelagu Azorów. Maksymalna prędkość wiatru osiąga 65 km/h, a burza przesuwa się na północny zachód z prędkością 17 km/h.

Meteorolodzy NHC w rejonie Oceanu Atlantyckiego w okolicach Republiki Zielonego Przylądka obserwują obszar obniżonego ciśnienia, w którym pada deszcz i tworzą się burze. Zgodnie ze środowymi prognozami w tym rejonie w ciągu najbliższych 48 godzin może dojść do uformowania się cyklonu. Prawdopodobieństwo wynosi 50 procent.

Zdjęcie satelitarne burzy tropikalnej Gabrielle (NOAA Satellite and Information Service)NOAA NWS National Hurricane Center
Sezon huraganów w pełni (NOAA Satellite and Information Service)NOAA Satellite and Information Service

Na wschodnim Pacyfiku Juliette

Na zachód od Stanów Zjednoczonych przez Pacyfik sunie huragan Juliette. Żywioł generuje wiatr wiejący z prędkością dochodzącą do 175 km/h, co oznacza, że ma drugą kategorię w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona. Juliette znajduje się 795 kilometrów od Półwyspu Kalifornijskiego.

Żywioł przesuwa się wolno z prędkością 9 kilometrów na godzinę.

Prognozowana trasa przejścia burzy tropikalnej Juliette (stan na godzinę 14 w środę) (NHC)NHC
Sytuacja prognostyczna na Oceanie Atlantyckim (stan na środę na godzinę 15) (NHC)NHC

Autor: dd/aw / Źródło: NHC

Źródło zdjęcia głównego: NOAA Satellite and Information Service

Pozostałe wiadomości