Szkolenie specjalistów oraz opracowywanie technologii i procedur bezpieczeństwa w elektrowniach jądrowych to niektóre zadania, którymi zajmie się Narodowe Centrum Badań Jądrowych (NCBJ). Powstanie centrum ogłoszono w środę na konferencji prasowej w Świerku.
Nowa instytucja będzie projektować urządzenia, wykorzystywane w elektrowniach jądrowych, ma też prowadzić badania nad składowaniem wypalonego paliwa jądrowego i szkolić specjalistów, którzy będą dbać o bezpieczeństwo i odpowiednią eksploatację przyszłych polskich elektrowni jądrowych.
Centrum będzie też edukowało społeczeństwo, dostarczając rzetelnej wiedzy o energetyce jądrowej, w tym o ewentualnych zagrożeniach.
- Po niedawnym kryzysie w Fukushimie widzieliśmy, jakie było zamieszanie w mediach. W Polsce musimy mieć sposób na to, żeby społeczeństwo było rzetelnie informowane - powiedział prof. Grzegorz Wrochna, przyszły dyrektor NCJB.
Badania mają zwiększyć bezpieczeństwo
Bezpośrednim powodem utworzenia centrum były przygotowania do rozwoju energetyki jądrowej. Ale nie tylko tym będzie zajmowało się centrum. Będą też w nim prowadzone badania podstawowe, które obecnie wykonuje Instytut Problemów Jądrowych oraz będą opracowywane urządzenia, produkowane radioizotopy i wydawane ekspertyzy. Z tej części działalności NCBJ ma nadzieję czerpać dochody. Takie laboratorium będzie mogło na przykład badać zawartość kapsuły z próbkami rozmaitych materiałów, które były użyte do budowy bloku energetycznego, umieszczanych standardowo w reaktorze każdej elektrowni. Co kilka lat próbki są wyjmowane i badane. Badając je, eksperci sprawdzają, jak może postępować degradacja elementów konstrukcji elektrowni.
Oficjalnie Narodowe Centrum Badań Jądrowych rozpocznie działalność w czwartek.
Autor: usa/ms / Źródło: PAP