We wrześniu powierzchnia lodu na Oceanie Arktycznym była drugą najniższą w historii. Na zdjęciu wykonanym z satelity NASA widać, jak wiele go ubyło.
Na żółto zaznaczono powierzchnię lodu stanowiącą średnią z 30 lat, na czerwono szlak dla statków morskich, którego uruchomienie było możliwe właśnie na skutek topnienia pokrywy lodowej.
Więcej znika, niż rośnie
Czapa lodowa Arktyki rośnie zimą, kiedy słońce zanika na kilka miesięcy, i kurczy się latem, kiedy gwiazda wschodzi wyżej na północnym niebie. Każdego roku we wrześniu lodowa pokrywa Arktyki osiąga swoje minimum. W 2007 r. była najniższa w historii.
- Właściwości atmosfery, jak i czynniki oceaniczne nie sprzyjały utracie lodu w tym roku. Do wyniku mogła przyczynić się utrata lodu na morzu Beauforta i Czukockim, jak i inne czynniki, które analizujemy - mówi Walt Meier, naukowiec z National Ice and Snow Data Center (NSIDC).
Natomiast Joey Comiso, starszy pracownik naukowy w Goddard Space Flight Center w Greenbelt w stanie Maryland, dodaje, że niski poziom lodu w okalających Arktykę morzach obserwuje się już od trzech dekad.
- Drastyczne jest nie tylko topnienie pokrywy lodowej, ale i wzrost jego tempa. Starsza i grubsza warstwa lodu zmniejsza się szybciej niż reszta - dodaje naukowiec.
Lodu coraz mniej
Chociaż zasięg lodów morskich nie spadł poniżej rekordowego z 2007 r., obszar mierzony za pomocą mikrofal radiometru umieszczonego na satelicie Aqua NASA był nieznacznie niższy od rekordowego w pierwszych 10 dniach września. Osiągnął 4330 mln kilometrów kwadratowych, podczas gdy średnia dla września wynosi 4610 mln km/kw.
Tego lata zakres pokrywy lodowej kontynuował trend spadkowy z ostatnich 30 lat, co naukowcy w dużej mierze przypisują wzrostowi temperatur, wywołanemu zmianą klimatu.
Dane NASA wskazują, że lód arktyczny maleje zarówno w zakresie grubości pokrywy lodowej, jak i jej zasięgu powierzchniowego. Łącznie od 1979 r. powierzchnia wrześniowych lodów morskich Arktyki zmniejszała się średnio o 12 procent na dekadę.
Według modeli klimatycznych służących prognozowaniu zmian na Ziemi, Arktyka może stracić prawie całą swoją pokrywę lodową latem 2100 r. W ostatnich latach jednak, powierzchnia lodu arktycznego spadała szybciej niżakładają modele.
Autor: mm//ŁUD / Źródło: NASA