Wielkanoc coraz bliżej i przygotowania do niej trwają w najlepsze. Niektórzy już zaczynają przyozdabiać świąteczne pisanki. Jedna powstała nawet w Kosmosie. Stworzyła ją sonda kosmiczna Gaia.
Choć kolorowy obiekt wygląda zupełnie jak wielkanocna pisanka, tak naprawdę jest to zupełnie co innego - mapa zeskanowanej Drogi Mlecznej.
Obraz przedstawia etapy skanowania przestrzeni kosmicznej przez satelitę badawczego Gaia (ang. Global Astrometric Interferometer for Astrophysics) przez pierwszych 14 miesięcy jego misji - pomiędzy lipcem 2014 a wrześniem 2015 roku. Misją sondy jest sporządzenie najdokładniejszej trójwymiarowej mapy Drogi Mlecznej.
Kosmiczna pisanka
Kolorowy owal reprezentuje sferę niebieską, a kolory wskazują na to, jak często skanowane były poszczególne części nieba. Na niebiesko zaznaczone są obszary, z którymi robiono to najczęściej. Im jaśniejszy kolor, tym rzadziej satelita obrazował te fragmenty nieba.
Gaia skanuje niebo ogromnymi kołami, a tworzenie każdego z nich trwa około sześciu godzin. W pierwszym miesiącu prowadzenia obserwacji za każdym razem skanowane były bieguny ekliptycznej sfery. W ten sposób Gaia rejestrowała znajdujące się tam gwiazdy wiele razy, dostarczając ogromnej ilości informacji. Później - 21 sierpnia 2014 roku - rozpoczęła się dalsza część misji, w której trzeba było zeskanować najdokładniej jak się dało pozostały badany obszar.
Wstępny zarys
Pierwszych 14 miesięcy tworzenia trójwymiarowej mapy galaktyki pozwoliło na skatalogowanie jasności i dokładnej pozycji ponad miliarda gwiazd. Na mapie znajdują się jeszcze miejsca, które trzeba lepiej zbadać, Gaia ma jednak jeszcze kilka lat na dokładniejsze analizy.
Najdokładniejsza trójwymiarowa mapa
W ciągu całej swojej misji satelita Gaia ma zbadać wszystkie gwiazdy w naszej galaktyce, a także w jej okolicach. Sonda w ciągu pięciu lat trwania misji ma zmierzyć i określić dokładne położenie obiektów i określić ich ruch, po czym stworzyć najdokładniejszą trójwymiarową mapę Drogi Mlecznej, jaka do tej pory powstała. Dzięki obserwacjom naukowcy mają poznać strukturę, pochodzenie i ewolucję naszej galaktyki.
Autor: zupi/map / Źródło: ESA