Tabletka na to, aby zwlec się z kanapy i ruszyć na siłownię. Brzmi nieprawdopodobnie? Nad takim środkiem pracuje jednak pewien naukowiec.
TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?
Profesor Samuele Marcora sugeruje, że leczenie farmakologiczne może pomóc leniuchom wytrwać w postanowieniu o regularnym uczestniczeniu w zajęciach fitness czy wypadach na siłownię. Ekspert zajmujący się zagadnieniem wytrzymałości ludzkiego organizmu na brytyjskim Uniwersytecie Kent pracuje nad "dopingiem dla leniuchów", czyli tabletkami psychotropowymi mającymi zachęcić do regularnego wysiłku.
Lenistwo zaprogramowane
Niechęć do wysiłku fizycznego jest pod względem ewolucyjnym całkowicie zrozumiała: ludzki gatunek zaprogramował się, aby energię raczej gromadzić aniżeli nieustannie wykorzystywać. Marcora sugeruje, że zmiana postrzegania wysiłku fizycznego za pomocą kofeiny lub środków psychotropowych takich jak metylofenidat czy modafinil może pomóc leniuchom trzymać się planu treningowego.
Lek na palenie, apetyt.. i lenistwo
Profesor zwraca uwagę na to, że to właśnie sposób w jaki się odnosimy do ćwiczeń jest największą przeszkodą w byciu regularnie aktywnym. Jego zdaniem lek, który pomógłby osobom nawet najbardziej leniwym zmotywować się do regularnych treningów czy chociażby spacerów, mógłby być bardzo pomocny.
Marcora podkreśla również, że zmiana sposobu postrzegania wysiłku fizycznego byłaby szczególnie korzystna dla osób mocno otyłych.
Etyczne bariery
To dość kontrowersyjna idea i Marcora jest tego świadom. Naukowiec zwrócił jednak uwagę na to, że nie ma etycznych przeszkód w stosowaniu wspomagania farmakologicznego w rzucaniu palenia czy w procesie odchudzania. Nie kryje jednak obaw, że negatywne postrzeganie stosowania dopingu przez sportowców może uniemożliwić badania nad opracowaniem leków podnoszących motywację do treningu. Lub, jak to ujmuje Marcora, "środków leczących z braku aktywności fizycznej", która dwukrotnie częściej od otyłości jest przyczyną przedwczesnej śmierci.
Temat do zgłębienia
Autor opublikowanej na łamach magazynu "Sports Medicine" publikacji pt. "Czy doping może być dobry? Użycie środków psychotropowych mających ułatwić systematyczne treningi" (ang. "Can Doping be a Good Thing? Using Psychoactive Drugs to Facilitate Physical Activity Behaviour") ma nadzieję, że jego sugestia zostanie właściwie zrozumiana. W swojej pracy przyznał się do obawy, że temat leczenia lenistwa za pomocą środków psychoaktywnych mógłby zostać z zasady odrzucony ze względu na niesłuszne skojarzenia z dopingiem.
Autor: stella/map / Źródło: Science Daiily
Źródło zdjęcia głównego: Shuttertsock