Tym, którzy mają alergię na pyłki, radość z wiosennej pogody odbierają objawy. Na szczęście istnieje wiele sposobów, aby utrzymać tą dolegliwość w ryzach. Jedną z nich jest zrozumienie zależności między pyleniem a pogodą.
Czym jest pyłek kwiatowy? Pyłek to sposób, w jaki rozmnażają się rośliny. Męskie kwiaty uwalniają drobną, sproszkowaną substancję do powietrza. Następnie jest ona przenoszona przez wiatr, owady lub zwierzęta do żeńskiego kwiatu, który jest gotowy do zapłodnienia. Każde ziarno pyłku jest prawie mikroskopijnie małe, zwykle żółte i dość lepkie.
Pogoda a pyłek kwiatowy
Wiosna jest okresem intensywnego pylenia, co oznacza że pyłki są praktycznie wszędzie: w powietrzu, na ubraniach, na szybach samochodów. Im ładniejsza pogoda (słoneczna, bezdeszczowa) tym większe jest prawdopodobieństwo wystąpienia dolegliwości związanych z alergią i stężeni ich jest większe. Jeśli więc wcześniej sprawdzi się prognozę pogody i okaże się, że nadchodzą słoneczne dni, warto wcześniej przyjąć leki przeciwalergiczne - radzą lekarze. Dzięki temu wcześniej można zapobiec reakcji alergicznej.
Jeśli wiosna jest zimna i deszczowa, osoby uczulone na pyłki dużo lepiej ją znoszą. Dziej się tak dlatego, że w takie dni stężenie pyłków jest zwykle niższe. Ponadto deszcz zmywa je z różnych powierzchni. Jedynie uczuleni na trawy, chwasty i pleśnie nie odczują ulgi w mokre dni, bowiem stężenie pyłków uwalnianych przez takie rośliny zwiększają się po ulewach. Krople wody rozbijają ten pyłek na jeszcze mniejsze cząstki i jest on bardziej dokuczliwy.
W lecie drzewa generują więcej pyłków w gorące i suche dni lata, ponieważ wilgotność w atmosferze jest niższa, a więc te cząsteczki pyłku pozostaną zawieszone w powietrzu.
Jak radzić sobie z wiosenną alergią ?
Autor: anw/map / Źródło: AccuWeather
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock