Za mieszkańcami zachodu, a także takich województw jak kujawsko-pomorskie i pomorskie burzowy wtorek. Wyładowania atmosferyczne, które odnotowywano mniej więcej od godz. 15.00, przed godz. 20.00 wygasły.
"Czy ja źle słyszę, czy właśnie nad Kostrzynem nad Odrą jest burza?! W lutym?!" - napisała na naszym forum ~Agaa.
"Woj. lubuskie - pierwsza burza w 2013 roku. Wiatr, wyładowania atmosferyczne, błyskawice jak w maju..." - wtórował jej ~ROBI.
Dotarły do Pomorza
W okolicach godz. 15.00 pojedyncze wyładowania atmosferyczne faktycznie miały miejsce na zachodzie Polski, przy granicy z Niemcami, mniej więcej na wysokości Gorzowa Wielkopolskiego. Godz. 16.00 przyniosła ze sobą burze w okolicach Zielonej Góry. Przed 18.00 niewielka ściana burz dotarła do Poznania. Jak informował ~Robert, w stolicy Wielkopolski "niebo błyskało się raz po raz i wyraźnie było słychać grzmoty". Grzmiało również w Chodzieży. Ponadto w Murowanej Goślinie koło Poznania, jak informował ~jamon, spadł grad.
Późnym popołudniem i wczesnym wieczorem burzowo zrobiło się w województwie kujawsko-pomorskim. "Błyska się i grzmi w okolicach Tucholi" - pisała o godz. 19.10 ~krystyna. Także na Pomorzu grzmiało. "Szok! Jest burza" - donosiła ~min z Chojnic. Wyładowania atmosferyczne odnotowano także w lubuskim Międzyrzeczu, jak informują nas internauci.
Przed godz. 20.00, jak pokazują radary, burze całkowicie wygasły.
Sąsiadowały ze sobą kontrastowe masy
- Zdziwienie, jakie okazała na odgłos grzmotów internautka, jest jak najbardziej uzasadnione - mówi synoptyk TVN Meteo Wojciech Raczyński. - W lutym to bardzo rzadkie zjawisko. Burze na zachodzie wzięły się z kontrastu pomiędzy ciepłym powietrzem zalegającym na wschodzie, a napływającym z północnego zachodu chłodnym powietrzem - powiedział.
Blids.de: mapa prezentuje wyładowania atmosferyczne w czasie dwóch godzin. Każdy kolor odpowiada 15 minutom. Od najnowszych: czerwone - pomarańczowe - żółte - zielone - niebieskie - granatowe - fioletowe - różowe.
Autor: map/rs / Źródło: TVN Meteo