Szerszenie - europejski i azjatycki. Jak pozbyć się gniazda?

Jad szerszenia może zabićShutterstock

Szerszenie są największymi owadami z rodziny osowatych w Polsce. Ich użądlenie dla osób uczulonych może być śmiertelnie niebezpieczne. Podpowiadamy, jak usunąć gniazdo i co zrobić, jeżeli szerszeń wleci do domu.

W Europie pojawił się szerszeń azjatycki - Vespa velutina.

Pamiętaj - nigdy nie usuwaj gniazda szerszeni na własną rękę.

Jeden szerszeń może żądlić wielokrotnie i nie zostawia żądła.

Szerszeń europejski - co to za owad?

Jest to owad z rodziny osowatych, z grupy żądłówek. Budzi strach, ponieważ jest największym przedstawicielem osowatych na terenie Europy Środkowej. W Polsce można go zobaczyć w całym kraju. Szerszenie żywią się nektarem z drzew, owocami i owadami.

Jak rozpoznać szerszenia?

Jak wygląda szerszeń? Szerszeń ma od 18 do 35 milimetrów długości (rozpiętość skrzydeł może dochodzić do 5,5 cm), więc jest dużo większy od pszczoły, osy (tu link do tekstu o osie, ale jeszcze nie jest opublikowany) czy nawet trzmiela. Jego ubarwienie jest żółto-brunatno-czerwone. Ma na sobie czarny wzór i jest prawie nieowłosiony (w przeciwieństwie do pszczoły i trzmiela, które są silnie owłosione).

Czy szerszeń ma żądło? Żądło występuje tylko u samic. Jest gładkie, bez haczyków i wysuwa się dopiero w momencie ataku. Ile żyje szerszeń? Królowa szerszeni żyje około roku, a jej robotnice około trzech-czterech tygodni.

Pszczoła, osa, trzmiel, szerszeń - jak odróżnić?

Pszczoła, osa, trzmiel, szerszeń. Jak je rozpoznać (PAP/DPA)PAP/DPA

Gniazdo szerszeni - jak wygląda

Naturalnie gniazda można znaleźć w lasach liściastych. Jednak szerszenie europejskie pojawiają się również w miastach. Tam natrafić na gniazdo szerszeni można na strychach, w budkach lęgowych ptaków, w podziemnych norach czy różnego rodzaju szczelinach. Królowa szerszeni w gnieździe składa jaja, a jej robotnice rozwijają gniazdo.

Kiedy szerszenie śpią i jak zimują? Zimą gniazda są puste - samce i robotnice giną z głodu i zimna. Królowa natomiast przeczekuje zimę pod ziemią.

Jak znaleźć gniazdo szerszeni? Gniazdo szerszeni budowane jest z masy papierowej, którą wytwarzają z drewna i śliny. Wygląda jak papierowa bryła. Konstrukcja może osiągać rozmiar około 50 cm wysokości i długości.

Szerszeń azjatycki w Polsce

Szerszeń azjatycki (lub szerszeń japoński) to potoczne określenie dwóch gatunków szerszenia - Vespa mandarinia i Vespa velutina. Vespa mandarinia nazywany jest „morderczym szerszeniem” i jest to jeden z największych szerszeni na świecie. W Polsce go nie spotkasz, jednak już w Azji Południowej i Południowo-Wschodniej trzeba na niego uważać, ponieważ jest to gatunek agresywny.

Szerszenie azjatyckie w USAWashington State Department of Agriculture

Szerszeń azjatycki vs polski

W Europie pojawił się natomiast drugi z szerszeni azjatyckich, czyli Vespa velutina. Jest on nieco mniejszy od szerszenia europejskiego (Vespa crabro). Jego użądlenie jest równie niebezpieczne jak użądlenie szerszenia europejskiego - może zagrażać życiu, jeżeli człowiek jest uczulony na jad szerszenia.

Vespa velutina zasięgiem obejmuje coraz większą część Europy. Początkowo (w 2005 roku) pojawił się we Francji. W 2010 roku stwierdzono go w Hiszpanii, w 2011 roku w Portugalii i Belgii, w 2013 roku we Włoszech, w 2016 roku w Wielkiej Brytanii, a w 2019 roku w Niemczech (w Hamburgu). Naukowcy szacują rozchodzenie się fali kolonizacji z szybkością około 70-80 kilometrów na rok. Im klimat Europy robi się cieplejszy, tym zwiększy się ryzyko rozprzestrzeniania się tego gatunku, ponieważ naturalny obszar jego występowania to klimat cieplejszy i bardziej wilgotny niż w Polsce.

Co ciekawe - w Azji stadia larwalne tego gatunku są spożywane przez ludzi.

Czy użądlenie szerszenia jest śmiertelne?

Użądlenie jest szczególnie niebezpieczne w dwóch przypadkach:

- jeżeli ofiara jest uczulona na jad owada,

- jeżeli doszło do użądlenia w okolicy ust, gardła lub języka.

Obie te sytuacje mogą zagrażać życiu ofiary i wymagają natychmiastowej pomocy lekarskiej.

Ugryzienie szerszenia - jak wygląda?

Użądlenie szerszenia oznacza, że wstrzyknięty został jad. Wywołuje to ból, zaczerwienienie i obrzęk. Objawy te mogą być odczuwalne przez okres od kilku godzin do doby. Jeżeli ofiara jest uczulona, może dojść do wstrząsu anafilaktycznego.

Niepokojące powinny być objawy:

- bladość skóry, - spadek ciśnienia krwi, - zawroty głowy, - nudności i wymioty, - obrzęk języka lub twarzy, - przyspieszone czynności serca, - wysypka na części lub na całym ciele, - uczucie ściskania klatki piersiowej, - duszność, - omdlenie.

Wtedy należy ułożyć ofiarę użądlenia na plecach, w pozycji leżącej z lekko uniesionymi nogami i zapewnić jej dostęp do świeżego powietrza. Należy też natychmiast wezwać pomoc - zadzwonić pod 112 lub 999.

Czy szerszeń zostawia żądło? Nie, szerszeń nie zostawia żądła. Czy szerszeń umiera po użądleniu? Nie, szerszeń może żądlić wielokrotnie.

Jak odstraszyć szerszenie?

Jeżeli widzisz nadlatującego szerszenia, unikaj gwałtownych ruchów.

Jeżeli szerszeń zaczyna atak, przede wszystkim zasłoń głowę.

Spędzając czas w ogrodzie czy na działce, staraj się unikać miejsc, gdzie rosną kwitnące rośliny lub leżą opadłe owoce.

Co przyciąga szerszenie? Staraj się nie ubierać w krzykliwe kolory - planując spędzanie czasu na świeżym powietrzu postaw na biel, zieleń lub beż.

Zanim napijesz się czegoś ze szklanki - upewnij się, że nie wpadł do niej szerszeń (lub osa czy pszczoła). Unikaj picia z ciemnych butelek, gdzie kontrola płynu jest utrudniona.

Nie zostawiaj na stole otwartych smakołyków o słodkim zapachu.

Jak pozbyć się szerszeni?

Jeżeli na działce czy w ogrodzie pojawił się jeden szerszeń, należy uważać. Najprawdopodobniej sam odleci. Nie jest to jeszcze powód, aby wzywać specjalistyczną pomoc. Pamiętaj - Państwowa Straż Pożarna interweniuje w przypadku bezpośredniego zagrożenia dla życia ludzi.

Jeżeli jednak znajdziesz na posesji gniazdo szerszeni i jest zagrożenie życia człowieka, możesz zgłosić się do Państwowej Straży Pożarnej. Oficer dyżurny przeanalizuje zgłoszenie i pokieruje cię do wyspecjalizowanej firmy, zajmującej się likwidacją gniazd lub podejmie interwencję. Interwencje strażaków podejmowane są w sytuacji, kiedy zgłoszenie dotyczy na przykład obiektów, w których znajdują się grupy dzieci lub osoby o ograniczonej zdolności poruszania się.

Jak usunąć gniazdo szerszeni? Nigdy nie rób tego na własną rękę. Skontaktuj się ze specjalistyczną firmą, która się tym zajmuje. Pamiętaj, że w gnieździe może być nawet kilkaset szerszeni. Do czasu przyjazdu firmy nie zbliżaj się do gniazda.

