Amerykanie opracowali materiał, który przeczy prawom fizyki. Pod wpływem ciśnienia zamiast kurczyć się - rozszerza. Materiał ma szanse znaleźć ogromne zastosowanie w przemyśle.
Cyjanek cynku, z którego wykonany jest materiał, pod wpływem nacisku staje się twardy. Co ciekawe, materiał nie brudzi i nie klei się, więc doskonale spełniłby się w roli zabawki dla dzieci. Jednak jak przekonywał we "Wstajesz i weekend" publicysta techniczny "Gościa Niedzielnego" Tomasz Rożek, materiał naukowców z Chicago znajdzie szerokie zastosowanie. Dziennikarz przyniósł do studia przedmiot o podobnych właściwościach.
- Jeszcze bardziej płynne materiały używane są w kamizelkach kuloodpornych. W czasie normalnego funkcjonowania żołnierza czy policjanta jest plastyczny, więc nie utrudnia ruchów. Natomiast jak jest strzał z karabinu lub pistoletu to utwardza się na tyle szybko, że tworzy zbroję - powiedziała Rożek.
Dodał, że podobne materiały są testowane i najprawdopodobniej już dostępne w droższej odzieży dla motocyklistów. W czasie wypadku taki materiał błyskawicznie sztywnieje i chroni ciało.
Jak woda
Publicysta wyjaśnił, że jest wiele takich materiałów, które - wydawałoby się - przeczą prawom fizyki. W rzeczywistości przeczą naszej intuicji, bo rozciągając je wcale nie stają się one cieńsze, a o wiele grubsze.
- Takim materiałem dziwnym jest woda, która nie zachowuje się tak jak wszystkie inne materiały - powiedział Rożek. I wyjaśnił, że zimą woda o temperaturze 4 st. C ma największą gęstość i opada na dno. Woda nie zamarza, dlatego zimą przeżywają zwierzęta i rośliny wodne.
Autor: pk/jaś / Źródło: tvn24