Przed nami deszczowa jesień i mroźna zima
Chłodna i deszczowa jesień, mroźna zima – tak zapowiadają się dwie nadchodzące pory roku. – Wychodzi na to, że przez najbliższe miesiące zobaczymy więcej deszczu niż słońca – zapowiada Wojciech Raczyński, synoptyk TVN Meteo.
Pierwsza połowa września ma być jeszcze ciepła, ale temperatury będą systematycznie spadać. – W październiku i listopadzie możemy się spodziewać chłodu i deszczu – zapowiada Raczyński. – Oczywiście, prognozy długoterminowe są dynamiczne i mogą ulegać zmianom. Jednak na razie tak rysuje się model meteorologiczny na jesień – zastrzega.
Samopoczucie gorsze niż w słoneczne dni
Zła pogoda wiąże się z niekorzystnym wskaźnikiem biometeorologicznym, który przynosi nam złe samopoczucie. Musimy być przygotowani na uczucie senności i wydłużoną reakcję na ból.
W ostateczności, brzydka, deszczowa pogoda może doprowadzić nawet do depresji. Dlatego lepiej zabezpieczyć się wcześniej i zaplanować sobie dni tak, żeby nie poddać się jesiennej chandrze.
Zima mroźna, ale czy ze śniegiem?
- Po deszczowym listopadzie ma przyjść mroźny grudzień. Przyczyną ma być napływający w tym czasie do Polski front ze Skandynawii – twierdzi synoptyk. Jednak ciągle nie jesteśmy w stanie powiedzieć, czy Święta Bożego Narodzenia będą białe.
– To, czy spadnie śnieg zależy od układu frontów przesuwających się nad naszym krajem. Jeżeli przyjdzie do nas niż, możemy zacierać ręce i szykować się na lepienie bałwana. Jeśli jednak nadejdzie wyż, napada tyle śniegu, co na jedną miotłę – opowiada Raczyński.
Wychodząc już w rok 2012, statystyki mówią, że w styczniu ma nastąpić odbicie, które spowoduje, że zrobi się cieplej. W lutym z kolei powinny wrócić niskie temperatury.
Autor: //aq / Źródło: TVN Meteo
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
Pogoda na święta Bożego Narodzenia. Jak zapowiada rzecznik prasowy IMGW Grzegorz Walijewski, święta spędzimy raczej w jesiennej aurze. Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton Pyziołek zwraca jednak uwagę na to, że amerykański model pogodowy zakłada trochę inny scenariusz.
Uznawane w starożytnym Egipcie za wcielenie boga Thota pawiany, mimo otaczającego je kultu, za życia cierpiały z powodu nieodpowiednich warunków bytowych - wskazują wyniki badania opublikowanego na łamach czasopisma naukowego "PLOS One". W ramach pracy przeanalizowano zmumifikowane szczątki co najmniej 36 zwierząt.
Były czczone, ale życia nie miały łatwego. Zbadano szkielety starożytnych pawianów
- Autor:
- jdw
- Źródło:
- Live Science, PLOS One
Pogoda na dziś. Sobota 09.12 upłynie ze słabymi opadami śniegu na przeważającym terenie kraju, a w niektórych miejscach spadnie również deszcz ze śniegiem i deszcz. Temperatura osiągnie od -4 do 4 stopni Celsjusza.
Ocieplenie, które przyjdzie do Polski w ciągu najbliższych dni, najbardziej odczują mieszkańcy zachodnich regionów. Temperatura wzrośnie tam znacznie powyżej zera, a jeżeli będzie padać, to głównie deszcz. W reszcie kraju nadal należy spodziewać się opadów śniegu.
Pogoda podzieli Polskę. Do części kraju wróci jesień
Tragiczny los spotyka zwierzęta żyjące w Parku Narodowym Hwange w Zimbabwe. Dotkliwa susza spowodowała obniżenie wód gruntowych, z których czerpana jest woda do wodopojów. Ekolodzy informują, że padło kilkadziesiąt słoni.
Zwierzęta padają z pragnienia. "Doświadczyliśmy skutków zmian klimatu"
Podczas wykopalisk na terenie ruin starożytnych Pompejów archeolodzy znaleźli pozostałości piekarni. Niewolnicy razem z osłami byli w niej zamykani i zmuszani do mielenia ziarna do produkcji chleba - poinformowała w piątek dyrekcja parku archeologicznego.
Piekarnia, która była więzieniem. "Wstrząsający aspekt niewolnictwa"
- Autor:
- ps
- Źródło:
- PAP, Reuters
Na tle Europy jakość powietrza w Polsce wypadła w piątek o poranku najgorzej - wskazują dane serwisu Airly. W wybranych stacjach pomiaru poziom zanieczyszczeń był "ekstremalnie wysoki". Z rankingu serwisu IQair wynika też, że rano Kraków znalazł się w pierwszej szóstce miejsc z najgorszym powietrzem na świecie.
