Niezwykły okaz ćmy, który żyje zaledwie kilka tygodni odnaleziono w Chinach. Piękne skrzydła tych owadów przywodzą na myśl drapieżną głowę węża. Najbardziej imponująca jest jednak jej rozpiętość, która sięga aż 30 centymetrów.
Największa ćma na świecie została znaleziona w Tengchong, zachodniej części Chin, w prowincji Yunnan w zeszłym miesiącu. Rozpiętość jej ogromnych skrzydeł to około 30 centymetrów. Oprócz imponujących rozmiarów, ćma słynie z pięknego ubarwienia skrzydeł, a co najbardziej imponujące, górna ich krawędź przypomina głowę węża.
Gdzie spotkamy ćmę-giganta?
"Ogromny motyl" to rodzaj ćmy o nazwie Pawica Atlas. Ćmę można znaleźć w lasach tropikalnych i subtropikalnych w całej Azji Południowo- Wschodniej, w południowych Chinach, Archipelagu Malajskiego, Tajlandii i Indonezji. Jej dorosłe okazy możemy spotkać bardzo rzadko, gdyż po opuszczeniu poczwarki żyją one zaledwie kilka dni.
Ile żyje Pawica Atlas?
Te niesamowite owady mogą przetrwać od jednego do dwóch tygodni, ponieważ nie mają one w pełni rozwiniętego aparatu ustnego, przez co nie są w stanie się wyżywić. Jedynym ich pokarmem jest ten, który zgromadziły będąc jeszcze poczwarką. Na szczęście, pomimo krótkiego życia, owady te są zdolne do kopulacji i składania jaj, przez co są w stanie zapewnić przetrwanie gatunku. Po parzeniu, samica składa jaja i ginie razem z samcem.
Autor: agr/rp / Źródło: Reuters TV