Potężna lawina w Parku Narodowym Góry Cooka omal nie zmiotła schroniska z 15 wspinaczami. Była na tyle potężna, że bez trudu udało się zarejestrować ją z kosmosu.
Lawina skał i lodu zeszła w Parku Narodowym Góry Cooka na Nowej Zelandii 21 stycznia około godz. 14.30. Osunęła się z południowego stoku góry Dixon leżącej w masywie Góry Cooka. Według wstępnych analiz masa skał, lodu i śniegu runęła najpierw 500 metrów w dół, potem rozciągnęła się na przestrzeni 3 km i zsunęła kolejne 300 m w dół.
Czoło osuwiska zatrzymało się zaledwie 200 metrów od schroniska Plateau Hut. W obawie przed kolejnymi osuwiskami ewakuowana śmigłowcem 15 osób. Nikomu nic się nie stało.
"Spektakularne wydarzenie"
Eksperci zajmujący się lawinami i osuwiskami twierdzą, że to największe takie wydarzenie w Alpach Południowych (masywie górskim na Wyspie Południowej Nowej Zelandii) od 1991 r.
- To jest bardzo imponujące osuwisko, z upadkiem z dużej wysokości i długodystansowym pokryciem - komentuje prof. David Petley z Uniwersytetu Durham.
Zdjęcie lawiny wykonano dwa tygodnie po całym zdarzeniu, 5 lutego 2013 r. Uchwycił ją specjalny aparat The Advanced Land Imager (ALI), który robi zdjęcia Ziemi, latając na satelicie NASA. Wcześniejsza fotografia pochodzi sprzed 11 miesięcy - z 13 marca 2012 r.
Autor: mm/rs / Źródło: NASA, TVNZ