Polska wyróżniła się na tle Europy. I to w sposób, którym nie warto się chwalić
Ulewne deszcze nawiedziły Mahe, największą wyspę Seszeli. Opady doprowadziły do powodzi i osuwiska, w wyniku którego zniszczone zostały domy i budynki przemysłowe. Prezydent Wavel Ramkalawan ogłosił stan wyjątkowy. Zginęły trzy osoby.
Głaz zwalił się na dom, zginęły dwie osoby. Potężne załamanie pogody na Seszelach
Dobór pompy ciepła to zadanie, które należy zlecić wykwalifikowanemu specjaliście. Zaproponuje on urządzenie dostosowane do zapotrzebowania na ciepło budynku oraz potrzeb jego mieszkańców. Istnieje jednak kilka ważnych aspektów, na które przyszli użytkownicy powinni zwrócić szczególną uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie urządzenia.
Pompa ciepła - na co zwrócić uwagę przy jej doborze?
Decydując się na montaż urządzeń zwiększających efektywność energetyczną budynku, takich jak pompy ciepła, moduły fotowoltaiczne czy nowoczesne kotły gazowe, warto skorzystać z programów dofinansowania do ich zakupu i montażu. Wśród nich znajdziemy programy oferujące dotacje zarówno skierowane do właścicieli nowych budynków, jak i tych poddawanych termomodernizacji.
Dotacje do źródeł energii dla domów jednorodzinnych
Ostatni raz średni poziom dwutlenku węgla w atmosferze był równy jego obecnym wartościom 14-16 milionów lat temu - oceniają autorzy pracy opublikowanej w piątek w czasopiśmie naukowym "Science". Badacze przestrzegają przed dalszym zwiększaniem emisji gazów cieplarnianych.
Naukowcy: dwutlenku węgla w atmosferze jest tyle, co nawet 16 milionów lat temu
- Autor:
- jdw
- Źródło:
- Live Science, Science
Intensywne opady śniegu doprowadziły w Budapeszcie do licznych utrudnień w kursowaniu komunikacji miejskiej. Wstrzymano ruch wybranych linii autobusowych i tramwajowych, część przekierowano na nowe trasy. Szczególnie trudna sytuacja występuje na kolei.
Powalone drzewa, duże utrudnienia na kolei. Śnieżyca sparaliżowała miasto
Jedno z miast w Pakistanie, Lahaur, spowiła warstwa gęstego smogu. Metropolia zajmowała w czwartek przed południem drugie miejsce w rankingu miast o najgorszej jakości powietrza. Lokalne przychodnie pediatryczne notują wzrost liczby pacjentów.
Oglądają świat zza szarej zasłony, coraz częściej chorują
Pierwszy tydzień grudnia przyniósł w Bawarii obfite opady śniegu. W Monachium głębokość pokrywy śnieżnej miejscami wynosiła do 50 cm. Aura wywołała w mieście paraliż komunikacyjny, do teraz występują utrudnienia. Miasto nadal przykrywa gruba warstwa śniegu.
Zasypane śniegiem Monachium na zdjęciach satelitarnych
Gdy 10-miesięczna suczka Luna zniknęła z oczu właścicieli, nikt nie spodziewał się, że należy szukać jej nie na ziemi, ale nad jej powierzchnią. Dokładnie na wysokości ośmiu metrów, na jednym z drzew, owczarka niemieckiego wypatrzył przyjaciel rodziny.
Owczarek niemiecki utknął na drzewie
Mieszkańcy greckiej wioski Metamorfosi zagłosowali za jej przeniesieniem. Miejscowość trzy raz została zniszczona przez powódź, a ostatni raz do takiego kataklizmu doszło we wrześniu. - Można mieć nadzieję, że będziemy mieć bezpieczne domy - powiedział wójt Petros Kontogiannis.
Powodzie trzy razy zniszczyły wieś. Głosowanie w sprawie przenosin
Rok 2023 zapisze się w historii jako najcieplejszy, odkąd prowadzone są pomiary - informują naukowcy. Średnia temperatura w ostatnich jedenastu miesiącach w skali całej planety była aż o 1,46 stopnia Celsjusza wyższa niż przeciętnie przed epoką industrialną. Rekordowo ciepłe okazało się aż sześć tegorocznych miesięcy.
2023 najcieplejszym rokiem w historii. Listopad pobił wszelkie rekordy
Toby, 14-letni kot z Wielkiej Brytanii, po 11 latach od zaginięcia wrócił do swoich właścicieli. W powrocie do rodzinnego domu pomógł mu lokalny oddział organizacji Cats Protection. - Nigdy, przenigdy nie sądziłam, że jeszcze go zobaczę - przyznała jego właścicielka Justine Allan, nie kryjąc radości z ponownego spotkania z pupilem.
Zaginiony przed 11 laty kot wrócił do właścicieli. "Nie sądziłam, że jeszcze go zobaczę"
- Autor:
- jdw
- Źródło:
- BBC, La Stampa, TVN24.pl