Jak zabić szerszenia? Jeżeli wleci do twojego domu i nie chce wylecieć z własnej woli, zanim przystąpisz do próby przegonienia lub zabicia go, zabezpiecz dobrze głowę i szyję, a na resztę ciała załóż grube ubranie lub dwie cieńsze warstwy. Staraj się nie ubierać krzykliwych kolorów. Otwórz okno i spróbuj przegonić szerszenia za pomocą na przykład gazety czy zmiotki. Rozwiązaniem są spraye przeciwko szerszeniom (gaśnica na szerszenie), rakiety elektryczne lub pułapka na szerszenie. Jeżeli chcesz zabić szerszenia tradycyjnie - na przykład butem - traf za pierwszym razem, żeby nie miał możliwości obrony.

Czy szerszenie są pożyteczne?

Szerszenie są pożyteczne. Przede wszystkim pełnią funkcję regulatora populacji innych owadów. Dodatkowo oczywiście zapylają rośliny.

Autor: aw / Źródło: PAP, pasieka24.pl, Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, lasy.gov

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Pogoda na jutro. W niedzielę 19.05 w wielu regionach kraju należy spodziewać się burz. Deszcz będzie padać obficie, spadnie grad, a wiatr mocno się rozpędzi.

Pogoda na jutro - niedziela 19.05. Wystąpią burze z ulewami

Pogoda na jutro - niedziela 19.05. Wystąpią burze z ulewami

Źródło:
tvnmeteo.pl

W kraju związkowym Saary na zachodzie Niemiec doszło do poważnych powodzi. Woda zalała ulice wielu miast, wdarła się do piwnic i spowodowała osunięcia ziemi. W sobotę tereny dotknięte kataklizmem odwiedził kanclerz Niemiec Olaf Scholz.

Najtrudniejsza sytuacja od ponad 30 lat. "Należy spodziewać się ogromnych szkód"

Najtrudniejsza sytuacja od ponad 30 lat. "Należy spodziewać się ogromnych szkód"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, tagesschau.de, BR24, PAP

Przed nami dni z gwałtowną pogodą. W niedzielę i poniedziałek podczas burz będzie obficie padać, a wiatr w porywach rozpędzi się nawet do 90 kilometrów na godzinę. Zrobi się gorąco, termometry na początku następnego tygodnia pokażą nawet 27 stopni Celsjusza.

Niż znad Niemiec przyniesie obfite opady deszczu i bardzo silne porywy wiatru

Niż znad Niemiec przyniesie obfite opady deszczu i bardzo silne porywy wiatru

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda zachęca do leśnych wycieczek, jednak w ten weekend lepiej zrezygnować z takiego sposobu spędzania czasu. Służby ostrzegają, że ściółka w lasach jest bardzo sucha i podatna na najmniejsze źródło ognia, które może wywołać pożar. Co zrobić, jeżeli zobaczymy, że w lesie wybuchł ogień?

Co robić, gdy zauważy się pożar lasu

Co robić, gdy zauważy się pożar lasu

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Zmiany klimatu negatywnie oddziałują na ludzi z chorobami mózgu - twierdzą brytyjscy naukowcy na łamach pisma "Lancet Neurology". Z badań wynika, że szczególnie niebezpieczne są ekstrema związane z temperaturą powietrza i jej duże wahania.

Zbadali wpływ zmian klimatu na chorych. Ci pacjenci są szczególnie narażeni

Zbadali wpływ zmian klimatu na chorych. Ci pacjenci są szczególnie narażeni

Źródło:
PAP

Dziś Noc Muzeów, w ramach której możemy odwiedzić najciekawsze muzea w całym kraju. Niestety nie wszędzie pogoda będzie sprzyjała zwiedzaniu plenerowych wystaw i ekspozycji, a także podróżowaniu od muzeum do muzeum.

Pogoda na Noc Muzeów. Nie wszędzie aura dopisze

Pogoda na Noc Muzeów. Nie wszędzie aura dopisze

Źródło:
tvnmeteo.pl

W polskich lasach panują ekstremalnie niebezpieczne warunki pożarowe. W piątek strażacy walczyli z trzema rozległymi pożarami lasu i wieloma mniejszymi, a prognozy wskazują, że sobota również może być niebezpieczna. W części kraju nadal obowiązuje także alert RCB.

Lepiej zrezygnować z leśnych wycieczek. Ekstremalne zagrożenie pożarowe

Lepiej zrezygnować z leśnych wycieczek. Ekstremalne zagrożenie pożarowe

Źródło:
IBL, IMGW, tvnmeteo.pl, PAP, KG PSP

Kleszcz afrykański, nazywany też wędrownym, pojawił się w Europie, a być może także w Polsce. Maciej Grzybek z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego wyjaśnił na antenie TVN24, że badanie obecności tego pajęczaka w naszym kraju jest ważne ze względu na przenoszone przez niego choroby. Jak opowiadał, każdy z nas może pomóc w poszukiwaniach.

Kleszcz afrykański. Ekspert o tym, jak poważne stanowi zagrożenie

Kleszcz afrykański. Ekspert o tym, jak poważne stanowi zagrożenie

Źródło:
TVN24, tvnmteo.pl

W zeszłym tygodniu Ziemia doświadczyła burzy geomagnetycznej, która zaowocowała zorzami polarnymi widocznymi nawet stosunkowo blisko równika. W rozmowie z tvnmeteo.pl Helena Ciechowska z Centrum Badań Kosmicznych PAN wyjaśniła, jak powstają "światła północy" i dlaczego od pewnego czasu są szczególnie efektowne.

"Wygląda na to, że zaczynamy maksimum cyklu słonecznego"

"Wygląda na to, że zaczynamy maksimum cyklu słonecznego"

Źródło:
livescience.com, tvnmeteo.pl, scientificamerican.com

Wzrosła liczba ofiar śmiertelnych burzy, która w czwartek przetoczyła się nad Houston w Teksasie. Jak podały lokalne władze, przyczyniła się ona do śmierci co najmniej siedmiu osób. Silny wiatr zdewastował infrastrukturę energetyczną, a naprawa szkód może potrwać całe tygodnie.

Stan klęski żywiołowej po burzy. Nie żyje siedem osób

Stan klęski żywiołowej po burzy. Nie żyje siedem osób

Źródło:
PAP, CNN

Ogromna wirująca kolumna piasku przemknęła przed jednym z hoteli w Jakuszycach (województwo dolnośląskie). Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie z monitoringu, na którym ją widać. To tak zwany diabełek pyłowy.

"Małe tornado przed hotelem". Nagranie

"Małe tornado przed hotelem". Nagranie

Źródło:
Kontakt 24

Na Placu Na Stawach w Krakowie silny wiatr powalił w piątek kilka drzew. Uszkodzone zostały trzy samochody.

W Krakowie drzewa przewróciły się na samochody

W Krakowie drzewa przewróciły się na samochody

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

W wodach Odry zaobserwowano wzrost złotej algi - poinformował w piątek Zespół Zarządzania Kryzysowego Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Jak czytamy komunikacie, "przypisano pierwszy stopień zagrożenia dla punktu powyżej Wrocławia w Łanach".

Złota alga w Odrze. Ogłoszono pierwszy stopień zagrożenia

Złota alga w Odrze. Ogłoszono pierwszy stopień zagrożenia

Źródło:
PAP

Pampasowiec grzywiasty wrócił na wolność w Argentynie. Zwierzę zostało znalezione w jednym z argentyńskich miast w grudniu ubiegłego roku, gdzie błąkało się po ulicach. Przyrodnicy wyjaśnili, że ze względu na zmiany klimatyczne i niszczenie siedlisk zwierzęta te są zmuszone do poszukiwania nowych terytoriów.

W mieście znaleziono "lisa na szczudłach". Teraz wrócił na wolność

W mieście znaleziono "lisa na szczudłach". Teraz wrócił na wolność

Źródło:
Reuters, ADW

W nocy z czwartku na piątek z kosmodromu w Plesiecku wystartowała rakieta Sojuz 2. Z naszego kraju nie było widać momenty startu i towarzyszącej mu charakterystycznej chmury gazów wylotowych, ale wielu osobom udało się zaobserwować deorbitację jednego z członów rakiety.

Tak wyglądał start Sojuza. "Niezła przygoda i cenna lekcja dla nas wszystkich"

Tak wyglądał start Sojuza. "Niezła przygoda i cenna lekcja dla nas wszystkich"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, "Z głową w gwiazdach", Kontakt 24

Trwa walka z ogniem szalejącym w kanadyjskiej prowincji Alberta. Chociaż w nocy z czwartku na piątek spadł deszcz, który ograniczył rozprzestrzenianie się płomieni, zagrożenie pożarowe wciąż jest wysokie. Strażacy przewidują, że ogień może płonąć przez wiele tygodni, a nawet miesięcy.

"Ten pożar będzie trwał tygodnie, a nawet miesiące"

"Ten pożar będzie trwał tygodnie, a nawet miesiące"

Źródło:
Reuters, CBC, Fort McMurray Today

Archeolodzy w niemieckiej Bawarii odkopali szkielet mężczyzny liczący sobie 6800 lat. Przedmioty znalezione w grobie sugerują, że mógł on być ważnym członkiem swojej społeczności.

W Niemczech znaleziono szkielet sprzed 6800 lat

W Niemczech znaleziono szkielet sprzed 6800 lat

Źródło:
Reuters, spiegel.de

W Lombardii na północy Włoch doszło do gwałtownych powodzi. Niektóre rzeki wylały. W czwartek wieczorem w miejscowości Cantù trwały poszukiwania 66-letniego mężczyzny, a w Cambiago zawaliły się dwa mosty - informują lokalne media.

Powódź w Lombardii. Woda porwała mężczyznę

Powódź w Lombardii. Woda porwała mężczyznę

Źródło:
ilgiorno.it, tvnmeteo.pl

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba wykrył najodleglejsze jak dotąd połączenie się dwóch galaktyk i ich masywnych czarnych dziur. W chwili tego zdarzenia Wszechświat miał zaledwie 740 milionów lat - poinformowali badacze. To odkrycie może pomóc wyjaśnić, dlaczego supermasywne czarne dziury są tak ogromne.

Oto najodleglejsza fuzja czarnych dziur, jaką kiedykolwiek zauważyli badacze

Oto najodleglejsza fuzja czarnych dziur, jaką kiedykolwiek zauważyli badacze

Źródło:
PAP, ESA

Chociaż jest połowa maja, to w wysoko położonych regionach Turcji spadł śnieg. Niespodziewane opady pokrzyżowały plany turystom i spowodowały utrudnienia na drogach - donoszą lokalne media.

Mija połowa maja, a u nich spadł śnieg

Mija połowa maja, a u nich spadł śnieg

Źródło:
PAP, hurriyetdailynews.com

Dzisiejsze tempo wzrostu poziomu dwutlenku węgla w atmosferze jest 10 razy szybsze niż w jakimkolwiek innym momencie w ciągu ostatnich 50 tysięcy lat - wynika z analizy gazu uwięzionego w antarktycznym lodzie.

Zbadano lód antarktyczny. Takiego wzrostu nie było od 50 tysięcy lat

Zbadano lód antarktyczny. Takiego wzrostu nie było od 50 tysięcy lat

Źródło:
PAP, EurekAlert

Międzynarodowa Unia Astronomiczna (IAU) zatwierdziła nazwę "Pazura" dla planetoidy (669588) 2013 AS24. Ciało niebieskie odkryli dwaj Polacy: Michał Kusiak i Michał Żołnowski. Jest to uhonorowanie polskiego aktora. 

Cezary Pazura krąży między Marsem a Jowiszem

Cezary Pazura krąży między Marsem a Jowiszem

Źródło:
PAP

Chile doświadcza fali chłodu. - Tak intensywnej fali zimna nie mieliśmy od 1950 roku - przekazał Raul Cordero, klimatolog z Uniwersytetu w Santiago.

Takiej fali chłodu nie było tam od ponad 70 lat

Takiej fali chłodu nie było tam od ponad 70 lat

Źródło:
Reuters

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna po raz kolejny pojawiła się na polskim niebie. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt 24. Jak wyjaśnili eksperci, warto wieczorami obserwować stację, ponieważ w kolejnych dniach będziemy mieli okazję zaobserwować jej tranzyty na tle Księżyca.

Za nami kolejne przeloty ISS nad Polską

Za nami kolejne przeloty ISS nad Polską

Aktualizacja:
Źródło:
Z głową w gwiazdach, O kosmosie i astronautyce - Adam Hurcewicz, ISS Transit Finder, tvnmeteo.pl

W okolicach chorwackiego miasta Rovinj, położonego nad Adriatykiem, złowiono najbardziej trującą rybę świata Lagocephalus sceleratus - poinformował we wtorek dziennik "Politika".

Niebezpieczna ryba u brzegów Chorwacji

Niebezpieczna ryba u brzegów Chorwacji

Źródło:
PAP, vecernji.hr